Esnafa ciddi manada destek bekliyoruz

Gölcük Bakkallar, Büfeler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Faruk Hikmet Kesgin, küçük esnafların çalışma saatleri ve esnafa destek olunması gerekliliği hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Gölcük Bakkallar, Büfeler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Faruk Hikmet Kesgin, koronavirüs salgını dolayısı ile esnafa sağlanan kredi desteğini değerlendirdi.

Şarküteriler kapsama alınmadı

Başkan Kesgin, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Covid-19 kapsamında alınan tedbirlerde, 300 metrekare market alanı olan esnafların çalışma saatleri 09.00-21.00 olarak düzenlenmiş olup bakkallar, büfeler, kuruyemişçiler ve şarküteriler, bu çalışma saatleri kapsamının dışında tutulmuştur. Bu esnaflarımızın normal günlük mesailerine devam etmelerine, 07.00-24.00 saatleri arasında çalışmalarına müsaade edilmiştir. Ufak çaplı büfe ve kuruyemişçiler, kalabalık olarak alışveriş yapılmadığı için daha az riskli grup kapsamında değerlendirilip onların çalışmasına müsaade edilmiştir” dedi.

Mağduriyetler giderilmedi

Başkan Kesgin, “Bu virüs kapsamında, bakıldığı zaman küçük esnaf grubunun lokanta, kuaför, çay ocakları, kahvehaneler, oyun salonları grubunda iş yapan esnafın kapatılmasından sonra çok zor bir sürece girdikleri ve bu süreçte, bunların yanında çalışan asgari ücretli birçok elemanın da etkilendiği, ciddi manada alınan ekonomik paket içerisinde bu mağduriyetlerin giderilmediği görülmektedir. Bu tür işletmelerde çalışan esnafın kapattığı dükkandan, elemanına maaş verme gibi bir gücü maalesef yoktur. Esnaf kredisi adı altında çıkan kredi paketini incelediğimizde getirilen kriterlerin ağır olduğunu görmekteyiz” dedi.

Bütçe yok deyip işin içinden çıkılıyor

Başkan Kesgin, açıklamasının devamında, “Zaten esnafın yüzde 80’inin geçmiş dönemden SGK vergi borcu, başka kullandığı kredi borcu var olduğundan bu 25 bin TL’lik paketten sadece yüzde 20’lik bir kısım, tabiri caizse tuzu kuru olan esnaf faydalanmaktadır. Zaten ihtiyacı olmayan esnafa bu krediyi vermek de hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Bu konunun yeniden ele alınması gerekli ve gerçek manada mağdur olan, işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf sınıfına ve bu grupta çalışan asgari ücretli kişilere, en azından 6 ay boyunca destek verilmek zorundadır. Bütçe yok deyip işin içinden çıkmak, olayı geçiştirmekten başka bir şey değildir. Türkiye güçlü bir devlettir. Elzem olmayan yatırımları durdurup ciddi manada esnafına ve halkına destek paketi yapmak zorundadır” ifadelerini kullandı. 

27 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?