Kiracı esnafa, kira desteği niye yok?

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, açıklanan Ekonomik paket hakkında açıklama yaptı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüsün ülkemizde de tespit edildiği günden beri alınan önlemler  hakkında Gölcük CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel açıklama yaptı.

Sağlık çalışanlara yardım edip kendimizi izole edelim

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, “Sağlık Bakanımızın açıklamalarına göre, görülen vaka sayısı 1236, vefat eden hasta sayısı da 30 olmuştur. Öncelikle bütün hastalarımıza acil şifalar, vefat edenlere de Allah’tan rahmet dilemek istiyorum. Böyle bir ortamda, biz vatandaşlara da bazı görevler düşmektedir. Bir kere Sağlık bakanlığı Bilim Kurulunun önerilerine dikkat etmemiz gerekir. Ancak Bilimin ve aklın ışığında bu sorunu atlatabiliriz. Doktor ve sağlık çalışanlarımız, hastalığa yakalananları tedavi etmek için çaba harcarken, bizler de yayılmasını önlemek adına kendimizi izole edip korumalı, Bilim insanlarımız da hastalığa çare aramalıdır. Bu arada da bütün Sağlık çalışanlarımızı ve doktorlarımızı, canlarını hiçe sayarak gösterdikleri bu üstün mücadele nedeniyle de şükranlarımı belirtmek isterim” dedi.

Paketi eksik bulsak da, iyileştirme umudumuzu da yitirmedik

Başkan Gürel, “Bu bağlamda hükümetimiz bir paket açıklamıştır. Biz her ne kadar bu paketi eksik bulsak da, iyileştirme umudumuzu da yitirmedik. Böyle bir ortamda amacımız fırsattan istifade edip siyaset veya eleştiri yapmak değil, aksine sürece katkıda bulunup, eksikleri dile getirip, sağlığa ve krizin sağlık alanındaki ve sosyal – ekonomik yönetimine ilişkin önerilerimizi belirtmektir.

 -Çünkü insanlarımıza evlerinde oturmaları tavsiye ederken, Yurt içi uçuşlardaki KDV’yi %1’e indirene kadar, bu süreçte kullanılması zorunlu hale gelen tıbbi malzeme, ilaç ve dezenfektan ürünlerindeki KDV’yi sıfırlansaydı daha iyi olmaz mıydı?

-İnsanlarımız virüs derdiyle boğuşurken Konut Kredisinin kullanma oranını %90’a çıkarmak yerine, kullanımı artacak olan doğalgaz, elektrik ve suya indirim neden sağlanmadı?

-Sadece kamu bankaları olan Halkbank, Ziraat Bank ve Vakıf Bankası kredilere 3 ay erteleme varken diğer özel bankalara niye yok. Hükümet olarak özel bankalara bir yaptırımınız yok mu ?

-Herkesin virüs korkusuyla sokağa bile çıkmadığı bu ortamda iş yapamayan kiracı esnafa, kira desteği niye yok?

-Yine krediyle, kredi kartıyla, çek ve senet borçlarıyla ayakta kalmaya çalışan esnafımıza niye destek yok?

-Gerekirse bu destek paketinde belli bir limite kadar kamu alacakları sıfırlanmaz mıydı?

-Büyük işletmeleri korurken, küçük esnafımıza, işini kaybeden işçimize, iş bulamayan işsizimize neden yeterince destek verilmedi.

Evet insan sağlığı her şeyin önündedir. Hükümetimiz dolayısıyla Sağlık Bakanlığımız bu salgın ile başarılı bir şekilde mücadele etmektedir. Ama yaşamın bir gerçeği olan ekonomide önem arz etmektedir. Dolayısıyla açıklanan bu destek paketi toplumun her kesimini kucaklamalı ve yükü yürütmeyle beraber, vatandaşımıza da eşit dağıtmalıydı” dedi.

23 Mart 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?