Dönüşüm projesi vatandaşa sorulmadı

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ilçe ve ülke gündemi ile partilerinin çalışmaları hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, ilçe ve ülke gündemi ile partilerinin çalışmaları hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

İl Kongremizi beklemeye başladık

Başkan Gürel, yapmış olduğu açıklamada “28 Aralık’ta yapmış olduğumuz ilçe kongremizden sonra mazbatamızı alıp oluşturduğumuz yönetim kurulu ile birlikte görev dağılımını yapmış bulunmaktayız. Yaptığımız görevlendirmelerle alakalı olarak yönetim kurulumuz, kendi aldıkları görevler ışığında çalışmalara başladılar. İlimizdeki ilçe kongrelerinin bitmesinden sonra yapılacak olan il kongremizi beklemeye başladık. Belirlenecek il yönetimi ile birlikte Kocaeli’de yarın seçim olacakmış gibi Kocaeli örgütü olarak çalışmalara el birliği ile başlayacağız. Ülkemizin içinde bulunduğu sosyolojik ve ekonomik sıkıntılar neticesinde, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ne kadar ihtiyaç duyulduğu ortadadır. Bunlara Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarımızın yaptığı çalışmalar, örnek teşkil etmektedir” dedi.

Büyükşehir Belediyelerimiz kar açıklamaya başladı

Sözlerine devam eden Başkan Gürel, “Birçok büyükşehir belediyesini zararla teslim alan Cumhuriyet Halk Partisi, örnek olarak İstanbul ve Ankara gibi büyükşehir belediyelerimizde kar açıklamaya başlamışlardır. Kar açıklanırken de halkın faydasına dokunacak icraatlarını da ihmal etmemektedir. Bu da göstermektedir ki cumhuriyetin kurucu iradesi olan Cumhuriyet Halk Partisi, ben demeden biz diyerek yola çıkmış, halkımızın faydasına dokunacak icraatlarına planlı bir şekilde başlamıştır. En son örnek olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul metro törenlerinde bunlar süt dahi dağıtamıyorlar demesine rağmen birçok konuda bilgi sahibi olmadıkları gözler önüne serilmiştir. Çünkü İstanbul’da ücretsiz süt dağıtımı, Kasım 2019 tarihi itibariyle başlamış ve devam etmektedir. Bunun yanında birçok bilim adamının karşı çıkmasına ve ekolojik dengenin bozulacağı uyarılarına rağmen ısrarla yapmaya çalıştıkları Kanal İstanbul projesi de ülkemize zarar verecektir. Bu gibi birçok sebep sıralanabilir. Zaten ekonomik krizle boğuşan halkımızın teveccühü ile Cumhuriyet Halk Partisi’ne acil ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

Bizim belediyelerimizde Asgari Ücret 2500 tl

Son dönemde doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi hakkında konuşan Başkan Gürel, “Havaların soğuduğu günümüzde zaten geçim sıkıntısı ile boğuşan halkımıza gelmeye başlayan şişkin doğalgaz faturaları ve elektrik faturaları ile ceplerimize bir darbe daha vurulmuştur. Normal bir evin doğalgazla normal bir ısıyla ısıtılmaya kalkıldığında faturalar, 350 – 400 lirayı bulmaktadır. Yoksulluk sınırının altındaki asgari ücretle geçinen birçok vatandaşımız, çok zor durumda. Ya asgari ücretin daha yaşanabilir seviyelere çekilmesi gerekmekte ya da doğalgaz ücretlerinin aşağı çekilmesi gerekli. Kaldı ki 2 bin 324 lira olarak açıklanan asgari ücret, bu haliyle bile yetersiz kalmaktadır. Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile CHP’li belediyelerde asgari ücret 2 bin 500 TL düzeyine çıkarılmıştır. Devletin de bu yönde gerekli çalışmaları yapması gerekmektedir” dedi.

Kentsel dönüşüm projesi hazırsa vatandaşa neden gösterimedi?

Son olarak ilçemiz hakkında konuşan Başkan Gürel, “İlçemizde sanki birçok proje hayata geçmiş, her şey güllük gülistanlık hale gelmiş ve yapacak icraatlar kalmamış gibi Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında gündeme getirilmiş olan ilçemizdeki bir caddenin değiştirilmesi, bunun isminin de Alpaslan Türkeş Caddesi olması talebi, bu caddede ticaret yapan ve ikamet eden vatandaşlarımıza sorulmadan yapılmış bir çabadır. Bunun yanında eğer illaki bu isim caddeye verilecekse kentsel dönüşümden sonra veya numaralandırılmış cadde ve sokaklara rahat bir şekilde verilebilir. Aksi takdirde bu taleplerin ardı arkası kesilmez. İnanıyorum ki buna belediye başkanı bile karşıdır. Gölcük’te kentsel dönüşümün ne kadar gerekli olduğunu bilmekteyiz. Projenin bakan imzasına kaldığı söyleniyor. TOKİ’nin 68 milyon lira zarar edecek olmasına rağmen yapılacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte, imzaya kaldığına göre projenin de hazır olduğu düşünülür. Proje hazırsa vatandaşlara gösterilmiş midir? Özellikle hak sahibi vatandaşın proje ile ilgili olarak görüşleri alındı mı? Bu konunun da halka anlatılması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

21 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?