Çiftçilerin sorunlarını dile getirdiler

Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, yedi ilçenin Ziraat Odası başkanları ile ilimizin dört milletvekillini ziyaret ederek Kocaeli çiftçilerinin sorunlarını aktardı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, ilimizdeki yedi ilçenin ziraat odası başkanları ile birlikte ilimiz milletvekillerini Ankara’da ziyaret ettiklerini dile getirerek konu hakkında bazı bilgiler verdi.

Her partiye gittiler

Başkan Çanakçı, konu hakkında yapmış olduğu açıklamada “İlimizdeki çiftçilerin sorunlarını aktarmak amacıyla, Kocaeli Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’ndaki ilçe ziraat oda başkanları olarak Ankara’ya, milletvekillerimizi ziyarete gittik. Burada AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a dosyalarımızı sunduk ve çözüm önerilerinden bahsettik” dedi.

Fındık desteği ödemesi için düzenleme şart

Başkan Çanakçı, “Alan bazlı fındık desteklemesi, sadece Kandıra’daki çiftçilerimize ödenmektedir. Diğer ilçelerdeki çiftçilerimiz, senelerdir mağdur ediliyor. Bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için alan bazlı fındık desteğinin Kocaeli genelinde ödenmesi adına yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Senelerdir çeşitli nedenlerden dolayı intikali gerçekleştirilemeyen arazilerin tarıma kazandırılabilmesi için gerekli yasal düzenlemenin yapılması elzemdir. Şu anda atıl vaziyette olan ve kimsenin kullanmadığı, Tarım Bakanlığı’mızın vermiş olduğu desteklerden yararlanamayan binlerce dekar arazi mevcuttur” dedi.

‘Rayiç bedeller pahalı

Açıklamasını sürdüren Başkan Çanakçı, “Kandıra ilçemizde 2/B arazilerin satışı için hesaplanan rayiç bedellerinin dekarının 15 bin TL ile 60 bin TL arasında olduğu görülmüştür. Bu tespiti yapılan rakamların çok yüksek olduğu bir gerçek. Bu arazilerin üzerinde yapılacak tarımla, buğday, arpa ve yulafın ekilerek getireceği gelirle bu arazilerin alınması mümkün değildir. Rayiç bedellerin 2 bin 500 TL – 8 bin TL/dekar olarak belirlenmesinde fayda mütalaa ediyoruz. Arazileri çiftçilerimiz aldığı takdirde tarıma kazandırmış oluruz. Aksi halde araziler, emlakçıların eline geçmiş ve tarımdan koparılmış olur” dedi.

‘İLAÇ VE GÜBRE DESTEĞİ VERİLMELİDİR’

Başkan Çanakçı, açıklamasının sonunda “Genç çiftçiyi köyünde tutabilmek için ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerimizin Tarım BAĞ-KUR primlerinin 15 gününü, 2008 yılından önce olduğu gibi devletimiz karşılamalıdır. Birikmiş olan BAĞ-KUR primleri ise faizsiz olarak yeniden yapılandırılmalı. Ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında, çiftçinin kullanmış olduğu mazottan ÖTV’nin kaldırılması zorunlu hale gelmiştir. Kocaeli, sanayi kenti olduğu için hava kirliliği gün geçtikçe artmakta. Bu sebeple üretimin verimi ve kalitesi düşüyor. Üretim kalitesini yükseltmek ve verimi artırabilmek için ilaç ve gübre kullanımını artırmak gerekli. Bu durum, maliyeti de yükseltmekte. Çiftçilerimiz ilaç ve gübre fiyatlarını karşılayamıyor. Bu sebeplerden dolayı çiftçilerimize ilaç ve gübre desteği verilmelidir. Gebze ilçemizde büyükbaş hayvan girdileri ve çıktıları, yıllık ortalama 200 bin civarında seyretmekte. Çiftçilerimiz pazar bulmakta zorlanıyor. Bundan dolayı Gebze’ye modern bir hayvan pazarı yeri ve mezbaha kurulmalıdır. Çiftçilerimizin bu konuda mağduriyeti ortadan kaldırılmalı” dedi.

16 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?