"Seçme ve seçilme hakkı kutlu olsun"

CHP Kadın Kolu Başkanı Mine İşeri Atatürk'ün Türk Kadınlarına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü hakkında basın açıklaması yaptı.

CHP Kadın Kolu Başkanı Mine İşeri Atatürk'ün Türk Kadınlarına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü hakkında basın açıklaması yaptı.

Önce Belediye seçimleri sonra Muhtar olma hakkı tanındı

Başkan İşeri "Kadınlara seçme ve seçilme hakının tanınması 1930'larda, Türkiye'de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayata Atatürk devrimleri'nden birisidir. Çıkarılan bir dize yasa ile önce 3 Nisan 1930 tarihinde Belediye seçimlerine katılma, sonra 26 Ekim 1933'de köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanındı. Kadınların Miletvekili seöme ve seçlime hakları 5 Aralık 1934'te Anayasa ve seçim kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınalrın ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. 8 Ekim 1934'de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın- erkek eşitliği alanında bütün haklar " kadınlara milletvekili seçme veseçilme hakkı"nın tanınmasıyla verilmiş oldu.

Kız çocuklarının kesintisiz eğitimi şart

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı bir çok Avrupa ülkesinde önce Muatafa Kemal Atatürk tarafından ülkemiz kadınlarına verilmiştir.Ancak bugün nüfüsümuzun yarısını kadınların oluşturmasına rağmen. fiil olarak "eşit yuttaş" olmadıkları görülmektedir. Kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önemlerle desteklenmedikçe "sonuçta eşitlik"ten söz edilemez Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Kadınlar karar mekanizmalarında ne kadar fazla yer alırsa, erkek egemen toplum zihniyeti yıkılacak ve şiddetin önlenmesinde de, daha fazla başarı sağlanacaktır. Kadın insan hakları ihlalinin önüne geçmek için, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadının istihdamını arttıracak, yine erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gerekir.

Kadınlara ve çocuklara yönelik istismar, taciz, tecavüz, ve cinayetlerin engellenebilmesi, bu davalarda cezaların caydırıcı ve ibret verici olabilmesi için üst sınırlar yükseltilmeli ceza alanlar olası af kapsamları dışında tutulmalıdır. Siyasi partiler yasasında kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması kadın ortak mücadelesi ile olacaktır.Seçme ve seçilme hakkını kazanışımızı sağlayan kadınların mücadelesine bıraktıkları yerden devam ediyoruz. Kadın mücadelesinin kazanımlarıyla durmayacak, eşitliği sağlayadığımız güne kadar mücadele edeceğiz. 5 Aralık kadınlar seçme ve seçilme haklarını elde etmenin 85. yıl dönümü tüm kadınlara kutlı olsun.."dedi

04 Aralık 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?