"Engelli Veri Bankası" tanıtıldı

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla Doubletree By Hilton Hotel'de gerçekleştirildi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla ilimizde bir otelde gerçekleştirildi.

 Engel gruplarındaki (Down Sendromu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Serepral Palsi ve Bilişsel Gelişim Sorunları-Zihinsel Yetersizlik) bireylerin ve ailelerin sorunları ile taleplerini yerinde dinlemek ve yürütülen faaliyetleri yerinde incelemek amacıyla ilimize gelen TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımları ile gerçekleştirildi. Doubletree By Hilton Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy, TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve üyeler; Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İlçe Kaymakamları, Kocaeli AKP il Başkanı Mehmet Ellibeş, Kartepe Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Kocaman, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Down Sendromlu ve otistik çocuklarla aileleri katıldı.

‘ENGELLİ VERİ BANKASI BİZLER İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ’

Vali Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmada,“Komisyon üyelerimize ilimize gelmiş olmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Kocaeli, Türkiye’nin en özel şehirlerinden birisidir. Bu alanda da yürütülen önemli çalışmalar var. Engelli Veri Bankası konusunda Türkiye’de örnek çalışma yapan illerden biri Kocaeli’dir. Toplantımızda Kocaeli’deki Engelli Veri Haritasını sizlerle paylaşacağız. Kaç tane engelli hangi bölgelerde yaşıyor bu konularda yapmış olduğumuz çalışmalar tamamlanmış durumda. Engellilerimizi bilmek engellilerimizin hangi engel grubuna dahil olduğunu görmek ve onlara ilişkin bir takım çözüm önerileri ile onlara yönelik bir takım projeler yapma konusunda da Engelli Veri Bankası bizler için oldukça önemli. Komisyon Başkanımıza ve değerli üyelerine ilimize tekrar hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum” dedi.

‘BURADAKİ MODELİ DİNLEYECEĞİZ VE GİTTİĞİMİZ YERLERE DE ÖNERECEĞİZ’

Vali Aksoy’un ardından konuşan TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik, “Kocaeli’de sizlerle bulunmaktan son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın Valimiz 18 yıl kesintisiz bu mesleği yürüten, çok başarılı bir arkadaşımızdır. Her siyasi görüşe eşit mesafede yaklaşan, gittiği yerlere huzur götüren bir Valimizdir. Kocaeli’deki Engelli Veri Bankası Modeli’ni Dinleyeceğiz ve Gittiğimiz Yerlere Önereceğiz. Özellikle Engelli Veri Bankası ile ilgili raporumuza ciddi öneriler koymayı düşünüyorum. Bu konu bizim için oldukça önemli. İnşallah buradaki modeli arkadaşlarımızla dinleyeceğiz ve gittiğimiz yerlere de önereceğiz. Down Sendromu, Otizm ve Serepral Palsi ile diğer gelişim bozuklukları çok önemli bir alan. İnsanlar bunun içine girmedikçe bilmiyor. Aslında bu konu toplumumuzda oldukça fazla var ama farkında değiliz. Ülkemizde çok başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor ancak yine de bunlar yeterli değil. Bakanlıklarımızın bu konudaki bakışı çok önemli. Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettik. Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanımızı ziyaret edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da münferit bir olay yaşandı. Özellikle otizmde en önemli konu eğitim. Tüm bunları raporumuza ekleyeceğiz. Sadece ilgili aileleri değil okuldaki tüm ailelerin bu konuda eğitime ihtiyaç var. Aksaray’daki olay bizleri çok üzdü. Bu nedenle Salı günü Aksaray’da bir toplantı yapmayı düşünüyoruz” diyerek toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.Konuşmaların ardından TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.

10 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?