Büyükşehir Konservatuvarı'nda ebru öğreniyorlar

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Ebru eğitimi veriliyor

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezinde Ebru öğrencileri tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Ebrunun yapımını öğreniyor. Öğrenciler tarafından yapılan sanat eserleri gerek Kocaelide gerekse il dışında çeşitli sergilerde sergileniyor. Seka Kültür alanında hizmet veren Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Merkezi geleneksel sanatlarımızın öğretilerek nesilden nesile yaşaması için hizmet veriyor.

EBRU İNSANLARIN GİZLİ YÖNLERİNİ KEŞFETTİRİYOR

Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Merkezinde 2004 yılından bu yana Ebru eğitmenliği yapan Gülseher Kahraman bu yıl 15 ebru öğrencisi bulunduğunu belirterek 3 yıl süren bir eğitim sonrası öğrenciler mezuniyet belgesi alarak mezun olduklarını ifade etti. Bu yıl yapılan yetenek sınavı ile 7 öğrencinin eğitime başladığını belirten Kahraman insanların gizli yönlerini keşfetmesine yeteneklerinin ortaya çıkmasına ve hayatlarında köklü değişiklikler yapmasına ebru sanatının vesile olduğunu ifade etti. Ebru sanatıyla meşgul olduktan sonra birçok öğrencisinin hayatında köklü değişiklikler olduğunu belirten Gülseher Kahraman üç çocuk annesi bir öğrencisinin ebru yapmaya başladıktan sonra Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Bölümünü kazandığını ifade etti.

EBRU KONUSUNDA SAYILI MERKEZLERDEN BİRİSİ

2004 yılından bu güne eğitim verilen Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Merkezinde eğitim alarak mezun olan öğrencilerin birçok kurumda ebru eğitmeni olarak görev yaptığından söz eden Gülseher Kahraman bazı mezunların da yurt dışında eğitmen olarak ebru sanatını insanlara öğrettiğini ifade etti. Ebru konusunda ülkemizdeki sayılı merkezlerden birisinin Kocaelide olduğunu ifade eden Kahraman ebru yapmanın bir hobinin ötesinde çok geniş kapsamlı bir uğraş olduğunun altını çizdi. Öğretmenlik yapan öğrencilerinin okullarında kendi öğrencilerine bu sanatı öğrettiklerini Jeoloji mühendisi olan bir öğrencisinin şizofreni hastalarına yönelik psikolojik destek sağlayan ilimizde faaliyet gösteren Kushachi Hobi Akademisinde ebru ve müzikle terapi uygulaması yaptığını belirtti.

09 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?