EMEP; Asgari ücret vergi dışına bırakılsın !!

Emek Partisi tarafından yapılan açıklamada Vergi dilimi yüzde 15 'e sabitlensin üzeri işverenlerce karşılansın denildi

İl Başkanı Arzu Erkan imzalı yapılan açıklamada "Adaletli bir vergi sistemi için az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken bizim ülkemizde tam tersi oluyor. Reform yapıyoruz diyenler patronların ödediği kurumlar vergisini düşürüyor "denildi.

İşte Arzu Erkan'ın açıklaması ;

" Ekonomik kriz derinleşiyor iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Pazarda sebze meyvenin yanına bile yaklaşılmazken Hazine Bakanı Berat Albayrak müjdeli haberler vererek enflasyonun aylar sonra tek haneli rakamlara düştüğünü ilan ediyor. Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 85a düşmüş Demek ki enflasyon rakamlarını açıklayan istatistik kurumu yetkilileri çarşı-pazar dolaşmıyor ya da onların alışveriş yaptığı pazarlarla bizimkiler aynı değil. Elbette ki enflasyon rakamının bu kadar düşük açıklanmasının bir nedeni var. Çalışanların ücretine gelen zammın düşük tutulması gerekiyor ki patronlar kazansın. Bu rakam oyunları ile yapılmak istenen budur. Aralık ayında asgari ücrete zam yapılacak. Metal ve lastik işkolunda sendikalı işçilerin sözleşme görüşmeleri sürüyor. Şimdi deniyor ki asgari ücrete de sendikalı işçilere de hedeflenen enflasyon oranında zam yapılsın. Hükümetin enflasyon hedefi ne Yüzde 85

Tüm yükü işçiler sırtlansın isteniyor 

Asgari ücretli Ekim ayında vergi dilimine giriyor. Ortalama 3 bin lira maaş alan bir metal işçisi Nisan ayında yüzde 20 Eylül ayında ise yüzde 27'lik vergi dilime giriyor. Bu metal işçisinin Aralık ayında maaşından yapılan kesinti yüzde 41'lere kadar ulaşıyor. Hükümet bu yükü az bulmuş olacak ki vergi reformu paketleri hazırlıyor. Ekonomik krizin tüm yükünü işçilerin sırtlanmasını istiyor. Bu vergi reformu paketlerinden ilki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. Hükümet yetkilileri her ne kadar bu paketle Lüks konutlarda emlak vergisini artırıyoruz taşınmaz mallarda değer artışı için rant vergisi getiriyoruz dese de gerçekte yapılan asıl yükü işçilerde olan Dolaylı vergiler ve gelir vergilerinin artırılmasıdır.

İmzaları toplamak yeterli değil

Adaletli bir vergi sistemi için az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken bizim ülkemizde tam tersi oluyor. Reform yapıyoruz diyenler patronların ödediği kurumlar vergisini düşürüyor. Vergide adalet talebi asgari ücretlinin de sendikalı işçinin de herkesin talebidir. Bu haklı talep karşısında nihayet sendikalar sessizliğini bozdu. Türk-iş basın açıklamaları ve imza kampanyası yapma kararı alırken DİSK de aynı taleple açıklama yaptı. Geçmişten de biliyoruz ki sadece itiraz ediyoruz istemiyoruz denilen basın açıklamaları yapmak imzalar toplamak yeterli değil. Milyonların talebi için milyonların sokağa çıktığı yetmedi üretimin durdurulduğu sonuç alıcı eylemlere ihtiyaç var. Tüm emekçilerin topyekûn kazanımı ancak böyle sağlanır. Bunu ise adı geçen sendikaların yöneticilerinin yapması beklemek bugün için hayaldir. Kriz diyerek işçileri en aza razı etme derdinde olan sendikacılardan masada kırmızı çizgi olmaz diyenlerden harekete geçmesi beklenemez. İşçiler kendi taleplerinin peşine düşmezse bunun için birleşmezse bu amaçla sendikacıları zorlamazsa bırakın yeni haklar elde etmeyi elde olan da gider.

Gelir vergisi dilimi yüzde 15'e sabitlensin

Metal işçisi vergi diliminin yüzde 15'e sabitlenmesi talebiyle harekete geçmeli Metal iş kolunda MESS ile işçi sendikaları arasındaki görüşmeler devam ediyor. 150 bin metal işçisini ilgilendiren görüşmelerde metal patronları kriz sopasını sallayarak 3 yıllık sözleşme kazanılmış hakların gaspı ve sefalet ücreti dayatıyor. Metal işçileri bu sözleşmede çalışma koşulları ve ücretlerde iyileştirme talebinin yanına vergi diliminin yüzde 15'e sabitlenmesi talebini de eklemeli. İş kolunda örgütlü Birleşik Metal-iş bu talebi bu dönem taslağına koydu. Bu talep tüm metal işçilerinin talebi olduğuna göre işçiler Türk Metal ve Özçelik-İşin de bu talebi sözleşme maddesi haline getirmesi için harekete geçmeli. Metal işçileri fabrikalarda bu talebi tartışmaya açarak sendikaları zorlayarak bu amaçla birliğini sağlayabilir. Metal sözleşmelerinde elde edilecek bu kazanım diğer sözleşmeler için de emsal olacaktır. Vergi dilimi yüzde 15te sabitlensin üzeri işverenlerce karşılansın Asgari ücret vergi dışı bırakılsın."dedi

08 Kasım 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?