"Bağış yapın, bir cana umut olun"

Gölcük İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulundu.

Gölcük İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi,  Anıtpark’ta, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla bir stant açtı. Stantta organ ve doku bağışı ile ilgili olarak bilgiler ve broşürler verilirken vatandaşlara organ bağışının faydalarından bahsedildi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sabri Medişoğlu, organ ve doku bağışı ile ilgili olarak verdiği bilgilerde, “Kişi hayatta iken tıbben yaşam sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesine, organ bağışı deniyor. 18 yaşını dolduran, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Bağışçı olabilmek için ilçe sağlık müdürlükleri, hastaneler ve aile hekimliklerinde bulunan organ bağışı birimlerinde ve bu kurumlarca açık alanlar ve çeşitli kamu alanlarında kurulan stantlarda, organ bağışı formunu doldurmak yeterlidir. Doldurulan formlar, Türkiye Organ Doku Bağışı Bilgi Sistemi’ne (TODBS) kayıt edilir. Bağışçı bilgileri, Sağlık Bakanlığı sisteminde gizlenir ve asla paylaşılmaz” dedi.

Birçok yerde stantlar kurarak halkı bilgilendiriyoruz

Sözlerine devam eden Dr. Medişoğlu, “Organ bağışında bulunan kişinin tıbben yaşamının sona ermesi halinde, kişinin organ bağışı kartı olsa dahi aileden yazılı onay alınmadan organ bağışı yapılamaz. Organ bağışı bir niyettir. Önceden bağışlanmış olması vasiyet taşıdığından, ailelerin daha rahat karar vermesine yardımcı olmaktadır. Müdürlüğümüz organ bağışı birimince, organ bağışı hakkında halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak için kent meydanlarında, okul ve yurtlarda, kamu ve özel kurumlarda, fuar, panayır ve festival alanlarında, alışveriş merkezleri ve sanayi bölgelerinde stantlar kurularak organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşların kayıtları alınıp kartları teslim ediliyor. Hafta boyunca organ bağışı birimi tarafından Gölcük ve Değirmendere Meslek Yüksekokulu, İhsaniye Anadolu Lisesi’nde düzenlenen eğitimlerde Dr. Filiz Adanur, organ bağışı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak gençlerimizin konu hakkında doğru bilgiye ulaşmasını sağlamıştır. Anıtpark’ta açılan standımızda, vatandaşlarımıza bilgilendirici broşürler dağıtılarak farkındalık oluşturulmuştur” dedi.

Her organ filizlenen yeni bir candır 

Açıklamasına son veren Dr. Medişoğlu, “Bağışlanan her organ, filizlenen yeni bir candır. Siz de organlarınızı bağışlayarak bir cana umut olabilirsiniz. Organ bağışı hakkında bilgi edinmek ve bağışta bulunmak isteyenler için Gölcük İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Birimi’ne başvurabilir, 412 18 36 numaralı telefondan birimimize ulaşabilir, golcukorganbagisi@gmail.com adresinden de elektronik posta yoluyla iletişim kurulabilir” dedi. Gün içerisinde Anıtpark’ta açık olan standa vatandaşlar ilgi göstererek organ bağışında bulundu ve tıbben yaşamın sona ermesinin ardından ihtiyaç duyulan hastalara organ ve doku bağışı için önemli bir adım atmış oldu. 

06 Kasım 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?