Deniz Yıldızından muhteşem açılış

Deniz Yıldızı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Denizevler Mahallesi’ndeki yerinde, protokolün katıldığı törenle açıldı.

+10
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz Yıldızı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi  Denizevler Mahallesi’ndeki yerinde, gerçekleştirilen törenle açıldı.

Katılım yoğun oldu

Kurum açılışına Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Türk Kızılayı Gölcük Şubesi Başkanı Orhan Barış, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, ünlü oyuncu Şenol İpek, rap sanatçısı Erdem Tuncer, Kocaeli Üniversitesi Türkçe Topluluğu, Kocaeli Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü, kurum yöneticileri Belgin Abanoz, Mesut Volkan Sezgin ve kurum personelleri, öğretmenler, özel çocuklar, aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Gönüllülük esası prensibimizdir

Gerçekleştirilen açılış programında ilk olarak kurum öğrencileri, mini bir konser verdi. Sonrasında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı’mız okundu. Programın devamında, Kocaeli Üniversitesi Türkçe Topluluğu ve Genç Girişimciler Kulübü üyesi öğrenciler, Barış Pınarı Harekatı’na destek amacıyla bir oratoryo düzenledi. Merkezin kurucularından Belgin Abanoz, yaptığı konuşmada “Ben 20 yıldır bu mesleği yapıyorum. Bir annenin, babanın evladı için neler istediğini ve beklediğini, anne olmadan öğrendim. Anne olduktan sonra, anne ve babaları daha iyi anladım. Empati yaptım. Böylelikle beklenen ve istenenleri daha iyi anlıyoruz. Ailelerin kaygısına karşı kolları sıvamaya karar verdim. Merkezimiz, beklenenleri hayata geçirmek için atılmış bir adımdır. Bireysel eğitimlerin yanı sıra perküsyon, folklor, yüzme, müzik, jimnastik gibi birçok aktivitelere ücretsiz eğitimleri ekleyerek çocukların motivasyonunu üst seviyelere çıkarmaya çalışıyoruz. Ailelerimizi desteklemeye çalışırken özel öğrencilerimizin hayatına önemli bir dokunuş yapmayı amaçladık. Deniz yıldızı hikayesinden yola çıkarak bir çocuk bir çocuktur mantığı ile sadece çocuklarımıza değil ailelerinin hayatına dokunduğumuzu da belirtmek isterim. Gönüllülük esası temel prensibimizdir. Yalnız başıma çıktığımız bu yolda beni destekleyenler oldu. Bu yolculuğun hiç kolay olmadığını düşündüğüm an bu yola gönüllü olan Mesut Volkan Sezgin ile başladık. Kendisine beni anladığı için çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza destek vermek amacıyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Gönülden alkışlıyorum

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Şu ana kadar izlediğimiz etkinliklerde hepimiz duygulandık. Hepimiz buradan pay aldık. Belgin Abanoz da elimizde büyüyen bir kişi. Gölcük’te birçok insan, kendisini downsendromlu çocuklarla ilgilendiği süreçte tanımıştır. Belediyecilik döneminde de kendisiyle çok karşılaştık. Birçok eğitim kurumunda görev aldı. Onlarla üzüldü ve sevindi. Hep hayali vardı. Bu hayali nihayet gerçekleşiyor. Ben kendisini tebrik ediyorum. Geleceğimiz ve umudumuz çocuklardır. Bu coğrafyada sağlıklı ve mutlu, huzurlu yaşamaları ortak amacımızdır. Bu vesile ile bir kez daha Belgin Abanoz’un şahsında, görevli tüm eğitmen ve görevli kardeşlerimize teşekkür ediyor, kendilerini gönülden alkışlıyorum” dedi.

Çocuklarımız, kadınlarımız ve özel olarak pozitif ayrımcılık yapılması gereken kesimler

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Evvela çok ciddi bir katılım var. Burada bu katılımla Gölcük’ün farklılığını ortaya koyabilmesi açısından çok memnuniyet verici bir sahne olduğunu söylemek istiyorum. Bizler anlayış olarak temel hedefimizin adaleti gerçekleştirmek olduğunu söylemiştik. Bunu da istişare yaparak liyakatli bir ekiple gerçekleştireceğimizi söyledik. Adalet tüm hemşerilerimiz açısından eşit davranmayı gerektirir. Ancak çocuklarımız, kadınlarımız ve özel olarak pozitif ayrımcılık yapılması gereken kesimler yönünden farklı davranacağımızı söyledik. Bu farklılıklardan biri de açılışını yaptığımız bu merkezdeki genç kardeşlerimizdir. Bizim önceki dönem belediye başkanımız döneminde faaliyete geçen ve Türkiye’de bir örnek olan engelsiz yaşam merkezimiz var. Bu bizim Gölcük açısından bir gururumuzdur. Geçenlerde burada tüm engelli hemşerilerimizin sağlık taramasını gerçekleştirdik. İşitme engelliler futbol kulübümüz var. Hem futbol hem de voleybol branşını belediye bünyesine aldık. Topçular Mahallesi’nde bulunan, çocuklarımızın eğitim gördüğü tek katlı prefabrik bina yerine Çiftlik Mahallesi’ndeki binada eğitim görecekler. Gölcük farklı bir yer. Sanat, kültür ve spor açısından farklı bir ilçe. Ancak özellikle pozitif ayrımcılık yapılması gereken kesimler yönünde de titizlikle hareket eden bir yer. Belgin Abanoz’u da downsendromlular derneği zamanından bugüne kadar kendisini tanıyor, gayretlerini biliyorum. İçtenlikle samimi bir gayreti söz konusu. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Merkezin kendilerine ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İnsanoğlu yetyerki istesin

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, “Devletimiz, başta eğitim hakkı olmak üzere bütün bireylere eğitim hakkından yararlanması için her türlü imkanı sağlamak durumundadır. Son yıllarda devletimizin bütçesini incelediğimiz zaman, zorlu bir coğrafyada olmamıza rağmen bütçenin önemli bir kısmı eğitime aktarılmaktadır. Eğitim gören 18 milyon gencimizin gelecek kuşaklara iyi bir eğitim alarak yetişmelerini sağlamak için hepimiz bir fedakarlık yapıyoruz. Dezavantajlı grupların toplumda hak ettikleri yeri almaları, iyi bir eğitimle buluşmaları, diğer bireylerle kaynaşmaları ve rehabilite olmaları için devletimiz her türlü imkanı seferber ediyor. Ayrıca bu şekilde açılan özel eğitim kurumlarına da destek veriyorlar. Yakın zamana kadar engelli çocukları olan aileler, çocukları ile ilgili yapacakları etkinliklerde çok ciddi bir sıkıntı çekiyorlar, hatta çocuklarını toplumdan uzak tutuyorlardı. Ama günümüzde gelinen noktaya baktığımız zaman yavrularımızın rehabilitesi için devletimiz okullarının ve özel kuruluşların sayısındaki artış ile artık bu yavrularımız, yaşıtları gibi eğitim alıyor, sporla ilgileniyor, sanatla ilgileniyor ve kendilerine toplumda bir yer ediniyorlar. Engelli futbol takımlarımız, basketbol takımlarımız uluslararası başarılar elde etti. Bunlar, bu kesime yönettiğimiz pozitif ayrımcılığın birer sonuçlarıdır. İnsanoğlu istediği zaman yapamayacağı bir şey yoktur. Bir Fransız editör beyin kanaması geçiriyor, beyin fonksiyonları yerinde fakat fiziki olarak sadece sol göz kapağını hareket ettirebiliyor. Terapisti ile beraber çalışarak bir kitap yazıyor. Sol göz kapağını oynatmak suretiyle harfleri terapisti yazıyor. Kendi hayatından bir biyografik bir kitap hazırlıyor. İnsanoğlu yeter ki istesin. Başaramayacağı, engelleri ortadan kaldıramayacağı bir şey yok. Bu kurumumuzda ilerleyen süreçte yaşayacağımızı biliyorum. Merkezin çocuklarımıza ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Downsendromlu ve otizmli kardeşlerimizle sınır hattına gideceğiz

Ünlü oyuncu Şenol İpek, “Meleklerime öncelikle çok teşekkür ediyorum. 22 yıl önce ben bu yolculuğa başladığımda birçok aile, çocuklarını dışarı çıkarmak istemiyordu. Bugün gelinen noktada ülkemizde özel çocuklarımız için çok şey yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Bu daveti aldığımda koşarak gelebileceğimi söyledim. Biz geçen sene, uluslararası down federasyonu olarak çok önemli bir şey yaptık. Hep birlikte önce meclise gittik. Tüm makamlarla görüştükten sonra Afrin’e, Mehmetçik buluşmasına gittik. İnşallah bu sene yine nasip olursa, Sayın Cumhurbaşkanımızdan haber bekliyoruz, downsendromlu ve otizmli kardeşlerimizle sınır hattına gideceğiz. Mesleğimiz ve işimiz gereği Türkiye’nin dört bir yanına gidiyoruz. Gölcük’te gerçekten inanılmaz bir birliktelik var. Burada olan herkese çok teşekkür ediyorum. Herkes burada ve birlik içerisinde. Onların Mehmetçik’e vermiş olduğu morali görmeniz gerekiyor. Özel çocuklarımızda eğitimin ne kadar olduğunu, yakın zamanda başlayan bir diziden de görüyoruz. Ben bu merkezde emeği geçen başta Belgin Abanoz’a ve kurum yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bir gün değil, her gün diyoruz. Sevgiler ve saygılar sunuyorum” dedi.

 AÇILIŞ KURDELESİ ÖZEL ÇOCUKLARLA KESİLDİ

Konuşmaların ardından özel çocuklar, şarkı eşliğinde vals yaptı ve davetlilerin büyük bir alkışını aldı. Sonrasında, yakın zamanda vizyona giren bir filmde de sahne alan rap sanatçısı Erdem Tuncer, çocuklarla birlikte sevilen şarkılarını söyledi. Son olarak merkezin açılışı, protokol ve özel çocukların kurdeleyi kesmesi ile gerçekleşti. 

20 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?