O gemiye 1 milyon 772 bin TL'lik ceza

Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezini kirleten Cook İslandd bandıralı kuru yük gemisine 1 milyon 772 bin TL para cezası kesti

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezinin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda gelen ihbarları değerlendiren Çevre Denetim ekipleri İzmit Körfezini kirleten Cook İslandd Bandıralı kuru yük gemisine ceza yazdı.

İzmit Körfezinde kirliliğe geçit vermiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı denetim ekipleri İzmit Körfezinde kirliliğe geçit vermiyor. 7 gün 24 saat gece gündüz demeden çalışan ekipler gelen her ihbarı değerlendiriyor. Bu kapsamında Körfez ilçesinde bir limanda bulunan kuru yük gemisinin İzmit Körfezini kirlettiği ihbarı ekipleri harekete geçirdi.

Kirli balast döküldüğünü tespit ettiler

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri ihbarın yapıldığı limana gitti. Ekipler limanda bağlı bulunan kuru yük gemisinin İzmit Körfezine kirli balast döktüğünü tespit etti. Gerekli numuneler ekipler tarafından alınarak Cook İslandd Bandıralı Queen Anatolia isimli 16 bin 761 grostonluk kuru yük gemisine 1 Milyon 772 bin TL para cezası kesildi.

Kontrol uçağı ile havadan yapıyor

Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezini temiz tutmak için gemilerden ve deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetimlerini deniz kontrol uçağı ile havadan yapıyor. 2007 yılından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında deniz kontrol uçağı İzmit Körfezini kirleten gemilerin kabusu oldu. Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan protokol gereği tüm Marmara Bölgesi illerine de hizmet veren Deniz Uçağı Cengiz Topel Havaalanından da iniş ve kalkış yapabiliyor.

Peki kirli balast nedir ? 

Gemiden suya bırakıldığında su üstünde veya bitişik sahil hattında petrol petrol türevi veya yağ izlerinin görülmesine neden olan veya su üstünde ya da su altında renk değişikliği oluşturan veya askıda katı madde/emülsiyon halinde maddelerin birikmesine yol açan balast suyudur.

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?