Heyet başkanı'na önemli görev düştü

Başkan Büyükakın Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için ulusal heyet başkanı seçildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın 28-31 Ekim tarihleri arasında Strasbourgda gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi için ulusal heyet başkanı seçildi. Türkiye Belediyeler Birliğinin Ankaradaki merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda kongrenin ön hazırlık çalışmasına katılan Başkan Büyükakın kongreye katılacak Türkiye ulusal heyet üyeleriyle de tanıştı. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Avrupa Konseyinin yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden temel organlarından birisi olmasıyla dikkat çekiyor. 1949 yılında kurulmuş olan Avrupa Konseyi Avrupa çapında ilk ve en geniş siyasi organizasyon olma özelliği taşıyor.

Avrupa Konseyinin Avrupa Birliğiyle bağlantısı yok

Amacı insan haklarının korunması ve geliştirilmesi hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine saygının sağlanması olan bir Avrupa kuruluşu niteliğindeki Avrupa Konseyinin Avrupa Birliğiyle bağlantısı yok. 47 ülkenin üye olduğu Avrupa Konseyinin merkezi ise Strasbourgda. Temel organları Kongrenin yanı sıra Bakanlar Komitesi Parlamenterler Meclisi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Kongre yerel ve bölgesel politikanın tüm yönleri ile ilgili olarak Bakanlar Komitesi ve Parlamenter Meclisine danışmanlık yapmakta.

Yerel ve bölgesel yönetişimi iyileştirmek

Kongrenin rolü üye ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasiyi ve bu yönetimlerin özerkliğini güçlendirmek yerel ve bölgesel yönetişimi iyileştirmek ve Avrupadaki bölgelerarası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini geliştirmek. Kongre 1985 yılında yerel yönetimler için bugün en önemli referans metni sayılan Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını kabul eden kuruluştur. Şart yerel yönetimin temel prensiplerini ortaya koyan ve şartı onaylayan bütün Avrupa ülkelerinde uygulanan bağlayıcı bir yasal dokümandır. Türkiye Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını bazı çekincelerle kabul ederek 1/4/1993den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe koymuştur.

Kongre'nin görevi

Kongre Avrupa çapında 100.000in üzerinde yerel ve bölgesel yönetimlerin seçilmiş temsilcilerinin sorunlarını tartıştıkları deneyimlerini paylaştıkları ve görüşlerini hükümetlere ifade edebilecekleri bir forum ortamı sağlamaktadır. Yerel ve bölgesel yönetimleri temsil ederek ulusal ve uluslararası organizasyonlarla yakın işbirliği yapmaktadır. İşleyen bir demokrasi için temel teşkil eden halka ulaşabilmek için açık oturumlar ve konferanslar düzenlemektedir. Bütün konsey üyesi ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasinin durumu hakkında ülke raporları hazırlamakta ve özellikle Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ilkelerinin nasıl uygulandığını izlemektedir. Avrupa Konseyi üye 47 ülkede gerçekleştirilen yerel ve bölgesel seçimlere zaman zaman gözlemci göndermekte ve raporlar hazırlamaktadır. Kongre yerel ve bölgesel yönetimlerle ilgili politikaların çerçevesini belirleyen sözleşmeler hazırlamakta ve bunların uygulanmasını sağlamaktadır.

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcüksporlu İsmail Yüksek'in bonservisi ne kadar olmalı?