Kısa filim festivalin kazananları belli oldu

İzmitin en önemli sanat organizasyonlarından biri olan 2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu.

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi ve Art Nicomedia Kültür Sanat Derneğinin işbirliğinde gerçekleştirilen ve Kocaeli Sanayi Odası tarafından da desteklenen 2.İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. 5 kıtadan 30 farklı ülkeden toplam 548 film başvurusunun yapıldığı yarışmada 8 kategoriden ödül verildi.

5'i yabancı olmak üzere toplam 15 jüri üyesi yer aldı 

Bu yıl Sanat ve Sanayi temasıyla düzenlenen sanayi kenti olarak bilinen İzmitte sanatseverlerin keyifle izleyecekleri bir kısa film festivali geleneği oluşturmayı amatör yada profesyonel kısa film yönetmeni ve yapımcılarının üretmiş oldukları filmleri sanatseverlerle buluşturarak bu filmlerin ulusal ve uluslararası alanda da tanıtılmasını sağlamak ve bu yolla kısa film sektörünün gelişimine önemli katkı sağlayan festivale ilgi yoğun oldu.  İzmitin tanıtımına önemli katkıda bulunmayı amaçlayan 2.İzmit Uluslararası Kısa Film Festivalinin ön eleme ve ana jürisinde 5i yabancı tamamı film sektöründe tanınan ve ödül kazanmış yönetmen yapımcı akademisyen olmak üzere toplam 15 jüri üyesi yer aldı.

41 Filim jüri üyesi ile buluştu 

Uluslararası ve ulusal yarışma bölümü olmak üzere iki ayrı ana bölümde kurmaca belgesel animasyon/deneysel ve festival teması kategorilerinin yeraldığı 2. IISFFte jüri heyeti değerlendirmesi sonucunda uluslararası yarışma bölümünden 18 finalist film ulusal yarışma bölümünden 12 film ve gösterim seçkisi kazanan 11 film olmak üzere toplam 41 film 2-3 Ekim tarihlerinde 41 Buda AVM Gösteri Alanında sanatseverlerle buluştu.

Kısa Film ve Senaryo temalı paneller düzenlendi

Film gösterimlerinden önce İngiliz oyuncu yönetmen ve yazar Roger Worrodun konuşmacı olarak yer aldığı Sanat ve Sanayi yönetmen Çağatay Çelikbaşın konuşmacı olarak katıldığı Belgesel Filmde Gerçeklik ve ödüllü yönetmen Korhan Günayın konuşmacı olarak katıldığı Kısa Film ve Senaryo temalı paneller düzenlendi. Ayrıca festivalin ikinci gününde Art Nicomedia Kültür Sanat DerneğiAND tarafından organize edilen Tarihi Orhan Camiiden başlayıp Saat Kulesinde biten İzmit Kültür ve Tarih Turunda festivalin yabancı ve yerli konukları İzmitin tarihi zenginliklerini görme ve tanıma fırsatı buldu.

8 Kategoride ödüller verildi

Jüri değerlendirmesi sonucunda uluslararası ve ulusal yarışma bölümü kategorilerinde birincilik kazanan yönetmenlere ödülleri Ramada Plaza By Wyndham İzmit Otelde düzenlenen 2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali Ödül Töreninde takdim edildi. Yarışma sonucunda 8 kategoride ödüller verildi.

Ülke sanayisinin ağır yükünü üstlenen bir kent İzmit

Festivalin kapanış konuşmasında söz alan Art Nicomedia Kültür Sanat DerneğiAND Başkanı Akın Ülkü Sevinç " 2014 yılında ilk olarak yerel filmler ve yerel yönetmenlerin katılımıyla başlattığımız İzmit Film Festivali geçen seneden bu yana uluslararası boyuta ulaşmış durumda. Birbirinden değerli 15 jüri üyemiz başvuru yapan 548 filmi adil ve şeffaf bir şekilde değerlendirip birincilik kazanan film ve yönetmenleri belirledi. İzmit günümüzde daha çok sanayi kenti olarak bilinen şehir. Daha doğrusu sanayiye kurban edilmiş bir kent. Altında 3 bin yıllık kadim bir tarihin yattığı krallık ve imparatorluklara başkentlik yapmış bir kent. Çok değil 60-70 yıl öncesine kadar her çeşit deniz canlısının hayat bulduğu Marmaranın Bodrumu Çeşmesi olabilecekken ülke sanayisinin ağır yükünü üstlenen bir kent İzmit "dedi.

Başkan hürriyette teşekkür var

Konuşmalarına devam eden Ülkü Bu yılkı festival temamızı bu konuya dikkat çekebilmek için Sanat ve Sanayi olarak belirledik. Büyük emekler harcayarak düzenlediğimiz İzmit Uluslararası Kısa Film FestivaliIISFFnin çapı önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Bu seneki festivale en büyük desteği veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan başta olmak üzere Kocaeli Sanayi Odasına ve festivale destek veren kişi ve kurumlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Seneye 3. İzmit Uluslararası Kısa Film FestivaliIISFFnde görüşmek dileğiyle şeklinde konuştu.

Ödül kazananlar 

Uluslararası Yarışma - En İyi Kurmaca Film

Gazanfer Biricik GAB Fransa

Uluslararası Yarışma - En İyi Belgesel Film

Marco Rimondi LEroico İtalya

Uluslararası Yarışma - En İyi Animasyon Film

Erfan Parsapour The Incomplete İran

Art Nicomedia Özel Ödülü

Anthony Merchak My Destiny Their Call Lübnan

Ulusal Yarışma - En İyi Kurmaca Film

Onur Yağız Toprak Türkiye

Ulusal Yarışma - En İyi Belgesel Film

Batuhan Kurt Kurbağa Avcıları Türkiye

Ulusal Yarışma - En İyi Animasyon Film

Gökalp Gönen Avarya Türkiye

Ulusal Yarışma - En İyi Festival Temalı Film

Turan Kubulay Bir Tütün Belgeseli Türkiye

NOT: Belediyemizle ilgili bütün haberleri www.izmit.bel.tr [http://www.izmit.bel.tr] internet adresimizden takip edebilirsiniz.

09 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?