Meme Kanseri için bilgilendirdiler

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi A Blok Poliklinikler girişinde açtığı stantla bu farkındalığa katkıda bulundu. Memem kanseri konusunda ziyaretçilere broşürler dağıtıldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de de 2004 yılından itibaren “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı”  olması nedeniyle Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde ziyaretçilere broşür dağıtıldı.

MEME KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse tamamına yakın, kişi yaşam şansına sahip olur. Bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de 2004 yılından itibaren “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” eğitim ve tarama ayıdır. Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15.000 kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerinde kadın kanserlerinin %20-25’i meme kanseridir. Meme kanserinin erken yakalanması önemlidir. Çünkü meme kanseri erken evrede yakalanırsa tedavisi yüzde yüz sağlanabilir.

Kontrolleri yaptırınız

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi A Blok Poliklinikler girişinde açtığı stantla bu farkındalığa katkıda bulundu. Ziyaretçilere broşürler dağıtıldı. “Pembe Gün” ilan edilen gün ile ilgili Hastane Başhekimi Op. Dr. Yüksel Pehlevan; halkın yoğun katılımda bulunması doğru bir yaklaşımda olduğumuzun kanıtıdır, meme kanseri erken evrede yakalanırsa tedavisi yüzde yüz sağlanabilir. Eğer kadınlarımız kendi bedenleriyle ilgili olmazlarsa çok daha ilerlemiş dönemde hastalığa yakalanınca çok daha zor tedavilerle bu hastalığın üstesinden gelebiliyoruz bu nedenle bu ayı değerlendirip kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz,’’ dedi.

08 Ekim 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?