Adalet nöbetine yoğun ilgi

Türkiye Barolar Birliği'ne bağlı bazı barolar Türkiye'deki hukuksuz ortamı protesto etmek amacıyla başlattıkları Adalet Nöbeti'nin Kocaeli ayağını gerçekleştirdi. 16 Baro Adalet Nöbeti'ne katılım sağladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Barolar Birliği'ne bağlı bazı barolar Türkiye'deki hukuksuz ortamı protesto etmek amacıyla başlattıkları Adalet Nöbeti'nin Kocaeli ayağını gerçekleştirdi.

16 Bao katıldı

Baro Başkanları adına açıklamalarda bulunan Bahar Gültekin Candemir, “Değerli Baro Başkanlarım,  Kıymetli meslektaşlarım, Adalet nöbetinde yanımızda olan,buraya gelemeyen ama aklı ve kalbi bizimle olan değerli yurttaşlarım, Basınımızın kıymetli temsilcileri, bugün, Çağlayan'da başlayan  ve  ilk adımı Bursa olmak üzere Anadolu illerini dolaşan Adalet nöbetinin 86 .sında Kocaeli’ndeyiz. Adana, Ankara, Antalya ,Aydın, Bursa, Çanakkale , Diyarbakır, Düzce, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli ,Tekirdağ, Tunceli , Van ve Yalova illerimizden  Baro Başkanlarımız ve  meslektaşlarımız, adalet arayanların gönüllü  sözcülüğünü yapmak için uzak yollardan geldiler. Hoş geldiler ,sefalar getirdiler.

Adalet arayan herkes için buradayız

Esas olan ‘Vatan ve bu vatanda yaşayan tüm yurttaşlarımızın hukuk devletinin sağladığı güvence ile huzur ve barış içerisinde yaşamasıdır’  diyen bizler , tarihi sorumluluklarımızın gereğini yerine getiriyoruz.
Adalet arayan herkesin sesi olmaya devam ediyoruz.

Şule Çet , Ecem Balcı, Rabia Naz ,Emine Bulut, Müzeyyen Boylu gibi nice şiddet mağduru , katledilen kadın için , çalışma hayatında engellenen yok sayılan , cinsiyeti  yada cinsel tercihi sebebiyle baskılanan ,haksızlığa uğrayan insanlar için, Üstün yararını koruyamadığımız bedeni , aklı ve emeği istismar edilen çocuklarımız için, Fetö, Deaş, PKK, DHKP-C ve benzeri terör örgütlerinin hain saldırıları nedeniyle hayatlarını kaybeden Mehmetçiklerimiz, güvenlik güçlerimiz  ,yurttaşlarımız için buradayız. Faili meçhule kurban verdiğimiz Türkiye’nin  aydınları Uğur Mumcu, Bahriye Üçok , Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu için, görev şehidimiz Mehmet Selim Kiraz , Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, Tahir Elçi için , Kalemlerine pranga vurulan, ifade özgürlüğü ve halkın haber alma hürriyeti için mücadele ederken özgürlüklerini yitiren  gazeteciler için,İş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden on binlerce işçi için , Çorlu tren kazası mağdurları için yani adalet arayan herkes için buradayız.

Hakkını arayamayan yurttaşlar için buradayız


Hain terör örgütünün kurguladığı kumpas davalarında özgürlüklerini ve hayatlarını  yitiren insanlar için, OHAL döneminde çıkarılan KHK lar ile görevlerinden ihraç edilen haklarında herhangi yargılama süreci işletilmediği , bir yargı kararı  olmadığı veya beraat ettiği halde göreve iade edilmeyen  KHK mağdurları, atanamayan öğretmenler , emekli olamayan emeklilikte yaşa takılanlar için biz buradayız. Hakkını elde etmek için yargı yoluna başvuran ,bu uzun ve meşakkatli süreç sonunda ancak mezarda adalete kavuşan  yada yüksek yargılama giderleri sebebi ile hakkını arayamayan yurttaşlarımız için biz buradayız.

Meslektaşlarımız için buradayız

Duruşma salonlarından atılan, temsil ettiği tarafla özdeşleştirerek saldırıya uğrayan , özgürlüklerini ve hatta Avukat Mehmet Samim Geredeli, Avukat İbrahim Ergin ,Avukat Özgür Aksoy gibi hayatlarını kaybeden görev şehidi meslektaşlarımız  için, OHAL  döneminde çıkarılan KHK.’larve devamında yapılan yasal düzenlemeler ile yetkileri tırpanlanan; arabuluculuk ,uzlaştırma gibi tasarruflarla görev alanları daraltılan; çalışma yeri olan adliyelerde kırmızı alanlar yaratılarak savunma hakkını temsil etmesi engellenen meslektaşlarımız dolayısıyla savunma hakkı engellenen yurttaşlarımız için biz buradayız.
Her yıl binlerce mezun arasında var olma savaşı veren , yargı reformu strateji belgesinde de çalışma yasağı kaldırılacağımuştulanan ancak yine kendi kaderine terk edilen stajyer meslektaşlarımız ,insanlık onuruna aykırı ücret politikaları ile hayallerini yitiren genç meslektaşlarımız için buradayız.


Özlük haklarına ilişkin talepleri yıllardır yok sayılan kamuda çalışan meslektaşlarımız için buradayız.Kandıra Babaköy, Gebze Ballıkayalarda 200 milyon yılda oluşan ama bir gecede katledilen doğa parkıiçin , Kazdağları için;  Muğla ,İzmir yurdun dörtbir tarafında yakılan ormanlarımız , Atatürk Orman çiftliği ve katledilen doğamız için ,

Yağmalanan tarihi zenginliklerimiz için, Biz buradayız. Bağımsız yargı, yargıç teminatı ve hukuk devleti için olmazsa olmaz kuvvetler ayrılığı ilkesine sahip çıktığı için haksızca eleştirilen (kabul edilemez bir şekilde terör örgütleri ile ilişkilendirilmeye çalışılan) , çeşitli baskılarla mücadele gücü zayıflatılmaya çalışılan meslek örgütlerimiz , Barolarımız için buradayız. Bizler; yargı önünde temsil ettiğimiz yurttaşlarımız ile birlikte ve bir yurttaş olarak , hukuk devletinde insan onuruna yakışır bir biçimde yaşamak ve bu ideale kavuşmak amacıyla buradayız  Mesleğimizin hukuk devleti ,demokrasi ,temel hak ve özgürlüklerin teminatı olduğunun bilinç ve sorumluluğu ile Cumhuriyetimizin temel ilkelerine bağlıkalarak tüm bu kutsal değerler için mücadele azim ve  inancıylaburadayız ve hep burada olacağız.
Demokrasi tarihimizde kara bir leke olan 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir’ şiarı gereğince; demokrasinin vazgeçilemezolduğunu, Savunma hakkı ve hak arama özgürlüğünün ise hukuk devletinin ve demokrasinin temel ölçütü olduğunu bir kez daha vurgulayarak hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum .
KOCAELİ BAROSU BAŞKANI
Av.BAHAR GÜLTEKİN CENDEMİR”

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?