Belgesi olmayana 25 bin lira ceza

Gölcük Emlakçılar Derneği Başkanı Necmi Kandemir, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi konusunda Emlakçılara önemli uyarılarda bulundu.

Gölcük Emlakçılar Derneği Başkanı Necmi Kandemir, Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi konusunda Emlakçıları uyardı.

Yetkis belgesi olmayana ceza

Gölcük Emlakçılar Derneği Başkanı Necmi Kandemir,  “12. aya kadar taşınmaz ticareti yetki belgesi olmayan emlakçılarımız, dükkanlarını kapatarak 25 bin Türk Lirası tutarında cezaya maruz kalacak. Şu an 9. aydayız. Zaman daralıyor. Biz bu uyarıyı emlakçılarımıza birçok kez yaptık. Onların da bu belgeyi alması konusunda gerekli işlemleri yapması gerektiğini söyledik. Bu sürenin sonunda emlakçı olmak isteyen kişilerin dükkanları en az 30 metrekare olmalı, en az lise mezunu olması veya üniversitelerin emlak ile ilgili bölümlerinden mezun olması, ayrıca kurs belgesi de almaları gerekiyor. Bu üç şartı bulundurmayan kişiler, emlakçı olamayacak. Emlakçılığın da yapıldığı ulusal internet siteleri, yetki belgesi olan emlakçılardan yetki belgesi isteyecek. Yetki belgesi olmayan emlakçılar, internet sayfalarında ilan da veremeyecek.  Gölcük’ten Kocaeli Emlakçılar Odası’na kayıtlı 81 emlakçı var. Söz konusu 81 emlakçıdan 45’i yetki belgesi almış, 36’sı almamış durumda. Vatandaşlarımızın da yetki belgesi olmayan kişilere önem vermemelerini, bu kişilerden alışveriş yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Halkımızın bu konuyu emlakçılara muhakkak sormasını tavsiye ediyoruz. Taşınmaz ticareti yetki belgesi konusunda artık sona gelindi. İlgili kanun çıktı, eski emlakçılar için bu belgenin alınabileceği en son tarih Aralık ayının sonu olacak” diyerek açıklamalarını bitirdi.  

 

12 Eylül 2019 - Esnaf


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?