Kaçak hafriyata sıkı denetim

Büyükşehir Belediyesi ekipleri çevre ve insan sağlığı için hafriyat denetim ve kontrol çalışmalarını 7 gün 24 saat sürdürüyor

+4
Haber albümü için resme tıklayın

İnşaat yıkıntı ve diğer atıkların belirli alanlara taşınması ve bertaraf edilmesi insan sağlığı çevre estetiği ve yaşanabilir bir çevre adına büyük önem taşıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Orman Bakanlığından aldığı yetkiye dayanarak il genelindeki atıkların toplanması geçici biriktirilmesi taşınması ve bertaraf edilme faaliyetlerini yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi hafriyat atıklarının belirlenen sahalarda bertaraf ederek insan ve çevre sağlığı ile aynı zamanda şehir estetiğinin bozulmaması için kapsamlı denetim çalışmalarını 7 gün 24 saat esasına göre sürdürüyor.

KAÇAK DÖKÜMLERE GÖZ AÇTIRILMIYOR

Daha yaşanabilir çevrenin sağlanması ve korunması adına yapılan Hafriyat denetim çalışmaları deniz uçağı drone mobil araçlar hafriyat araçları uydu takip sistemi hafriyat yönetim bilgi sistemi ve mobese kameraları ile Kocaeli genelinde 7 gün 24 saat gerçekleştiriliyor. Büyükşehir sınırları içerisinde oluşan hafriyat topraklarının inşaat ve yıkıntı atıklarının çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeden şehrin estetiği siluetti açısından görüntü ve çevre kirliliğine neden olmadan yönetmelik ile belirlenen kurallar çerçevesinde taşınması geri kullanılması veyahut bertaraf edilmesi süreci titizlikle takip ediliyor. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Hafriyat Şube Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlere Büyükşehir Zabıta ve Jandarma güçleri de katılıyor.

SON 11 YILDA 39 MİLYON 969 BİN TL CEZA KESİLDİ

2872 Sayılı Çevre Kanununun ve Hafriyat Toprağı İnşaat Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin ilgili maddelerine dayanılarak yapılan denetimlerde kanun ve yönetmeliğe aykırı hafriyat toprağı inşaat ve yıkıntı atığı faaliyetlerinde bulunanlar hakkında cezai işlem uygulanıyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılından 2019 yılı dahil olmak üzere yaklaşık olarak 39 milyon 969 bin TL para cezası kesildi. 2019 yılında ise şuana kadar 1 milyon 299 bin TL cezai işlem uygulandı.

KAÇAK HAFRİYAT DÖKÜMLERİ 153E İHBAR EDİLEBİLİR

İnsan ve çevre sağlığının korunması daha yaşanabilir bir çevrenin oluşturulması için Büyükşehir Belediyesi ekipleri 7 gün 24 saat denetim ve kontrol çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşların da temiz çevrenin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve Büyükşehir Belediyesine yardımcı olabilmeleri için kaçak hafriyat dökenleri gördüklerinde ihbar etmeleri büyük önem taşıyor. Vatandaşlar ALO 153 Büyükşehir Çağrı Merkezinden ihbarda bulunarak Büyükşehir Belediyesine yardımcı olabiliyor.

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?