KBB Başakın'ından Mesaj

Sakarya Zaferi

Büyütmek için resme tıklayın

Başkan Büyükakından Sakarya Zaferi Mesajı

Sakarya Meydan Muharebesinin 98inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bu zafer tarihimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur dedi

Birinci Dünya Savaşı neticesi Osmanlı Devletinin yenik sayılması nedeniyle Anadoluyu işgale kalkan itilaf kuvvetlerine karşı kazanılan ve Kurtuluş Savaşının kaderini belirleyen Sakarya Meydan Muharebesinin 98inci yılı nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bir mesaj yayınladı.

Başkan Tahir Büyükakın mesajında 22 Ağustosta başlayan ve 13 Eylül günü Kahraman Ordumuzun kesin galibiyeti ile sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi hem şartları hem de sonuçları bakımından Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. 13 Eylül 1683te Viyana bozgunu ile başlayan ve tam 238 yıl süren Batı karşısında geri çekilişimize nihayet bir dur denilmiş ve muzaffer ordumuz dünya tarihine geçen en önemli meydan savaşlarından birisini kesin zafer ile neticelendirmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Sakarya Melhame-i Kübrası olarak nitelendirdiği bu kanlı meydan savaşında Ankaraya 50 kmden fazla yaklaşan Yunan orduları bozguna uğratılmış ve 30 Ağustos Büyük Zaferinin yolu açılmıştır. Atatürkün TBMMde dile getirdiği ve dünya savaş literatürüne yeni bir anlayış olarak giren Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz sözü ile Sakarya Zaferi dünya tarihine geçmiştir.

Bu önemli ve anlamlı zaferin 98inci yılında bütün gazi ve şehitlerimizi saygı ile yâd ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. 2023 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda devletimize ve milletimize muzafferiyetler ihsan etsin dedi.

12 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?