Macaristan ülke tanıtımı 17 Ekim'de

Başkan Büyükakın Macaristan Büyükelçisi Viktor Matisi makamında ağırladı.

Haber albümü için resme tıklayın

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis ve Fahri Konsolos Alpslan Kayayı makamında misafir etti. Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Kocaeline gelen Macaristan Büyükelçisi Matis Başkan Büyükakına kendilerine zaman ayırdığı için teşekkür ederek 17 Ekim tarihinde Macaristanın ülke tanıtımını Kocaeli Sanayi Odası ile birlikte yapacaklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erolun da yer aldığı ziyarette ulusal ve uluslararası gelişmeler de ele alındı.

İKİ ÜLKE ARASINDA SON DERECE GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİ VAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi şeref defterini imzalayan Büyükelçi Matis Türkiye Macaristan işbirliği hakkında Başkan Büyükakına bilgi aktarırken Türkiye ile yapılan yatırım ve iş fırsatlarını yenileyerek dış ticaret faaliyetlerini arttırmak istiyoruz. Siyasi açıdan da iki ülke arasında son derece güzel bir işbirliği var şeklinde konuştu. Büyükelçi Matise kendilerine gerçekleştirdikleri nazik ziyaret için teşekkür eden Başkan Büyükakın Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve geçireceği projeler hakkında Matisle bilgi paylaşımı gerçekleştirdi. Türkiyenin ortak tarihi çerçevesinde Macaristanla önemli kültür mirası projelerinin olduğunun da ifade edildiği ziyarette Budapeşte Peç Zigetvar Eger gibi şehirlerde birçok eserin cami hamam türbe TİKA tarafından restorasyonu için çalışmaların sürdürüldüğü vurgulandı.

YENİ İŞ FIRSATLARI YAKALANMASI İÇİN SORUMLULUK ALACAĞIZ

Restorasyonu tamamlanan Gül Baba Türbesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Ekim 2018 tarihindeki ziyaretleri sırasında açıldığını da dile getiren Büyükelçi Matis tarihte Osmanlı İmparatorluğu himayesinde Kocaelinde ikamet eden Macar halk kahramanı Thökly İmre anıtı ve müze ile ilgili yapılan çalışmalar için de Başkan Büyükakına teşekkür etti. Görüşmede 2008 yılında Sekapark içerisinde Thökeli İmre Anı Evinde Macar Milli Müzesi tarafından bağışlanan eserlerle bu anı evinde sergilenmeye başlandığı da dile getirildi. Başkan Büyükakın Kocaelide ki iş dünyası ile Macaristandaki iş insanlarının bir araya gelerek yeni iş fırsatları yakalaması için sorumluluk alacaklarını da söyledi. Birliktelik karşılıklı yapılan görüş alışverişinin ardından sona erdi.

11 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Gölcük en önemli sorunu sizce nedir?