Yıldırım farkıyla Cumhuriyet Tır'ı Değirmendere'de

ADD Gölcük Şubesi Yönetimi, Milli Mücadelemizin 100. Yılında Cumhuriyet TIR’ını, dün Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda açtı. Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün'ün izin vermediği Cumhuriyet Tır'ına Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer sahip çıkarak Değirmendereli vatandaşlardan takdir aldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

TIR içerisinde konu ile ilgili fotoğraflar bulunurken TIR’ın etkinlik süresince 3 gün açık olacağı dile getirildi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gölcük Şubesi Yönetimi, Milli Mücadelemizin 100. Yılında Cumhuriyet TIR’ını dün Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda, düzenlenen programla açtı. Etkinliğe Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ADD Gölcük Şubesi Başkanı Cemil Özbaş ve yönetimi, Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel'in şehir dışında olduğu programa CHP Gölcük İlçe Yönetimi, CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri ve yönetimi, Emekli Koramiral Atilla Kezek, CHP Eski İlçe Başkanı İsmet İşeri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Programda ilk olarak ADD Gölcük Şubesi Başkanı Cemil Özbaş bir açılış konuşması yaptı ve etkinliğe katılan herkese hoş geldiniz dileklerini sundu.

Atatürk'ün sözüyle başladı

CHP Eski İlçe Başkanı İsmet İşeri, programda yaptığı konuşmada “Ben Atatürk’ün 17 Aralık 1927’de söylediği bir sözle konuşmama başlayacağım. Biz tekke ve zaviyeleri dine karşı oldukları için değil, bu yapının devletimize karşı din düşmanı olmaları nedeniyle kapattık demiştir. Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin yıkılış nedeninin de bu şekilde olduğunu söylüyor. Yüzyıllar sonra birileri bu cemaatlerle işbirliği yaparak sizi din karşıtı ilan edecekler ve sıra ülkeyi yönetmeye geldiğinde birbirlerine düşecekler demiştir. Bugün milli mücadelenin başlangıcının yüzüncü yıl dönümü. Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını canı gönülden kutluyoruz. Bugünün Türkiye’sinin temellerini bu süreçte attılar. Başta Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve silah arkadaşlarının ruhu şad olsun” dedi.

Atilla Kezek de katıldı

Emekli Koramiral Atilla Kezek, “Başkan Cemil Özbaş ile en son Samsun’da beraberdik. Bu meydanın bizim için çok anlamı var. Burada haftalarca Sessiz Çığlık eylemlerini yaptık. Biz Atatürk çocuklarıyız. 64 yaşına geldim. Atatürk’le doğdum, Atatürk’le yaşadım, Atatürk’le de öleceğim. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Başkan emek verenlere teşekkür etti

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “19 Mayıs 1919, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. O zamana kadar Atatürk’ün gençliğe hitabesinde bahsettiği şekliyle emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olan emperyalistlerin Türk topraklarına yapmış oldukları saldırının sona erdirilmesi, bağımsız Türk yurdunun kurulabilmesi açısından başlatılan mücahede ateşinin yakıldığı gündür. Bugün yüzüncü yılındayız. Ancak aradan geçen 100 senelik zamana rağmen halen aynı saldırının devam ettiğini görüyoruz. Milli mücahedenin özellikle 100. yılında hala aynı tehlikelerle karşı karşıya olmamız, bu konuda her zaman uyanık olmamız gerektiğini bizlere tekrar göstermektedir. Bu itibarla bu TIR’ın buraya gelmesi, bu konudaki hassasiyet ve dikkatin tekrar toplanması açısından büyük önem arz etmektedir. Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözünü bizim düstur edinmemiz gerekerek cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalabilmesi için her zaman uyanık olmamız ve bağımsızlığımıza yapılacak her saldırıya karşı cevap verebilecek ve buna karşı direnecek güçte olmamız için evvela fikri anlamda uyanık olmamız gerekmektedir. Bunu sağlayan değerli katılımcılara ve bu konuda emek sarf edenlere teşekkür etmek istiyorum. Bunca sene geçmesine rağmen hala Türkiye Cumhuriyeti’nin aslında milli mücahedenin başlamasının sonrasında cumhuriyetle taçlanmasının bugün meyvelerini yiyoruz. Emek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Sezer anı defterini imzaladı

Başkan Sezer, konuşmasının sonunda “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnetle yad etmek istiyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ben de burada böyle önemli bir faaliyeti desteklediğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Katılımınız nedeniyle saygılar sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından Cumhuriyet TIR’ının açılış kurdelesi kesildi. TIR içerisindeki fotoğrafların gezilmesi sonrasında Başkan Sezer, Cumhuriyet TIR’ı içerisindeki anı defterine düşüncelerini yazdı

 

15 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?