Kocaeli iş cinayetleri başkenti olmasın

Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi İSİG ise Kocaelindeki iş cinayeti verilerini değerlendirdi.

Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü TahsinTarhan "Her sene yüzlerce iş cinayeti yaşanırken sorumlu Bakanlık nerede" dedi.Tahsin Tarhan Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin hazırladığı rapora göre 2013ten bu yana Kocaelinde en az 426 kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiş.

2019un ilk altı ayında ülke genelinde iş cinayetlerinde en fazla ölümün yaşandığı beşinci il Kocaeli olmuştur.

Kocaeli demografik yapısı coğrafi konumu ve sanayi kenti olması sebebiyle bazı etkenleri tetikliyor olabilir. Ancak defalarca dile getirdik uyardık yetkilileri göreve çağırdık. Görmezden gelmeler devam ederse yakında Kocaeli İş Cinayetleri Başkenti olacak. Bu duruma asla izin vermeyeceğiz.

DENETİMDEN UZAK İŞ SAHALARI ÖLÜMLERİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Tahsin Tarhan Yine rapora göre Kocaelinde en fazla ölüm 8 işçinin öldüğü Gebzede meydana geldi. Çayırovada 6 Kartepede 4 Derince ve Gölcükte 3 Darıca Dilovası ve Körfezde 2 İzmit Kandıra ve Karamürselde ise 1 ölüm meydana gelmiş.

İş kazalarının nerede ve hangi sahalarda olabileceği belli alınması gereken önlemler ve yaptırımlar belli ama ne hikmetse önüne geçilemiyor. Çünkü Bakanlık olarak her bir canı önemseyen önce can güvenliği diyen adımlar atılmıyor.

Çok yakın tarihte Kuzey Marmara otoyolunda işçilerimizin nasıl can verdiğini tün Türkiye gördü. Bakanlık ne yaptı Oradaki yüklenici firmayla ilgili bir yaptırımı oldu mu

Kimse sorumluluk almak istemiyor ama gerekli önlemleri almayanlar ve önlem almayanları denetlemeyen tüm iş cinayetlerinin vebalini üzerlerinde taşımaktadır dedi.

17 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?