“15 Temmuzlar yaşanmaması için çare Atatürk Cumhuriyeti’dir”

ADD Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş’ın 15 Temmuz hain darbe girişimi hakkında mesaj yayınladı.

Büyütmek için resme tıklayın

ADD Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş’ın 15 Temmuz hain darbe girişimi hakkında yayınladığı mesajında “Türkiye, ‘şeyhler, dervişler, müritler’ ülkesi oldukça, 15 Temmuz’lar her zaman yaşanır, çare Atatürk’ün laik ve demokratik Cumhuriyetini yeniden yaşama geçirmektir” dedi.

Bu saldırı kabul edilemez

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gölcük Şube Başkanı Cemil Özbaş “15 Temmuz 2016 gecesi, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, devletin neredeyse tüm kurumlarına sızan FETÖ mensuplarınca yapılan darbe girişiminin yıldönümünde, bu girişimi yapanları ve buna fırsat hazırlayanları bir kez daha lanetliyoruz. 15 Temmuz,  ülkemiz için çok önemli derslerle doludur. Başta Atatürk’ün kan pahasına kurduğu TBMM olmak üzere, kamu kurumlarının bombalanması, ordumuzun zaaf içinde gösterilmeye çalışılması, emniyet güçlerinin karşı karşıya getirilmesi kabul edilemez olaylardır. Bu olaydan, ders çıkarmamız gerekmektedir. Anayasa değişikliği ile darbe girişimine karşı direnen Gazi Meclis’in kaldırılan yetkileri tekrar iade edilmeli. Böylece ülkemiz, tek kişinin kandırılması halinde yaşanabilecek facialara açık hale gelmiştir.’

YAPILMASI GEREKENLER

Her türlü etnik, mezhepsel ayrıştırıcı politikalar bir kenara bırakılmalı, Cumhuriyet rejiminin sağladığı eşitlik ve özgürlük olanaklarına sıkı sıkıya sarılmalı, bu anlamda, 16 Nisan halk oylaması ile saraya verilen egemenlik, saraydan alınarak yeniden Türk Milletine verilmelidir. Siyasi partiler başta olmak üzere, demokratik kitle örgütleri ve tüm kişi ve kurumlar, PKK, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı ortak tavır alabilmelidir. Terör uzantıları tüm kamu kurumlarında tespit edilmeli, ancak bu kişilerin yerlerine yeni bir siyasal İslamcı anlayış yerine, kıdem ve liyâkatı gözeten, hakkaniyetli, yurtsever, Cumhuriyet değerlerine bağlı kadrolar getirilmelidir. TSK’nın kurumsal varlığı ve onuru özenle gözetilmelidir. Yaşadığımız kriz bölgesinde güçlü bir TSK’nın Türkiye’nin en önemli güvencesi olduğu unutulmamalıdır.

Ve son olarak: Bağımsız yargıyı oluşturmak, üniversiteleri laik, bağımsız ve sorgulayan bir konuma getirmek, toprak bütünlüğümüzü, Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerini ve Ulusal-Üniter devleti savunmak öncelikli hedeflerimiz olmalıdır.” 

14 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?