KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi "candır"

Sümeyye KO-MEK Ev Becerileri Atölyesinde engelleri aşmanın mutluğunu yaşıyor

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının bu yaza adeta damgasını vuran KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi engelleri aşmanın mutluluğunu yaşıyor. Atölyenin Mutfak Branşına katılan görme engelli Sümeyye birbirinden lezzetli yemekler yapmayı öğrendi. Özgüvenin arttığını söyleyen Sümeyye Burada çok mutluyum. Çünkü KO-MEK diğerlerinden farkım olmadığını benim de bir şeyler yapabileceğimi gösterdi dedi.

HER İŞİMİ KENDİM YAPARIM

KO-MEKin bu yaz 12-22 yaş arasındaki gençler için oluşturduğu Ev Becerileri Atölyesi tüm hızıyla sürüyor. Gençler KO-MEK kurs merkezlerindeki pratik eğitimler ışığında dikiş dikmeyi yemek yapmayı ve evde gerekebilecek basit tamiratları öğreniyor. Her işimi kendim yaparım diyebilmenin bir anlamda stajını yapan gençlerin bu durumuna en çok sevinen ise hiç kuşkusuz anneleri.

Anneler çocuklarının KO-MEKte aldıkları eğitim sayesinde kendi kendilerine yetebileceklerini bilmenin iç huzurunu yaşıyor.

ENGELLER KO-MEKLE AŞILIR

Ev Becerileri Atölyesi tüm bunların yanı sıra engelleri aşmanın mutluluğunu yaşıyor. Doğuştan görme engelli olan Sümeyye Aktan KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi Mutfak Branşında eğitim alıyor. KO-MEKin Ev Becerileri Atölyesi açtığını öğrenen Sümeyye Mutfak Branşına katılmak istedi ancak ben yapamam kaygısı ile bir süre bu istediğinden uzak kaldı. Halasının teşviki ile KO-MEK kurs merkezine gelen Sümeyyeyi burada KO-MEK usta öğreticileri karşıladı. Ev Becerileri Atölyesi Mutfak Branşını tanıtan ve buradaki faaliyetler hakkında bilgi veren usta öğreticiler Sümeyyenin de istemesi durumunda bu kursa rahatlıkla katılabileceğini söyledi. Kendisine gösterilen yakın ilgi ve sevgi karşısında son derece etkilenen Sümeyye kursa kaydını yaptırarak  eğitimine başladı.

ÖZGÜVENİM YERİNE GELDİ

Kısa süre içinde birbirinden lezzetli yemekler ve hamur işi tarifleri yapmayı öğrenen genç kız öğrendiklerini evinde de uygulamaya başladı. Aldığı beğeniler ile mutlu olan Sümeyye bu sayede özgüveninin yerine geldiğini söyledi.

SÜMEYYENİN ANLAMLI SÖZLERİ

Duygularını KO-MEK Ev Becerileri Atölyesinde olmaktan çok mutluyum sözleri ile ifade eden Sümeyye KO-MEK kendimizi geliştirmemiz için bir fırsat. Özgüven kazanmış oluyoruz. Bir şeyler yapabileceğimize inanıyoruz. Burada öğrendiklerimi evde halamla birlikte yapıyoruz. Geçen akşam burada öğrendiğim çorbayı yaptım. Evdekiler çok beğendi dedi. Sümeyyenin en anlamlı sözleri ise KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi en azından benim de diğerleri gibi bir şeyler yapabileceğimi gösterdi. KO-MEKe çok teşekkür ederim oldu.

GENÇLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM

KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi Temmuz ayında hayata geçti. KO-MEK kurs merkezlerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilen faaliyetlerde gençlere Temel Mutfak Bilgileri Temel Dikiş Teknikleri Küçük onarımların yanında seçmeli branşlarda verilen eğitimler ile yaz tatili daha anlamlı hale geliyor.

BASİT ONARIMLAR ÖĞRETİLİYOR

Öte yandan Ev Becerileri Atölyesinde gençlere evde ihtiyaç duyulan basit onarımlara karşı nasıl müdahale edecekleri de öğretiliyor. Bu çerçevede ampül ve damlayan musluk değiştirme doğal gaz kombisinin su basıncı ile ilgili basit kontrollerin yapılması kontrol kalemi çekiç ve tornavida gibi basit el aletlerinin kullanımı öğretiliyor.

14 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?