Ecem davası yine ertelendi

Gölcük’te öldürülen Ecem Balcı ile ilgili davanın duruşması Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 16 Şubat 2018'de Gölcük'te ormanlık alanda toprağa gömülü halde cesedi bulunan lise öğrencisi Ecem Balcı'yı tasarlayarak kasten öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Süleyman Kara ile "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından adli kontrol tedbiri uygulanan tutuksuz sanıklar K.A, N.K, Y.K, İ.D. ve avukatları katıldı.

Baba Gökhan Balcı ve avukatı Aslıhan Şen de duruşmada hazır bulundu.

Bu davayla ilgim yok

Ecem Balcı’yı öldürdüğü iddia edilen Süleyman Kara’nın daha önce evinden çıkan tarihi eserlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında avukatlığını yapan Halit Demeç tanık olarak ifade verdi. Tanık sıfatıyla ifade veren Av. Halit Demeç, “Ben daha önce Süleyman Kara’nın evinden çıkan tarihi eserlerle ilgili olayın soruşturma aşamasında bulundum. Bu davayla ilgili bir bilgim yoktur” dedi.

Otopsinin gelmediği dosyadan belli oldu

Maktül Ecem Balcı hakkında istenen ayrıntılı otopsi raporunun gelmediği görüldü, ayrıca emniyete yazılan yazıya cevap verilmediği dosya içeriğinden tespit edildi.

Kocaeli Barosunun talebi reddedildi

Kocaeli Barosu temsilcileri tarafından avukatlık kanununun 76 ve 95’inci maddeleri gereğince davaya katılma talebi sunuldu. Ardından söz alan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunmak olan görevimiz gereği davaya katılma talebinin kabul edilmesini istiyoruz” dedi.Ardından mahkeme savcısı tarafından ceza yargılama yasasının ilgili maddeleri gereği Kocaeli Barosu temsilcilerinin davaya katılma taleplerini reddetti.

Savcı tutukluluğuna  yönelik mütalaa verdi

Savcı, suç vasfı ve mevcut delil durumu göz önüne alınarak tutuklu sanık Süleyman Kara’nın tutukluluğuna yönelik mütalaa verdi.

Sanık avukatı "üzüldük"

Süleyman Kara’nın avukatları ortak olarak mahkemede yaptığı konuşmada, "Tanık Aslı Aydın'ın yeniden dinlenilmesini istiyoruz. Soruşturma kapsamında maktulün günlüklerindeki yazının kendine ait olup olmadığının araştırılmasını istiyoruz. Günlükler Ecem'e ait ise teyzesinin kocası tarafından istismara uğradığı yazılmaktadır. Halit Demeç'in beyanlarını da kabul etmiyoruz. Orada onunla görüşmemesi aykırıdır. Aslı Aydın’ın maktulün ve Esra Ercömert’in ölümü konusunda bilgisi mevcuttur. Müvekkilimiz cinayet işlememiştir. Ecem’in ölümüne ben de üzüldüm. Hepimiz üzüldük. Müvekkilim Ecem’i öldürmemiştir. Emniyette baskı altında ifade vermiştir. Bu olayın aydınlatılmasını ve Ecem’in gerçek katillerinin bulunmasını istiyoruz” dedi.

Polisler işkence etti

Ardından duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Süleyman Kara, “Beni karakolda çırıl çıplak soydular. Polisler bana işkence ettiler. Polis hem bana hem Cumhurbaşkanına küfür etti” dedi.

Duruşma 3 Ekime  ertelendi

Mahkeme heyeti, otopsi raporunun akıbetinin sorulmasına, emniyette Süleyman Kara’nın ifadesi alınırken ki kamera kaydı görüntülerinin tekrardan istenmesine, Kocaeli Barosu’nun davaya katılma talebinin reddine, Süleyman Kara’nın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 3 Ekim’e erteledi.

11 Temmuz 2019 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?