Saral, Suriyeliler konusunda bilgi verdi

Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, Suriyeliler ile ilgili olarak muhtarların yapmış olduğu çalışmalar ve bazı konular hakkında bilgiler verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

 Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, Suriyeliler konusunda muhtarların yapmış olduğu çalışmalarla ilgili olarak bazı açıklamalar yaptı. Başkan Saral, konu ile ilgili olarak verdiği bilgilerde “Muhtarlarımız, mahallelerine gelen Suriyelilerin takiplerini yakından yapmaya çalışıyorlar. Kimliği olmayan Suriyelileri de ilgili belgelerle İl Göç İdaresi’ne gönderiyorlar. Muhtarlarımız, Suriyelilerin belirli konulardaki eğitimleri için gerekli noktalara müracaatlarını yapıyorlar. Ülkemize uyum sağlamaları açısından belirli konularda eğitim programları, kurumlara teklif ediliyor. Bunların takibini muhtarlarımız yapıyor” dedi.

seçim ve muhtar değişimi işleri geciktirdi

Muhtarların rutin çalışmalarını da aktaran Başkan Saral, “Özellikle köylerimizde ve bazı mahallelerimizde çalışma dönemi içerisindeyiz. Yol yapımları ve arazi bakımları açısından işlerin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Seçim ve çoğu muhtarın, ekiplerin yenilenmesinden ötürü işlerde geç kalındı. Yarım kalan işler tamamlanıyor. Yeni muhtarlar, kendi bölgelerindeki sorunları görmek ve bilmek adına mahallelerini dolaşarak sorun tespiti yapıyorlar. Bunun haricinde, yapılması gereken konularda da bizlerle irtibata geçerek fikir alışverişinde bulunuyorlar” dedi.

Mahalleye taşınan Muhtarla tanışsın

Başkan Saral, açıklamasının sonunda “Muhtarlarımızın en çok sorun yaşadığı konu, vatandaşın mahalleye kaydı sonrası tanışmanın olmamasıdır. Vatandaşın nüfusa kayıt olması ve kendini tanıtmamasından ötürü muhtarlar sıkıntı yaşıyor. Vatandaş mahalleye kayıt olmuş, bir süre sonra bu kişiye tebligat geliyor. Muhtar da bu kişiyi tanımıyor ve sıkıntı çıkıyor. Birçok birim de kişilerle ilgili olarak muhtarlara soru soruyor. Muhtarların en çok sıkıntı yaşadığı konu bu. Nüfusa kayıt olan vatandaşın zorunlu olarak muhtara da gitmesi gerekiyor. Muhtar da o kişi ile ilgili olarak gerekli bilgileri almış olur” dedi.

25 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?