Körfez halkı bomba üzerinde yaşıyor

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkan vekili Lütfü Türkkan, Körfezde bulunan fabrikaları meclis gündemine taşıdı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’nin Körfez İlçesinde yerleşim yerleriyle beraber başta Tüpraş rafinerisi olmak üzere bölgedeki diğer petro-kimya tesislerinin iç içe olması Körfez halkını psikolojik olarak dayanılmaz noktaya getirdi. Vatandaşlar tarafından gelen yoğun şikayetler üzerine bölgede çalışmalarda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise Körfez halkının birer bomba olarak gördüğü tesislerle iç içe yaşamak zorunda bırakılmasının günümüz Türkiye’sine yakışmadığını belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

YETKİLİLER BÜYÜK BİR FELAKETE HAZIR MI?

İYİ Partili Lütfü Türkkan, Körfez İlçesindeki başlıca sorunları çözüme kavuşturmak için bölgede çalışmalara başladı. Bölgede yaşanan sorunlara özellikle Körfez’in Barbaros ve Güney Mahallelerindeki yaşayan halkı bekleyen büyük tehlikeye dikkat çeken Türkkan, “Körfez Belediyesi yıllarca öyle yanlış şehircilik politikaları uygulamış ki burada yaşayan halkı göz ardı etmişler. Sebebi gayet net. Milyar dolarlık bir sanayiye sahip kentte, sokaklar, kaldırımlar yokluk içindeyse, halkın canı hiçe sayıldıysa demek ki belediyenin başka öncelikleri bulunuyormuş. Tepeden Körfez’e baktığınızda birşeylerin ters gittiğini göreceksiniz. Bunu anlamanız hiçte zor değil” ifadelerini kullandı.

Körfez’de her yerde bir başı boşluk olduğunu belirten Türkkan, “tehlike sadece tesislerle iç içe geçen mahalleler değil. Körfez’de her yer tır – tanker parkına dönmüş. Sokak aralarında çocuklar oyun oynayamıyor, konteyner sahaları mahalle içlerine doğru genişlemeye çalışıyor, tanker parkları açılıyor. Bunlarda potansiyel tehlike riski taşıyor” dedi.

Güney Mahallesi ile Barbaros Mahallesinin durumuna da değinen Türkkan, bu mahallelerde yaşayan halkın artık nefes almak istediğini, başını yastığa rahatça koyarak uyuyamadığını ve her tehlike anında mahallelerinin tahliye edilmesinin, evlerinden olma korkularının psikolojik olarak halkı dayanılmaz bir noktaya sürüklediğini belirtti.

TEK ÇÖZÜM NE PAHASINA OLURSA OLSUN İNSANLARA GÜVENLİ BİR YAŞAM ALANI YARATMAK

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sanayi tesisleri ile mahallelerin yan yana olduğunu, ayrıca bu tesislere ulaşım için yüzlerce tır ve tankerin mahalle aralarını kullandığını ve buraların tır parkına döndüğü belirten Türkkan, “acil olarak kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilmeli, sanayi ve konteyner alanları mahalle içlerine genişlememeli ve herhangi bir afet durumunda vatandaşlarımızı koruyacak, afetin etkilerini azaltacak mühendislik projeleri hayata geçirilmeli, tampon bölge oluşturulmalı. Afet diyorum çünkü burada yaşanabilecek en basit bir iş kazası bile Körfez halkı için afet etkisi yaratacaktır” açıklamasında bulundu.

13 Haziran 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?