Çakıroğlu'nun Gölcük raporu

MHP Kocaeli Milletvekili adayı İbrahim İnanç Çakıroğlu Genel Merkeze verdiği raporu yayınlıyoruz.

MHP Kocaeli Milletvekili adayı İbrahim İnanç Çakıroğlu MHP Genel merkezine sunduğu raporla Gölcük'ü anlatmış.

İşte İbrahim İnanç Çakıroğlu'nun o raporu;

 Kocaeli ilinin Gölcük ilçesinin nüfusu 161 bin 177 kişi, seçmen sayısı ise 116 bin 705 kişiden oluşur. 2018 yılında yapılan 24 Haziran Genel seçimlerinde 104 bin 307 oy kullanılmıştır. Gölcük Belediyesi 2004’den beri Adalet ve Kalkınma Partisi yönetimindedir. Üç dönem Belediye Başkanlığını Mehmet Ellibeş yapmıştır. 31 Mart yerel seçimleri için Ak Parti’den mevcut başkan hariç 13 kişi aday adaylığı için başvuru yapmıştır. Aday olarak daha önce siyasi hiçbir organizasyonda yer almayan Avukat Ali Yıldırım Sezer gösterilmiştir. Süreç içinde Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti’nin yapmış olduğu ittifak neticesinde Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli’nin hiçbir ilçesinde aday çıkarmamış ve Cumhur İttifakı adaylarına destek verme kararı almıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nin Belediye Meclis üyeliklerinde ayrı listede seçime girme kararı vermesinden sonra Gölcük İlçe teşkilatı çalışmalara başlamış ve 16 Şubat tarihinde Belediye Meclis üyeleri tanıtım programı yapmıştır. Yapılan programa Cumhur İttifakı’nın adayı ve yöneticileri davet edilmiş ve Beka sorununun ne olduğu anlatılmıştır.

 

 Gölcük'ün eksiklerinin giderilmesi için öneriler adaya sunuldu

 19 Şubat’ta İttifak’ın iki partisinin Genel Merkezler’inin ortak kararları ile Meclis üyeliklerine ortak listeler ile girme konusunda uzlaşılmıştır. Bu karar neticesinde Ak Parti  Gölcük listelerinde 5, 11, 17 ve 23. sıralar Milliyetçi Hareket Partisine verilmiştir. Listelere parti adına 5. Sıraya Savaş Toprak 11. Sıraya Kürşat Çakıroğlu 17. Sıraya Sezai Gökbayrak ve 23. Sıraya Cengizhan Parlak girmiştir.Listeler belli olduktan sonra Meclis üyesi adaylarımız ile yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Yapılan istişarede Cumhur İttifak’ının adayına daha önce hazırlanmış Gölcük’ün eksiklikleri ve bu eksikliklerin giderilmesi için yapılması gereken projelerin sunumu, Milliyetçi Hareket Partisinin tabanını olumlu yönde etkileyecek çalışmaların ne olduğu, ev, Sivil Toplum kuruluşları, esnaf, basın ziyaretleri, broşür ve sosyal medya çalışmaları, beden dili ve iletişim kurabilecek giyim tarzının öneminin uygulanması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda aşağıda bahsolunan eleştiriler ve öneriler Belediye Başkan adayına ve Meclis üyesi adaylarımıza rapor halinde sunulmuştur.

 

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ ÜZERİNE ELEŞTİRİLER

 

Yapılan araştırmaya göre Gölcük Belediyesi verdiği taahhütlerin yüzde 95’ini yapmış olmasına rağmen eleştirilmektedir. Bu eleştirileri birkaç konu başlığı ile açıklamak mümkündür.

1-) Deprem bölgesi olan Gölcükten dolayı yürürlüğe girmiş olan Kentsel Dönüşüm’ün, depremin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hala uygulanamamış olması ilçe halkı tarafından dile getirilmektedir. Yapılan diğer projeler halk nezdinde küçük projeler olarak görülmektedir. Kentsel dönüşüm projesinin hala faaliyete geçirilememesi kentin dokusunun eski kalmasına ve büyük bir köy görüntüsüne bürünmesine yol açmaktadır.

2-) Diğer önemli konu ise kentin her bölgesinde sokak köpeklerinin çok olması ve başıboş gezmesidir. Bunun yanında çöp arabalarının trafik vaktinde ilçenin sokaklarında dolanıp zaten sıkıntı olan trafiği daha da kötü hale getirmesi şikayetlerden bir diğeridir.

3-) Donanma kenti olan Gölcüğün deprem öncesi atmosferi yakalamamasının sebebi olarak belediye kadrolarının yetersiz kaldığı ve kente katma değer katılamadığı düşüncesinin vatandaş tarafından sıkça dile getirilmesi eleştirilerden en önemlisidir.

 4-) Gölcük esnafının en büyük sıkıntılarının başında kentin vatandaşlarının alışverişlerini ve harcamalarını İzmit’de yapmasıdır. Kentte sosyal alanların olmaması vatandaşların ilçe dışını tercih etmesine sebebiyet vermektedir. Gölcük Türkiye’nin en önemli askeri üslerinden birine sahip olmasına rağmen askeri personelin sosyal yaşantısında tercih etmediği bir ilçedir. Bunun sebebi de kentte sosyal, kültürel ve ticari anlamda ki tesislerin yetersizliğidir. Bu eksiklik şehre katma değer eksikliği yaşatmakta ve ne alıcının ne satıcının mutlu olması yönünde engel oluşturmaktadır.

Görüş ve öneriler rapor halinde Başkan adayına Meclis üyelerimiz tarafından sunulmuştur.

YEREL SEÇİMLERDE UYGULANABİLECEK PROJELER İLE İLGİLİ GÖRÜŞ VE ÖNERİLER:

 

Belediye yönetimleri geçmiş dönemde sadece temizlik, çevre düzenlenmesi, yol, kaldırım yapımı ve buna benzer işler olarak algılansa da içinde bulunduğumuz tarih itibariyle sosyal, kültürel ve bayındırlık işlerini de yapmak zaruriyeti içine girmiştir. Ülke yönetiminin son dönemde yerel yönetimleri daha güçlü hale getirmesi vatandaşın alacağı hizmet kalitesinin artması ve merkezi hükümetin üstündeki yükün hafifletilmesini sağlama amacı taşımaktadır. Kamu Diplomasisinin gereği olarak Yerel Yönetimler halkla, Merkezi Hükümete göre daha çok iç içe ve sorunlarından önceden haberdar olması yönünden daha önemli bir durumdadır.Bundan dolayı oluşturulacak projeler sosyal, kültürel ve bayındırlık temeline göre oluşturulmalıdır.

 

SOSYAL VE KÜLTÜREL PROJELER:

 

1-) Çağımızın en büyük gençlik sorunlarından olan uyuşturucu genç bedenleri ve zihinleri zehirlemektedir. Ulaşımı gün geçtikçe kolaylaşan uyuşturucu ile ilgili Belediye bünyesinde ‘’Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi’’ kurulmalıdır. Bu merkez Doktor, Psikolog, Sosyolog, Sivil Toplum Kuruluşları ve Gençlik hareketlerinin ortaklaşa çözüm üreteceği bir merkez olmalıdır. Merkez, gençleri spor aktivitelere, sosyal ve kültürel faaliyetlere teşvik etmeli ve gençlerin kötü yolu tercih etmesinin önü kesilmelidir.

2-) Kocaeli’de faaliyet gösteren, ülke çapında başarılara imza atan ve kuruluşu Gölcükte yaşayan Beden Eğitim Öğretmeni tarafından yapılan Kocaeli Bayan Futbol takımı Belediye bünyesine alınmalıdır. Öğretmenimizden edindiğimiz bilgiye göre takım içinde aile bağları kopmuş olan, maddi durumları iyi olmayan başarılı futbolcular vardır. Bu gençler spor aktivitesi içinde olduklarından dolayı kötü alışkanlıklar ve kötü yollardan uzak durmaktadır.

3-) Gölcüğün 3. ligde tek takımı olan Gölcükspor’a verilen desteğin arttırılması, yapılabiliyor ise Belediye bünyesine alınması ve üst liglere çıkarılması kentin ekonomisine dışarıdan gelecek katkının artmasına ve kentin tanınmasına katkı koyabilir.

4-) Kentin merkezinde festival, şenlik vb. etkinliklerin önünün açılması. Geçtiğimiz günlerde Anıtparkta yapılan Hamsi Festivalinden hem Gölcük halkı hem de bölge esnafı memnun kalmış ve devamını istemiştir. Kentin belirli bölgelerinde Elma festivali, Fındık festivali gibi etkinlikler yapılmaktadır. Bu tarz etkinliklerin devamlılığı sağlanmalı ve yerli turist çekmek için geliştirilmelidir. Bu konuya örnek vermek gerekirse Adana Büyükşehir Belediyesinin her sene düzenlediği yemek festivali çok iyi bir örnek olur. Yapılan bu festivalde Adana güçlü olan mutfağını tanıtırken bir yandan da yerli turist akınına uğramaktadır.

5-) Tarihi eskilere dayanan Gölcükte birçok tarihi yer vardır. Roma döneminden kalan tarihi eserlere sahip olmasının yanı sıra Osmanlı döneminden kalma eserler hatta günümüzde bile canlılığını sürdüren Saraylı köyü, kentin önemli tarihi yüzlerinden bazılarıdır. Değirmendere’de bulunan Yalı evleri de Gölcüğün önemli eserlerindendir. Kentin bu yüzleri film sektörüne sunulmalıdır. Film sektörünün İstanbul’da olması ve İstanbul’un kente yakınlığı ilçenin film platosu olarak kullanılmasında tercih edilebilir.

6-) Gölcük halkının bulunduğu yerden Belediye’ye ulaşabilmesi için Beldeler masası oluşturulmalıdır. Belediye de bulunan bu birim her belde ve mahalle de siyasi temsilciler ya da STK temsilcileri görevlendirilmeli ve mahallelinin sıkıntısını oluşturulacak birimler muhatap olarak çözmeye çalışmalıdır.

7-) İnternetin öneminin arttığı günümüzde Merkezi yerlere, kamu kurumlarına Belediye tarafından ücretsiz WİFİ hizmeti sunulmalıdır.

 8-) Vatandaşın ulaşması yönünden daha kolay olan Yerel Yönetimlere katılım Demokrasinin ‘’Katılımcılık’’ yönünü göstermektedir. Bu yüzden seçmenin yönetimde söz sahibi olduğunu hissetmesi ve katkı koyması bakımından Belediye bünyesinde ‘’Sizden Gelen Projeler’’ birimi oluşturulmalıdır.

9-) İlköğretim, Ortaöğretim, Lise ve Üniversitede başarılı olan gençlerin kitap, kırtasiye vb. masraflarını karşılaması için Belediye tarafından ‘’Hilal Kart’’ adında bir kart oluşturulmalı ve zamanı gelince Belediye’ye ya da Ülkeye proje üretebilecek gençler desteklenmelidir. İttifak’ın ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi tabanı tarafından da kartın adı olumlu karşılanacaktır. Yine Milliyetçi ve Muhafazakar bir tabana sahip olan Ak Parti tabanında bu isme sıcak bakacaktır.

10-) Yukarıda bahis olunan eleştirilerden birisi olan başıboş köpek sorununu çözmek ve küçük bireylerimize hayvan sevgisini aileler aracılığı ile aşılamak için kent merkezinden çok uzak olmayan bir yeşil alanda, görüntüsü rengarenk olan, bitki ve botanik bahçelerini barındıran ve sosyal tesis alanı olan barınak ve hayvan hastanesi yapılmalıdır. Hem başıboş köpek ve diğer sokak hayvanlarını güvenli bir ortamda barındırırken hem de vatandaşların gezip görebileceği ve böylece oto kontrol sisteminin de oluşacağı bir çözüm bulunmaktadır. Oluşturulacak bu birimde Veteriner, Ziraat Mühendisi ve gönüllü hayvan severler olmalıdır.

11-) Balık sayısını arttırmak için, denize içinde balıklarının saklanıp yumurtlama yapıp, büyük balıklardan korunmak için içine girebileceği ‘’Resif Projesi’’ yapılmalıdır. Bu bütçesi az, uygulanabilirliği kolay proje sayesinde etrafı körfezle çevrili olan kentte balıkçılık arttırılabilir.

 

BAYINDIRILIK PROJELERİ:

 

1-) Belediye tarafından kamulaştırılması bitmiş 53 dönüm olan Kavaklı sahiline sınır Askeri lojman alanına bulunacak yatırımcılar tarafından yaptırılacak 5 yıldız otel ve konsepti Gölcük Belediyesi ve Esnaf odası tarafından oluşturulacak Alışveriş Merkezi yapılmalıdır. Böylece kentin vatandaşları buldukları sosyal alandan dolayı alışverişini Gölcük içerisinde yapabilecektir. Gölcük esnafıda bu sayede iş yapabilecektir.

2-) Kamulaştırılması yapılmış eski Gazi Ortaokulunun yeri ve eski sanayi sitesi, Kocaeli Üniversitesi ile yapılacak işbirliğiyle Fakülte için değerlendirilmelidir. Eski sanayi sitesinin yerine 4 yıllık fakülte yapılmalı ve buraya gelecek öğrencilerin kalabileceği yurt binası da eski ortaokul alanına yapılmalıdır. Gölcük esnafı ve halkının şikayetçi olduğu, akşamüzeri çarşının hareketsizliği böylece gelen öğrenci nüfusu sayesinde hareketlendirilebilir. Belediye meclis üyelerinden alınan bilgiye göre Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagü bu konuyla ilgili fakülte binası yapılması kaydı ile bir fakülteyi Gölcüğe göndereceğini ve istenilen binanın maliyetinin 10 milyon Türk lirası olduğunu söylemiştir.

3-) Yukarıda bahis olunan bir diğer eleştiride Çarşı merkezde yapılması beklenen Kentsel dönüşüm projesidir. Projenin önündeki en büyük engel olan kat artırımı yapılmalıdır. Kentsel dönüşüme girecek olan 529 parça malın yerine en az iki katı mal imal edebilecek ve yatırımcı tarafından kabul edilecek proje üretilmelidir. Kat artırımından dolayı doğacak çekme payları sayesinde çarşıda yollarda daha genişletilebilir.

4-) Ford fabrikasının sahibi Ali Koç bir konuşmasında yan sanayi sahiplerinin nakliyat maliyetini düşürmek için Gölcük içinde yer istediğini söylemiştir. Ford fabrikasının 12 bin yan sanayisini 30 bine yakın çalışanının olduğu dile getirilmiştir. Yan sanayi fabrikalarının sahiplerine Gölcükte kamulaştırma yapılan arsalar verilip istihdamın ve kent ekonomisinin büyümesi sağlanabilir.

5-) Gölcük Türkiye’nin en büyük sanayi kenti Kocaeli’nin bir ilçesi olmasına rağmen tarım açısından da verimli topraklara sahiptir. Elma, Çavuş Üzümü ve Değirmendere’de yetişen Fındık’ın üretimini geçmiş dönemde yapmaktaydı. Belediye’nin bu konuda kooperatifleştirme yaparak, üretimi arttırması ve Pazar sağlaması açısından projeler üretmesi gerekmektedir.

6-) Gölcük Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçirilen Eriklitepe bu sene tanınma açısından öenmli bir yılı geride bırakmıştır. Tesisin spor faaliyetleri açısından kulanılması için büyük bir spor kompleksi ve halı saha eklenmelidir. Yapılacak bu proje sayesinde senede iki kere kampa giden takımlar burayı tercih edebilecektir. Ayrıca kışın yoğun kar alması sebebi ile de kızak pisti uygulanabiliyor ise kayak pisti yapılmalıdır. Bunun yanı sıra tesisin işletmesinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Eğer spor kompleksi projesi Eriklitepede yapılamıyorsa Hasaneyn yaylasında uygulanabilir.

7-) Esnaf varlıklarının değerinin arttırılması ve katma değer oluşturulması içinçarşı içinde mekan açılışlarına getirilecek yasal düzenleme ile isteyen istediği yere var olan aynı işten açamamalıdır. Böylece esnafın işide, mekanıda değerinin altına düşmeyecektir.

8-) Gölcük belediyesi tarafından uygulamaya konulan Çöp Taksi sayısı arttırılmalıdır. Aradığında anında olay yerine giden ve çöpü kaldıran Çöp Taksi projesi halk tarafından olumlu karşılanmaktadır.

9-) Gölcüğün nefes alınabilecek olan alanlarından birisi olan Kadırga’ya cam mekan içinde mangal bulunan bağımsız, vatandaş tarafından günlük kiralanabilecek ve yaz kış kullanılabilecek ufak yapılar yapılabilir.

10-) Gölcüğün acı hatıralardan olan 17 Ağustos depremini unutmamak ve deprem ile ilgili bilinç oluşturmak için Deprem Müzesi açılmalıdır.

11-) Değirmendere sahilinin sonunda, Kültür Merkezi’nin arkasında, Milli Emlak Müdürlüğün elinde bulunan denize sıfır alanda plaj, marina ve havuz yapılmalıdır.

12-) Gölcük Çarşıdan, Kavaklı sahiline inen yol Büyükşehir tarafından çift şeritli hale getirilecektir. Yapılacak olan bu yol çalışması neticesinde yol kenarın hala boş olan arsalar için ticari imar çalışmarı Kavaklı sahil sonuna kadar yapılmalıdır. Adliye Sarayı’nın da sonunda bulunduğu bu cadde yukarıda bahis olunan projelerin gerçekleştirilmesi ile çarşı alanının büyümesine ön ayak olacaktır. Ayrıca yapılacak yol çalışmasından sonra eski ortaokulun yanında bulunan yoldan itibaren, Kavaklı sahilin sonuna oradanda Adliye Sarayından tekrar çarşıya dönecek, Taksimde İstiklal Caddesinde kullanılan nostaljik Tramwaydan iki adet konulması bu uzun caddeye hareket getirecektir. Yapılan araştırmaya göre büyük ve birkaç vagondan oluşan Tramwayların Fransa’dan 5 milyon Euro bütçeyle alındığı sonucuna ulaşılmıştır. Eski ve ufak olan Tramwayların maliyeti daha düşük olacaktır. Yol maliyeti ise kilometre başına 2 milyon lira gibi bir rakamdır. Konu ile ilgili Ankarada üretim yapan Bozankaya firmasından bilgi alınabilir.

13-) Gölcüğün en büyük sıkıntılarından biri de Çarşı içindeki otopark sıkıntıdır. Bunun için hem maliyeti az olan hem de az bir alan kaplayan asansörlü otoparklar kentin trafiğinin yoğun olduğu birkaç noktaya koyulabilir. Ayrıca Bursa asfaltında da oluşan trafik yoğunluğu için battı çıktı yapılması elzemdir. Statik olarak yapılması mümkün olmasa da bunun yerine modern köprülü yol yapılmalıdır.

14-) Kavaklı sahilinde ya da Değirmendere sahilinden deniz içine fıskiye ile yapılacak proje ile akşam vakitlerinde görsel şölen yapabilecek deniz içi fıskiye yapılabilir.

15-) Milliyetçi ve Muhafazakar taban mesaj vermek amacı ile projelere Türk tarihine ait sembollerle isim verilmelidir. Mesela 3 büyük projeye 3 Hilal projeleri, orta ölçekli 9 projeye 9 Işık projeleri, 16 küçük projeye 16 Büyük Türk Devleti projeleri verilebilir.

 

3 meclis üyesi mecliste yer aldı 

 31 Mart Mahalli İdareler seçiminde Gölcükte 100 bin 313 oy kullanılmış ve bir önceki 24 Haziran seçimlerine göre 5 bin kişi daha az katılım olmuştur. Kullanılan oyun 97 bin 314 ü geçerli olmuştur. Bu sonuçlara göre Cumhur İttifakı 50 bin 336 oy alarak Millet ittifakına 8 bin oy fark atmış ve yüzde 51.73 oy alarak bir önceki yerel seçime göre Kocaeli’de oyunu en çok arttıran ikinci ilçe olmuştur. Bu sonuçlara göre Milliyetçi Hareket Partisi’nin iki Meclis üyesi adayı Belediye Meclisine girmeye hak kazanmıştır. Mazbatalar alındıktan sonra 9 Nisanda gerçekleştirilen ilk Belediye Meclisi toplantısı gerçekleştirilmiştir. Belediye Başkanı olan Ali Yıldırım Sezer tarafından görevlendirilmeler yapılmış ve Meclis üyemiz Kürşat Çakıroğlu, Belediye Encümeni olarak görevlendirilirken Çeşitli İşler Komisyonu asil üye, Türk Dünyası Belediyeler Birliğinde yedek üye olarak yer almıştır. Diğer Meclis üyemiz Savaş Toprak ise Türk Belediyeler Birliği asil üye olarak görevlendirilmiştir. Kocaeli genelinde Meclis üyelerimize Encümen olarak görev sadece Gölcükte verilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Haziran 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Başkan Ali Yıldırım Sezer'i başarılı buluyormusunuz?