Başkent Nikomedia Dünya'ya tanıtılacak

Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından farklı zaman dilimlerinde yürütülen Çukurbağ Kurtarma Kazıları Tübitak Projesi olarak hayata geçirildi. Ayrıca Nikomedia ve Çukurbağ alanını tüm dünya ile tanıştıracak prestijli bir kitabın yayımlanacağı duyuruldu

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaelide bulunan Roma Başkenti Nikomediaya dair yenilikçi arkeolojik çalışmalar yapan ve bu projenin de yöneticisi olan Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk ve Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcükün araştırmacı olarak yer aldığı Nikomediada Bir Roma Anıtı: Çukurbağ Kurtarma Kazılarında Ortaya Çıkarılan Çok renkli Rölyef ve Heykellerinin Teknik İkonografik Analizi ve Dijital Rekonstrüksiyonu isimli Tübitak projesi hayata geçirildi.  Bu proje ile buluntular ve ortaya çıkarıldıkları arkeolojik alan multidisipliner metotlar sanat tarihi arkeometri kimya metalürji bilgisayar teknolojileri kullanılarak ilk defa bütünüyle incelenmiş belgelenmiş ve 3 boyutlu dijital rekonstrüksiyonları yapıldı. Yürütücüsü olduğu bu projede Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk Harvard Üniversitesinin en prestijli enstitülerinden biri olan Radcliffe Gelişmiş Bilimler Enstitüsüne seçilen alanındaki ilk Türk bilim insanı olmasıyla biliniyor.  Kocaeli Müze Müdürlüğü çok yakında başkent Nikomedia ve Çukurbağ alanını tüm dünya ile tanıştıracak prestijli bir kitabın yayımlanacağını duyurdu.

11 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?