"Gölcükspor'u Ahmet Şahin federasyona verdi"

Gölcükspor’dan sezon ortasında ayrılan Kayhan Çubuklu, istifa sürecini anlattı.

Haber albümü için resme tıklayın

Önceki gün basınla bir araya gelen Çubuklu, iki aylık alacağı için TFF’ya başvurduğunu, ancak kendisinden önce Başkan Ahmet Şahin’in bu başvuruyu yaptığını söyledi.

29 mutsuz futbolcuyla tanıştım

Tecrübeli teknik adam, “Gölcükspor yönetimi tarafından davet edildim. Bana projelerini anlattılar. Yapmak istedikleri tam da benim yapmak istediğim şeylerdi. Paralarının olmadığını söylediler. Ben ve ekibime toplam 12 bin TL maaş verebileceklerini söylediler. Bende kabul ettim. Sonrasında öğrendiğim şeyler oldu. Başkan Ahmet Şahin benimle anlaşmak istememiş. Daha önce İzmit’te amatör kümeden bir hocayla anlaşmış. Daha sonra takımla tanışmaya gittim. Karşımda 29 tane mutsuz futbolcu vardı. Ben o zaman bu kadar çok sayıda bir kadroyla çalışamayacağımı söyledim. Hemen kadroyu düşürerek yolumuza başladık. İlk etapta 4 oyuncuyu kadroyu dışı bıraktık. Sonra bir oyuncu daha kadro dışı kaldı. Yunus Özdemir’i Bandırma’ya, Bahattin’i de İstanbulspor’a sattık. Başkanın bana söylemesine göre kulüp bu transferlerden 30 bin lira kazanmış”

Ekonomik şartlar ve antreman sahası yoktu

“Sonra lig başladı. Bir başka hoca hakkında yorum yapmak istemiyorum ama takım içinde ciddi sorunlar yaşanmış. 7 oyuncunun gitmesiyle bu kez takviyeye ihtiyacımız oldu. Gölcüklü İbrahim Demirer ile başkan ve futbolcuların tavsiyesi ile Emre Kart diye bir oyuncu aldık. Emre’den fazla faydalanamadık. Kadromuzu 24-25 oyuncu ile oluşturduk ve lige başladık. Daha iyi bitirme şansımız vardı. Özellikle ekonomik şartların yanı sıra antrenman yapılacak sahaların yetersiz oluşu tesislerin durumu bizi olumsuz etkiledi. Yeterli antrenman yapamadık. Şampiyon takımları yenerek oyunsal anlamda iyi sonuçlar elde ettik.Darıca’ya deplasmana gideceğiz. Bize “İzmit’te kalalım mı, otel parası vermeyiz, köprüden geçer, Darıca’ya öyle gideriz” dediler. Bu şekilde deplasman yaptık.Kırıkhan deplasmanına giderken çektiklerimizi unutamam. 38 saatimiz yollarda geçmişti. Başkan Kırıkhan’ın savaştan dolayı düşürülmeyeceğini söyledi. O maçta bizim için önemliydi. Kırıkhan’ı yendikten sonra iddiası kalmadı takımın ve tüm primler kesildi”

Paramız yok

“Gelecek sezon yeniden birlikte çalışmak istediler. Kavaklı’ya saha yapılacağını ve seçim süreci kullanılarak İhsaniye’ye tesis yapılacağını söylediler. Projeler çizilirken kendilerine yardımcı oldum. Neyin nerede olacağını söyledim. Bu süreçte Ahmet Başkan’ın üzerine basarak söylediği bir şey vardı. “Paramız yok. Biz bu sene ve geçen sene çok prim ödedik. Eğer ben prim ödemezsem oyunculara ödeme konusunda hiçbir sıkıntım olmaz” dedi. Prim olmadan anlaşmaları deneyecektik. Bana 14 bin lira gibi bir rakam söylediler. Ben kendilerinin devam etmek istediklerini söyledim ve 20 bin liradan aşağı çalışmayacağımı ifade ettim. Bir şartım var dedim. Prim yoksa peşin maaş alacağımızı söyledim. Anlaştık”

Verebileceğimiz kadar para söyleyin dedim

“Sezona başlarken ayrılanlar oldu. Sedat 30 bin lira fesih bedelini ödeyip gitti. Berke 350 bin liraya yakın bir rakama transfer oldu. 15e yakın futbolcu kaldı. Oktay’ın alınmasını çok istemiştim. Sezon boyunca ‘Alırız alırız’ dediler ama olmadı. Sedat, Oktay ve Berke üçlüsü takıma skor olarak büyük katkı sağlamıştı. Bu sezonki takımın toplamda attığı golün iki katını atan oyuncular takımdan gitti. Sezon başlarken verebileceğimiz kadar para söyleyeyim diye teklifte bulundum. Kadir Gezer’i aldık. Maliyeti 90 bin lira kadardı ancak yarısında daha azını belki almamıştır. Yusuf diye bir oyuncumuz vardı çaprazları koptu. Cumhur hocaya teşekkür ederim oyuncuyu ücret almadan ameliyat etti. Ona bir hediye alalım dedim o da olmadı”

Ayakkabısı olmayana para toplayıp ayakkabı aldılar

“Ali Göçmen hiçbir maliyeti olmadan geldi. İsmail amatör kümeden geldi. Kaleci Okan geldi tesisler ve maddi nedenlerden dolayı gitti. Santrafor içinde Muhammet Oğuzhan’ı aldık Darıca’dan başkan yanında da bonusu var diyerek Emre’de geldi. Emre’de çok iyi oyuncuydu. Bu takımın bu transferlerine bakınca büyük para verilen peşin para verilen bir oyuncu yok. Daha sonra takıma Onur’da katıldı. Onur takımda iyi para kazanan oyunculardan birisidir. Sezon başında prim yok diye konuşup anlaştık. Hazırlık maçlarını iyi geçirdik. Ama gördüğüm ve unutamadığım bazı sahneler var. Bazı oyuncuların maç ayakkabıları yırtıktı. Bantla sararak maçları oynadılar. Hatta bir gün Erdem içeri girdi. İshak Tarcan’a, ‘İshak abi biz İlyas ile aramızda para topladık. Maçta giyecek ayakkabısı olmayan arkadaşlara maç ayakkabısı aldık’ dedi. Gölcükspor sezona böyle başladı”

Prim yüzünden futbolcu ve teknik heyetle aram açıldı

“Lige oyun olarak çok iyi başladık ama maçları kazanamadık. Diyarbekir, Kocaeli ve Bayburt maçlarını kaybettik. Bayburt’ta uzatmada gol yedik. Maçtan sonra Bayburtlu 4-5 tane futbolcu yanıma gelerek beni tebrik etti. İç sahadaki Çorum maçından önce takım ısınıp odaya girdi. Ahmet Şahin yanıma gelerek ‘Hocam prim açıklayayım mı ?’ dedi. Ben ona, ‘Ne primi Ahmet ? Prim yok diye konuştuk. Biz bu maçı kazanacağız’ dedim. Ama Ahmet Başkan’a takımın galip gelmesi durumunda çocukların hesabına ikişer maç başının yatırılmasını söyledim. ‘Söz hocam, tamam’ dedi. Maçtan sonra tüm takım soyunma odasında sevinirken bu konuşmayı soyunma odasında anlattım. Bu kez futbolcular ve teknik heyetim bana tavırlı baktı. Sanki ben primlerine engel oluyormuşum gibi. Kazansaydık bende alacaktım. Ancak ben gerizekalı (!) olduğum için para sende kalsın çocuklara maç başlarını dağıt diyorum”

Yokluk içinde mücadele ettik

“Karacabey maçından önce çocuklara onlara kendileriyle ilgili hayallerim ve hedeflerim olduğunu söyledim. O süreçteki rakiplerimizin ya şampiyon olacağını yada Play-Off  oynayacağını söyledim nitekim öyle oldu. Dönerken Mudanya’da bir AVMde belki de Gölcükspor tarihinin en büyük en lüks yemeğini yedik. Orada 3 futbolcu benden feribotla İstanbul’a gitmek için izin istedi,İzin verdim. Kısa bir süre arayıp geri döneceklerini söylediler. Uzun süre gelmelerini bekledik. Geldiklerinde ‘Nerede kaldınız’ dedim. ‘Hocam paramız yok, minibüsle geldik’ dediler. 10'ar lira verseler adam başı 30 lira eder. Ama bu çocuklar yokluk içinde bu ligi oynadılar. Ben bu takımın teknik direktörüyüm kafamda bir hayal kurmaya çalışıyorum ama şartlar üzüyor”

Başkan oyuncularla paket prim anlaşmış haberim yoktu

“Bu süreçte bizim paramızı verdiler, teşekkür ediyorum. Veremedikleri zaman süre istediler karşılıklı anlaştık ve o süreci geçtik. Devre arası geldi. Transfer yapalım Play-Off  kovalarız diye düşündük hep birlikte. Darıca’nın malum durumları patlak verince gelen iki kiralık oyuncuyu geri gitti. Sedat’ı geri aldık. Sedat bize Uğur Uğur’u aldırdı. Başkan Ömer Çetinbaş’ı istedi. Bir de Mehmet Sayan’ı söylediler. Mehmet Sayan benim kafam da yoktu. Selim’i düşünüyordum ve duruma göre orayı doldururum diyordum. Çünkü Mehmet kontenjandı. Kampa gittik geldik. Benim dahilimde olmadan oyuncular başkanla paket prim anlaşıyorlar. Sormadım bile kaç lira olduğunu. 2 maçı kazandılar bir maçı kaybettik. Çorum’a giderken çocuklar paralarının yarısının yattığını söylediler. Orada maça giderken yine kendisine maç ayakkabısı alanlar oldu”

Bingo'dan para gelmedi

Karacabey maçından sonra paramın durumunu sordum. Para benim için prestij ama dürüst olunmasını hep istedim. 82 yılından beri bu camiadayım. Hiçbir zaman kulüplerden gelecek paralara güvenmedim. Hayatımı idare edecek param hep kenarda oldu. Devre arasında da bu benzer bir durum yaşadım. Bana ‘ Bingo’dan para gelmedi’ deyip durdular. Ben Bingospor ile anlaşmadım Gölcükspor ile anlaştım. O zaman işimi halletmişlerdi. Sonraki süreçte 2.5 aylık maaşımın olduğunu söyledim ve talep ettim. ‘Bu parayı Cuma gününe kadar vermezseniz ben maça gitmem’ dedim. Çarşamba günü meseleyi anlattım. Başkan ve bir idareci bana ‘Ben ilk defa duydum’ dediler. Bu benim için büyük bir şok oldu. Ben yine net bir şekilde ‘Cuma’ya kadar paramı verin, vermezseniz maça gider gelir takımdan ayrılırım’ dedim. ‘Tamam hocam sen bilirsin’  dediler ayrıldım”

2 maaşımı kulübe bağışladım

“Ayrılırken 2 ay daha maaşım vardı onlardan feragat ettim içerdeki paramı istedim. Bana iki tane senet verdiler. Birisini Nisan ayına koydular birisine Mayıs ayına. Senetin süresi geçti. İshak Tarcan’ı aradım, ‘Hocam senedin bende gözüküyor gelirse paran vereceğim’ dedi. Bu Gölcükspor’da kibarca para verilmeyecek anlamına gelir. Başka bir idareciyi aradım, ‘Ödemeyiz’ dedi. Teşekkür ettim. Başkanı aradım telefonuma çıkmadı. Hal böyle olunca ben hakkımı aradım. TFF’ye başvurdum. TFF icraya yollamaz. Benimle ilgili yapılan açıklarda kulübü icraya verdiğimi söylendi. Ben Gölcükspor’u neden icraya vereyim ? Federasyona alacağımın tahsil edilmesi için başvurdum. Başvurduğumda öğrendim. Benden önce Başkan Ahmet Şahin başvurmuş. Ya 500 bin ya 700 bin liralık bir teminat koymuş. Ondan sonra bize sıra gelecek”

Gölcükporu federasyona Ahmet Şahin şikayet etti

“Avukatım beni aradı. Gölcükspor Başkanı Ahmet Şahin’in bütün alacaklara teminat koyduğunu söyledi. Burada kulübü ben mi icraya vermiş oluyorum, başkan mı ? Bir soru daha sorayım, bir başkan bunu nasıl yapar, neden icraya verir ? Borcumu çoktur? Bu enteresan bir durum. Ben hiçbir zaman icraya vermedim. Bana tanınan hakkı kullandım. Benim için kullanan ‘fare’ kelimesini hiç yakıştıramadım. Ama söyleyen Ahmet Şahin olunca da şaşırmadım. Ben o geminin kaptanıyım, faresi değilim. Şampiyon takımları yenen hoca benim, yenilmeyen Bayburt’u yenen hoca da benim. Kalsaydım bu takım son haftalarda sıkıntı yaşamazdı. Hafta en az 3 gün tesiste kalıyordum. Bunu hep futbolcular için yaptım. Ceplerinde para yoktu yemek yiyemiyordu çocuklar. Yöneticiye bunu söylüyordum yönetici bana, ‘Olsun hocam lahmacun yiyorlar’ dedi. Ben bir çok takımdan ayrıldım ancak Gölcük’ten ayrıldığıma çok üzüldüm”

Bırakmasaydım  son haftalar sıkıntı yaşamazdık

Eğer ben bırakmasaydım, bu takım son haftalarda bu kadar sıkıntı yaşamazdı. Tesiste 2-3 yatar, futbolcularda zaten bu takıma sahip çıkıyordu. Gölcükspor’a çok emek verdim. Ayrıldığıma çok üzüldüm. Kulübe, takıma bir şeyler verebileceğime inandığım için geldim. Çok zor şartlarda çalıştığımı da söylemek isterim.

Çalışanlara teşekkür etti

“Çok büyük hedeflerim hayallerim vardı. Ben kimsenin bir şey demesiyle bir şey olmam. Ahmet Şahin ancak benim bu sıfatla aynı masada otururdu. Yoksa benim hayatımın hiçbir karesinde olacak insan değil. Dilerim bundan sonra ki süreçte de hayatımda yeri olmaz. Gölcükspor’da yönetim profesyonel değil ama çalışanlar mükemmeldi. Aşçıya, malzemeciye, şoföre çok teşekkür ederim. Son olarak şunu da söyleyeyim. Gölcükspor’da oyuncular 3 yıldan beri aynı malzemeleri giyiyor. Bu Gölcük’e yakışmaz. Bu ufak işlerle uğraştık. Bazı şeyleri değiştirmeye çalıştık ancak başta ki kafaları değiştiremedik. Ama maalesef  Gölcükspor  bu tür insanlara layık değil” dedi. 

19 Mayıs 2019 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?