Sirmen'e kötü haber

CHP Kocaeli eski Milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ile birlikte 15 kişinin 2006 yılından bu yana yargılandığı İZGAZ davasından sadece Sefa Sirmen için hapis cezası çıkmıştı.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kocaeli eski Milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ile birlikte 15 kişinin 2006 yılından bu yana yargılandığı İZGAZ davasından sadece Sefa Sirmen için hapis cezası çıkmıştı. Sirmen, cezasının onanmasının ardından Gölcük İhsaniye Mahallesi'nde bulunan evinden polisler tarafından alınarak Kocaeli T Tipi Cezaevi'ne getirildi. Yaklaşık 1 yıl cezaevinde kalan Sirmen, 2017 yılında tahliye oldu. Ancak bu süreçte dava henüz sonuçlanmadan Başsavcılık tarafından bu defa 30/4/2001 tarihli ek bir iddianame düzenlendi.

Hazine zarara uğratıldı

İddianamede adı geçen yüklenici firmadan Hazine Müsteşarlığının (Hazine) bilgisi dışında borç alındığı ve usulsüz olarak alınmış bu borcun proje çerçevesinde yüklenici firma tarafından yapılması gereken fakat yapılmamış işlerden mahsup edilmesi suretiyle usulsüz bir şekilde geri ödendiği, İZGAZ adına garantör sıfatıyla kredi geri ödemelerini yapmak zorunda kalan hazinenin zarara uğratıldığı iddia edildi.

Avukatı başvuruda bulundu

2016 tarihinde aynı suçtan iki defa yargılama yapılması ve bunun karar sonucunu etkileyecek olmasından dolayı nedeniyle Sefa Sirmen avukatı aracılığıyla aynı suçtan iki defa yargılanmamak için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Mahkeme karar verdi

Mahkeme kararı aynı suçtan iki kez yargılanmama ve cezalandırılmama hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın konu bakımından yetkisizlik nedeniyle kabul edilemez olduğuna, gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez olduğuna,  İsnadı (suçu) öğrenme hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna, diğer ihlal iddialarının açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verirken, yargılama giderlerinin başvurucu üzerinde bırakılmasına karar verdi.

17 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?