Yıldız Sunta işçilerinin Cumhurbaşkanına yazdığı mektubu okudu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Yıldız Sunta ‘da yaşanan mağduriyetleri Meclis kürsüsünden dile getirerek, işçilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektubu okudu.

Büyütmek için resme tıklayın

Vatandaşların seçim değil geçim sıkıntıları olduğunu belirten Akar, AKP’nin yaşanan ekonomik krize rağmen hiçbir tedbir almadan sadece seçimi düşündüğünü söyledi.

"Tünelin sonunda ışık değil, dram var" 

Türkiye’nin hızlı bir şekilde ekonomik çöküşe doğru gittiğinin altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, tünelin ucunda ışık değil yeni dramlar olduğunu söyledi. Türkiye’nin sanayi Başkenti Kocaeli’den örnek veren Akar, Türkiyenin ilk 500 firması içinde olan yüzde 40 ihracat yapan toplam 680 içinin ekmek kapısı olan Yıldız Sunta’nın kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. İşverenin iyi niyetli. Buna rağmen işverenin işçilerin çıkışını yapacak elektrik parasını dahi ödeyememesinin AKP’nin yönetmiş olduğu ekonominin sonuçları olduğu söyledi.

İşçinin Cumhurbaşkanına yazdığı mektubu okudu 

AKP’nin Türkiye’nin gerçek problemlerine kulak vermesi gerektiğine dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Yıldız Sunta işçilerinin CİMER’den Cumhurbaşkanına yazmış oldukları mektubu okudu.

İşte Akar’ın Meclis kürsüsünden okuduğu mektup;

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Yıldız Sunta çalışanları olarak size ulaşmak için video çektik. Seçimden önce böyle bir çalışma yapmadık, seçimi provoke etmek anlamına gelmesini istemedik. Altı aydır maaşlarımızı alamadık, altı aydır üretim yapılmıyor; yine de Allah patronumuzdan razı olsun. Patronumuzun 'Üretimin olmamasına üzülmüyorum da çocuklarımıza maaş veremiyorum ya ona üzülüyorum demesi bizi duygulandırdı. 'Kriz zamanında işçi atmalıyız.' denildiğinde 'O işçilerin çocukları, eşleri var.' diyerek işten çıkarmayı reddetti"

"Emek ve işçi desteklenmeli"

Meclis kürsüsünden AKP Milletvekillerine seslenen Akar, hükümet yetkililerine ve Cumhurbaşkanına ulaşılarak derahl bu sorunun çözümüne yönelik adımlar atılması gerektiğini söyledi. Kocaelide birçok fabrika da grev ve sorunlar olduğunu belirten Akar, Türkiye’nin en büyük rafinesi olan Tüpraş işçilerinin sorunlarını dile getirdi. AKP’nin çıkardığı İş Kanunlarıyla sermayenin yanında olduğunun altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, işçilerin haklı taleplerine rağmen olumlu bir sonuç alamamalarını eleştirdi. Emeğin ve işçinin desteklenmesi gerektiğini belirten Akar, TBMM’nin de Türkiye’nin gündemine yoğunlaşarak bu sorunlara çözüm getirmesi gerektiğini dile getirdi.

17 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?