Suların ucuzlamasına AKP karşı çıktı

CHP, bugün Kocaeli'de suya yüzde 40 indirim uygulanması için önerge vermişti. Önerge AK Parti oylarıyla gündeme alınmadı ve hiç gündeme gelmeden reddedilmiş oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

İSU 2019 yılı 1. Olağan Genel Kurulu Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İSU Genel Müdürü Ali Sağlık'ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, genel kurula önerge sundu. 

Yüzde 40 indirim istedi

Engin Taşdemir şunları söyledi; İSU'nun asıl amacı kâr değil, vatandaşa hizmet etmektir. Kocaeli ilinin su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılan İSU'nun, 2018 yılı faaliyet kârı 179 milyon 585 bin 802TL'dir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıtılar göz önüne alınarak, Mayıs 2019 itibari ile Kocaeli genelinde konut, sanayi ve ticari işletmelerde kullanılan içme suyu kullanımında net yüzde 40 oranında indirime gidilmesini talep ediyoruz.  İçme suyunun kutsal bir hak olduğunu düşünürsek, vatandaşın bir nebze rahat nefes alması için yapılacak bu su indiriminin, Kocaeli halkına fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak vermiş olduğumuz önergenin İSU genel kurulunda gündeme alınarak, meclis onayına sunulmasını talep ediyoruz." 

Tahir Büyükakın cevap verdi

2018 yılında zaten zam uygulanması yapılmadı. Bunun İSU’ya maliyeti 150 milyon TL civarında oldu. Yani vatandaşa bir katkı yapıldı. Kocaeli, diğer belediyelerle kıyaslandığı zaman 20’nci sırada. Yani zaten su fiyatları kentimizde uygun. 

Popülist yaklaşım


Daha yapılması gereken ciddi yatırımlar var. Sizin teklifinizi anlıyorum. Yüzde 40 indirim yapalım dediniz. Siyasi bir teklif yaptınız. Ancak mali raporlara baktığımız zaman bunun popülist bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Bunu da siyasi yarış haline getirip İSU’yu yatırım yapamaz hale sokamayız. Siz muhalefet rahatlığıyla siyaset yapıyorsunuz. Ancak biz iktidarın sorumluluk bilinciyle bu önergenizi reddediyoruz 

AKP'liler red etti

İSU Genel Kurulu'nda CHP tarafından verilen önerge AK Parti oylarıyla gündeme alınmadı ve hiç gündeme gelmeden reddedilmiş oldu.  16 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

İzmitli - İyiki zam yapmadınız. Geçen yıl 50 tl olan su faturam neden bu sene 70-75 tl geliyor. Aynı ev aynı kişiler aynı miktatda su kullanımı. Hersene fatura ortalaması yüzde elli artıyor. Siz ne derseniz deyin biz ödedimizi biliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Mayıs 03:47

Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?