17 engelli genç vatani görevini yerine getirdi

Gölcüklü 17 engelli genç, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında gerçekleştirilen temsili törenle vatani görevlerini yerine getirerek asker olmanın sevincini yaşadılar.

+19
Haber albümü için resme tıklayın

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli gençlerin vatan görevini sembolik olarak yerine getirmeleri amacıyla Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığında 17 gencin katılımıyla temsili askerlik töreni gerçekleştirildi. Gençlerin bir günlük askerlik yaptıkları programa Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Yavuz Kılıç, birlik komutanları, aileler ve askerler katılım gösterdi. Tören İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

"Her Türk asker doğar"

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Yavuz Kılıç, törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Tuğamiral Kılıç; “Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşlar için düzenlenen bir günlük temsili askerlik uygulaması münasebetiyle ülkemizdeki çeşitli birliklerde farklı bir askerlik heyecanı yaşanmaktadır. Anayasamızın 72. maddesinde her Türk’ün hakkı ve görevi olarak düzenlenmiştir. Sizler de askerlik görevinizi az sonra silah, bayrak ve namusunuz üzerine yemin ederek yerine getirecek, gerektiğinde vatanınız için canınızı seve seve feda edeceğinize söz vereceksiniz. Tarih boyunca vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna vermiş olduğu binlerce şehit ve gazi ile bağımsızlığın timsali olmuş, hatta bu özelliği sayesinde bağımsızlık mücadelesi veren milletlerin sembolü haline gelmiş yüce Türk milleti, şanlı ordusu sayesinde adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. İşte sizler de biraz sonra edeceğiniz yeminle bu ordunun birer neferi olacaksınız. Gölcük Deniz Ana Üs Komutanlığı’na bu kapsamda gelen gençler, askerlik mükellefiyeti, dünyadaki yegane önem teşkil eden Türk milleti için bir onur meselesidir. Askerlik vazifesi en kutsal görevdir. Bu görevi yerine getiren her birey, bunun haklı gururunu ömrü boyunca taşır. Biz askerlerin hayata bakışını simgeleyen bir söz vardır: Her Türk asker doğar. Sizler de az sonra edeceğiniz yeminle zaten asker doğmuş bir kişi olarak kutsal vatan vazifenizi yerine getirmiş olacaksınız. İnanıyoruz ki yarın size ihtiyaç duyulduğunda bu yemini eden her Türk genci gibi canınızı seve seve, bu vatan uğruna feda etmekten çekinmeyeceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken siz değerli gençlere, yaşama sımsıkı sarılmayı, içinizdeki umudu hiçbir zaman kaybetmemeyi, hayata tutunma adına gayret göstermeyi öğütler, askerlikten sonraki yaşamınızda sağlık ve mutluluklar temenni ederim” dedi.

Tezkerelerini aldılar

Tuğamiral Yavuz Kılıç'ın kopuşmasının ardından, bir günlük askeri eğitim alan 17 engelli genç, yemin ederek vatani görevlerini yerine getirdi. Gün içerisinde müzeyi gezen genç askerler, tezkerelerini de alarak vatani görevlerini tamamladılar. Tören sonunda ailelerinde katılımıyla hatıra fotoğrafları çekildi.

16 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?