"Açık Kapı Bürosu" hizmete sunuldu

Hükümet Konağı'nın giriş katında kurulan "Açık Kapı Bürosu"nun açılışı bugün yapılarak, vatandaşların hizmetine sunuldu.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığı, Valilik ve Kaymakamlıklara yapılan başvurulara ilişkin iş ve işlemlerin hızlı ve etkin bir şekilde sonuçlandırılmasını sağlamak amacıyla kurulan "Açık Kapı Bürosu" Hükümet Konağı'nın giriş katında Gölcük Kaymakamı Mustafa Bakır ve kurum müdürlerinin de katılımıyla açılışı yapıldı.

"Kamu hizmetleri, bürokrasiyi en aza indirmiş bir şekilde Gölcük'e sunulacak"

Açılışta hizmet hakkında kısa bir bilgi veren Gölcük Kaymakamı Mustafa Bakır; "Bu projeyle kamu kuruluşlarımız vatandaşlarımızdan gelen talepleri en kısa sürede karşılayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacaklar. Buradaki amaç; vatandaşlarımız, artık devletin giriş kapısına girince açık kapımızla karşı karşıya gelecek, çalışanların güleryüzüyle, sempatisiyle kamu kuruımlarında hak ettikleri muameleyi yerine getirmek için en güzel şekilde hizmetten faydalanacaktır. Ben inanıyorm ki, vatandaşlarımız bu projeyi yakından tanıdıkça, kamu kurumlarımızda bu projenin ne olduğunu ne anlama geldiğini daha iyi öğrendikçe, kamu hizmetlerininin daha hızlı, bürokrasiyi en aza indirmiş bir şekilde Gölcük'e sunacaklardır. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu projenin yakından takip edilmesinin gerçek manada ne anlam geldiğini bilerek, o şekilde hareket edilmesi, mevzuatta belirtilen süreler içerisinde en kısa sürede cevapların verilmesini özellikle rica ediyorum" açıklamasını yaptı.   

Kaymakam Mustafa Bakır'ın konuşmasının ardından ardından "Açık Kapı Bürosu"nun açılış kurdelesi kesldi. 

Büronun amacı;

"Sorun varsa, çözüm mutlaka vardır" felsefesiyle yola çıkılarak hizmete sunulan "Açık Kapı Bürosu"; sunulan hizmetlerde vatandaş memnuniyetini arttırmak, talep ve beklentilerin analiz ve raporlamalarının yapılarak, anlamlı veriler haline getirilmesini sağlamak amacıyla kuruldu.  

"Açık Kapı Bürosu" nda başvuruların değerlendirilmesi

Vatandaşlara Valilik ve Kaymakamlıklara bizzat yapılan ve elektronik sisteme kaydedilen başvurular ile web sitesi veya mobil uygulama üzerinden yapılacak başvuruların ilgili birimlere yönlendirilmesi, birimlere gönderilen başvuruların 7 iş günü içerisinde cevaplandırılması ve vatandaşların başvurularının cevaplandırılmasına yönelik her aşamada bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

Birimlerden gelen cevapların çözüm odaklı ve rutinden kaçılarak verilmesi, başvurulara verilen cevapların başvuruya uygunluğu kontrol edilerek Kaymakama bildirilmesi sağlanıp, Kaymakamlara sunulacak raporların istatistiki bilgileri hazırlanacaktır.

Kaymakamlıklara bizzat başvuru yapan vatandaşlara güven verici, güler yüzlü ve ihtiyaçlara odaklanan bir şekilde karşılanması sağlanacaktır. Vatandaşlarla kurulan iletişimde uygun dil ve üslup geliştirilmesi sağlıklı iletişim ve nezakete özen gösterilmesi sağlanacaktır. Kaymakamlığımıza bizzat gelen yaşlılar, engelliler, hasta ve düşkünler ile Şehit yakınları ve Gazilere Kaymakamlığımız içinde ve dışında danışmanlık hizmeti verilmesi sağlanacaktır.

15 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?