Akar'dan trafik sigortası için teklif

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM'ye gerekçeleriyle birlikte 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi sundu.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın trafik sigortası konusunda TBMM'ye sunduğu 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun da Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi gerekçeleriyle birlikte şu şekilde ifade edildi.

GEREKÇE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde 2019 Ocak ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 22 milyon 922 bin 164 adet taşıtın yüzde 54,3'ünü otomobil, yüzde 16,4'ünü kamyonet, yüzde 14'ünü motosiklet, yüzde 8,2'sini traktör, yüzde 3,7'sini kamyon, yüzde 2,1'ini minibüs, yüzde 1'ini otobüs, yüzde 0,3'ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturmaktadır.

Karayolları Trafik Kanunu, yaklaşık 22 milyon 922 bin taşıt aracının trafiğe çıkabilmesi için biri Tescil Belgesi diğeri Mali Sorumluluk Sigortası olmak üzere iki temel belgenin varlığını şart koşmaktadır. Buna rağmen Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin verilerine göre bu yaklaşık 22 milyon aracın yüzde 30’ü, bir diğer ifadeyle 8 milyonu’ nun, sigortasız olarak trafikte dolaştığını göstermektedir. Bu geçen yıla oranla 1,5 Milyon araç sayısının arttığını göstermektedir

Sözü edilen iki belgeden Mali Sorumluluk Sigortası (halk arasındaki deyimle Trafik Sigortası) bilindiği gibi “aracın kullanımından dolayı üçüncü şahıslara verilebilecek bedeni ve maddi zarar ile araç sahibine düşen hukuki sorumluluğu” teminat altına almaktadır.

Birçok araç sahibi bu teminatı yeterli bulmadığı için bir de, kendi aracını ve kendi aracı içindekilerin zararını güvence altına alan Kasko sigortası yaptırmaya ihtiyaç duymakta böylece aynı araç için iki ayrı sigorta poliçesi düzenlenmesi gibi, ilk bakışta bile makul görünmeyen bir durum doğmaktadır.

Bir motorlu taşıt için iki ayrı sigorta poliçesi sürücüler için ayrı ayrı takip edilmesi gereken devlet ve vatandaş için bürokratik sorunları arttırıcı bir hal almıştır. Sigorta poliçesi yaptırmayan, yaptırmak istemeyen ya da şirketlerin herhangi bir sebeple kasko poliçesi yapmadığı motorlu taşıt sahiplerinin zorunlu sigorta poliçesi yaptırması normal olmakla birlikte zorunlu sigorta poliçesinin taşıdığı teminatları kapsayan kasko poliçesine sahip araç sahiplerinin ayrıca zorunlu sigorta poliçesi yaptırması mecburi olmaktan çıkarılmalıdır.

Tek bir poliçe hem gereksiz zaman kaybını önleyecek hem de bürokratik fazlalığı önleyerek tüketici lehine sonuçlar doğuracaktır. Zorunlu sigorta poliçeleri ücreti her geçen yıl artmakta, devletin serbest rekabetle tüketici lehine sonuçlar doğuracağına ilişkin uygulaması araç sahiplerinin zamlarla adeta ezilmesine yol açmıştır. Şöyle ki 2019 yılında en düşük otomobillerde en düşük 600 ile 3000 TL arasında olup bu rakam geçen yıllara göre yüzde 50’nin üstünde artış göstermiştir.. Bu rakam ticari araç sahipleri için 8000 TL’ye çıkmaktadır.

Yapılacak bu yasal düzenleme ile aynı hizmet için ayrı ayrı ücret ödenmeyecek, tek bir sigorta şirketi ve tek bir sigorta poliçesi ile hasar yapan araçların sigorta teminatları kapsamında bekledikleri hizmetler de zaman kaybı ve diğer hususlar azalarak hızlı bir şekilde hizmet alabilecektir. Bu ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı gibi kamu kurumlarının da yükünü hafifletecektir.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 – 13/10/1983 Tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

‘ EK MADDE 20 –Bu kanunla öngörülen zorunlu sorumluluk sigortasını kapsayacak şekilde Kasko sigortası yaptırmış olanlar zorunlu mali sorumluluk sigortası yapılmış sayılırlar. Bu şekilde kasko sigortası yaptırmış olanların poliçeleri zorunlu mali sorumluluk sigortası belgesi yerine geçer.’

MADDE 2 –Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

15 Mayıs 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?