Soruşturma dosyası kapandı

Geçen yıl oğluna pantolon alamadığı için intihar eden baba İsmail Devrim'in haberini yaptığı için gözaltına alınan Gazeteci Ergün Demir hakkında açılan davada savcılık ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar vererek, soruşturma dosyasını kapattı.

Büyütmek için resme tıklayın

20 Eylül 2018 yılında 45 yaşındaki İsmail Devrim'in lisede okuyan oğluna istediği pantolonu alamadığı için intihar ederek yaşamına son vermesinin ardından, olayı araştıran Gazeteci Ergün Demir'in, İsmail Devrim'in eşinden gerçekleri gün yüzüne çıkartmasıyla, gözaltına alınarak, hakkında açılan dava dosyası kapandı. Savcılık ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verirken, soruşturma dosyası kapandı.

"Kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verildi"

Yaşanılan acı olayla ilgili birçok vatandaş, Devrim ailesine destek olmak için çaba gösterirken, Kocaeli Valiliği ise, olayın ‘psikolojik’ nedenlerden kaynaklı olduğunu iddia ederek haberi yalanlamaya çalışmasının ardından Gazeteci Demir, haberin yayınlanmasından bir gün sonra ise İsmail Devrim’in eşiyle yaptığı görüşmenin ses kaydını da yayınlamak durumunda kalmıştı. Bu noktadan sonra ise İsmail Devrim’in eşinin ‘Gizli kayıt yapma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu Ergün Demir, İzmit’te polis tarafından gözaltına alındı. Körfez Cumhuriyet Savcılığına ifade veren Demir, adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilmiş, mahkeme ise Gazeteci Demir’i adli kontrole gerek duymaksızın serbest bırakmıştı. Yürütülen soruştuma sonucunda kamu davası açmaya yeterli şüphe bulunduğu ama Ceza Mahkemesi Kanunu’nun 235. maddesi gereğince uzlaşmaya tabi suçlardan olduğu anlaşılınca konu uzlaştırıcıya gönderildi. Her iki tarafın da herhangi bir edim talebinde bulunmaması ve uzlaşılması nedeniyle Körfez Cumhuriyet Savcılığı ‘kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verdi. Böylece soruşturma dosyası kapadı.

Demir; "Belgeli ve eksiksiz bir haberdi"

Son gelişme üzerine kısa bir açıklama yapan Demir; “O gün de söyledim, şimdi de söylüyorum; bu bir köşe yazısı değildi. Belgesi olan her yönüyle eksiksiz bir haberdi. Ben gazeteciyim, benim için öncelikli olan haberin doğru ve belgeli olması. İkinci şey ise vicdanımın rahat olması. Her ikisi de mevcut. Çok şey söylenebilir ama böyle trajik bir haberin üzerine fazlaca konuşmayı etik bulmuyorum. Devrim ailesinin acısını tekrar paylaşıyorum” dedi. 


14 Mayıs 2019 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Eriklitepe Tabiat Parkına gittiniz mi? Eriklitepe nerede?