"Çiftçi üretemiyor, Köyden kente iniyor"

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğinin üretimi karşılamadığı yönünde önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, Devlet tarafından çiftçilere verilen yıllık mazot ve gübre desteğinin üretimi karşılamadığını belirterek; “Yıla vurduğumuz zaman hem mazot hem gübre olarak maliyeti karşılamadığı için çiftçi üretimi azaltmak zorunda kalıyor. Karnını doyurabilmek için Köyden kente iniyor” dedi.

"Çiftçilerin ÇKS’ye kayıtlı olmaları zorunludur" 

Başkan Çanakçı, ilk olarak Ziraart Odası'nın görevleri ve Çiftçi Kayıt Sistemi hakkında bilgiler verdi. Çanakçı; "Ziraat Odası’nın asli vazifesi çiftçilerin örgütlenmesini sağlayan, kaydını tutan, Devlet ile olan ilişkilerinde çiftçilerin çiftçi olduğunu beyan eden belgeleri tanzim edip vermek. Tarımla ilişkisi olan çiftçilerimizin tüm desteklerden yararlanabilmesi için herkesin mutlaka kayıt altında olup, istenilen evrakları da tanzim edip çiftçi belgesinin tanzim edilmesi yasal bir zorunluluk. Ziraat Odası’na kayıtlı olmayan çiftçilerin Devlet’ten hiçbir destek alması mümkün değildir. Her sene çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi denilen ÇKS’ye kayıtlı olmaları zorunludur. Üye çiftçiler 1. aydan başlayarak, 30 Haziran’a kadar her yıl ÇKS belgelerini güncellemek zorundalar. En azından Devletten mazot ve gübre desteği alıyorlar” açıklamasını yaptı.

“Köylerde nitelikli eleman kalmayacak”

Destekler hakkında bilgi veren Başkan Çanakçı; “Geçen yıl meyve bahçelerine dönüm başına 17 liralık; buğday arpa, tahıl, mısır ekilen yerlere 19 lira yine dönüm başı destek veriliyordu. Yani 120 dönümlük arpa ekilen bir yere Devletin verdiği mazot ve gübre desteği olarak iki kalemde senelik 200 lira karşılıksız para veriliyor. Aslında bu fazla bir destek sayılmaz. Ana unsur mazottur. Yıla vurduğumuz zaman hem mazot hem gübre olarak maliyeti karşılamadığı için çiftçi üretimi azaltmak zorunda kalıyor. Son 7-8 senedir girdi fiyatları en az her yıl ortalama yüzde 40, yüzde 50 artıyor. Giderlerde fiyat artıyor ama, desteklerde bu artışı göremiyoruz. Bu sefer üretim pahalı olduğu için pazardaki fiyatlarda otomatikman pahalanıyor. Üretim pahalı olduğu için çiftçi ekimi durduruyor, karnını doyurabilmek için Köyden kente iniyor. İşin kötü tarafı üretimin olmamasından dolayı, yarın Köylerde nitelikli eleman kalmamasına neden olacak. Hayvancılıkta, tarımda, meyvecilikte inişte” dedi.

“Kendi ürettiğiyle geçinebilen ülkeler arasında 7 ülkeden biriydik”

Dünya ülkelerinde üçte iki oranında mazot desteği yapıldığını dile getiren Başkan Çanakçı; “Bizde ise hiçbir destek yok ne denecek kadar az. Üretmediğimiz, üretimi arttırmadığımız sürece hem soğanı hem patatesi hem de ürünü pazarda kat kat fazlasıyla yemek zorunda kalıyoruz. On yıl öncesine kadar gıdada, tarımda Dünya’da kendi ürettiğiyle geçinebilen ülkeler arasında 7 ülkeden biriydik. Şu anda maalesef ithal etmediğimiz hiçbir ürün yok! Dar gelirlinin karnını doyurabileceği bütün ürünler ithal yoluyla Ülkemize giriyor. Bir de işin kötü tarafı sıkıştığımız zaman sıfır gümrükle giriyoruz. Girişler ucuz oluyor, yerli piyasadaki mal fiyatı çöreklenip kalıyor. Piyasadaki üreticiye bir darbede oradan vuruyoruz. Bu sıkıntılar içinde tarım sektörü gün geçtikçe dibe vurmaya devam ediyor. Yapılması gereken Devletin acilen tarım konseyini kurup, uzmanlarını oluşturup bu işe neşter vurması gerekiyor” diye belirtti.

“Kooperatifçilik oluşturulmalı”

Kooperatifçiliğin oluşturulması gerektiğini belirten Başkan Çanakçı; “Zor bir şey değil. Bunun geliştirilmesi lazım! Buğday bu sene taban fiyatı 1.040 lira. Piyasalarda 950-1.000 lira arasında. Tüccar, çiftçiden Devlet Malzeme Ofisi’ne alım yaptı. Sezon bittikten sonra 1.200 lira ve üzerinde Rusya’dan veya Ukrayna’dan buğday satışı yapmak zorunda kaldık” dedi.

“Küçük çiftçinin önlem alması zor”

Soğuk hava muhalefeti dolayısıyla yaşanan don olaylarından dolayı küçük çiftçinin önlem almasının zor olduğunu belirten Başkan Çanakçı; “Ancak geniş alanlarda kontrollü bahçeleri olanlar ve seracılık yapanların önlem alması faydalı olur. Meyveler çiçek açmaya başladı, ama gece sıcaklıkları eksilere

15 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz