"Rantçı değil halkçı, emekçi bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz"

Emek Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir adayı olarak belirlenen Arzu Erkan,  gazetemizi ziyaret etti. Arzu Erkan’a Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz da eşlik etti.

"Rantçı değil halkçı, emekçi bir yönetim anlayışı benimseyeceğiz"
Haber albümü için resme tıklayın

Emek Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir adayı olarak belirlenen Arzu Erkan,  gazetemizi ziyaret etti. Arzu Erkan’a Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz da eşlik etti.

İşçi kökenliyim

Gazetemizi ziyaret eden Erkan, yerel yönetim anlayışı hakkında açıklamalarda bulundu. Erkan “Seçim çalışmamızın başlangıcını hakları için direnen işçileri ziyaret ederek yaptık. Arkadaşlarımıza seslenmiş olduk. Bundan sonra da işçilerle bir araya geleceğiz. Fabrikaları ziyaret edeceğiz. Sendikalı sendikasız işçi arkadaşlarımız ile toplantılar yapacağız. Ev ziyaretleri, halk toplantıları gibi doğrudan temasın olduğu buluşmalar düzenleyeceğiz. Hayatın aktığı alanlara yoğunlaşacağız. Gerçekten birbirimize dokunacağız. Bizim de çeşitli afişlerimiz olacak ama insanlarla yan yana gelmeyi daha çok önemsiyoruz. Biz işçi sınıfının partisiyiz. Sömürünün ortadan kalkmasının mücadelesini işçi sınıfı ile veriyoruz. Ben de işçi kökenliyim.

Tahir Büyükakın belediyenin tüm olanakları ile bir çalışma sürdürecek

Maalesef tek adam rejiminin ülkeye getirdiği bir tablo var. 2004 yılında değişen büyükşehir kanunu var. Bu kanunla birlikte merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki ilişki mali açıdan birbirine daha çok bağlandı. Muhalif belediyeler kredi ve onay alamıyorlar. Bakanlıklar elini kolunu bağlıyor. Kayyum atılan belediyeleri söylemiyorum bile.Yerel seçimler bu memlekette her zaman iktidardan bağımsız tartışılacak bir şey değil. Biz herhangi bir seçime eşit koşullarda girmiyoruz. Tahir Büyükakın belediyenin tüm olanakları ile bir çalışma sürdürecek. Biz ise her dönemde parlamento grubu olan partilerin hazineden yardım alarak seçim faaliyeti yürütmesine karşıyız.

Zemin etütleri ve deprem performansları çok pahalı

Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Tahir Büyükakın’ın mottosu Mutlu şehir. Bu kentin emekçilerinin mutlu olabilmesi için her şeyden önce belediyenin kaynaklarının halkın yararına kullanılması lazım. Deprem dirençli bir kent olmamız lazım. 99 depremi gibi bir acı bıraktık arkamızda. 6 şubat depreminin ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a ‘kentin bütününde yapı stokunun deprem perfornmans analizleri yapıldı mı?’ diye sorduk. Ama yanıt alamadık. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin önünde bir açıklama yapmıştık. Orada ‘Mutlu şehir deprem dirençli şehir. Zemin etütlerini, deprem perfornmans analizlerini Büyükşehir yapmalı” demiştik. Bunun için imza kampanyası düzenlemiştik. Çünkü zemin etütleri ve deprem performansları çok pahalı. Kamu binaları ile ilgili de bir adım atılmadı. Valinin verdiği talimatla bir takım adımlar atıldı. Bu kapsamda şehir merkezinden sadece vergi dairesi taşındı. Biz çocuklarımızın gittiği okulların güvenli olup olmadığını bilmiyoruz.

Mutlu şehir olacaksak, böyle olmalıyız

Deprem toplanma alanlarımızın yeniden düzenlenmesi lazım. Bir deprem alanının bulunduğu bölgenin nüfusuna göre ayarlanması gerekiyor. Orada su gibi temel ihtiyaçların yer alması gerekiyor. Tuvalet ihtiyacı için de çalışmalar yapılmalı. Mutlu şehir olacaksak, böyle olmalıyız. Mutlu şehir olacaksak bu kentteki emekçilerinin yoksulluk sınırının altında ücret almaması gerekiyor. İşçiler için ulaşım, beslenme konusunda çeşitli tedbirler alınmalı. Yoksulluk sınırının altında olan insanlar için ulaşımın ücretsiz olması lazım. Kadınlar çocuklarını güvenle bir yere bırakamadığı için istihdama katılamıyor.

Kocaeli'de aşevleri kurulmalı

Her mahalleye kreş açılmalı. Kocaeli’de aşevleri kurulmalı. Mutluluktan söz edeceksek Tahir Bey ile bunları konuşmamız gerekiyor. Biz Emep olarak çocuklara ücretsiz yemek ve su dağıtılmasını sağlayacağız. Sorunların hepsi bir mücadele konusu. Bakanlığın adım atmasını beklersek öğrenciler aç kalmaya devam edecek.

Meclis adaylarımızı önümüzdeki günlerde açıklayacağız

Her ilçede belediye meclis üyesi adaylarımız olacak. Çok büyük bir bölümü kadın ve erkek işçi arkadaşlarımızdan oluşacak. Adaylar arasında grevlerde direnişlerde en ön saflarda yer almış arkadaşlarımız olacak. Meclis üyesi adaylarımızı ise önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Kenti emekçilerle birlikte yenden inşaa edeceğiz

Kocaeli bir emek kenti. Ve bu kenti emekçiler yönetmeli. Rantçı belediyecilik karşısında halkçı bir yerel yönetim anlayışı için birleşme çağrısı yapıyoruz. Gelsinler birlikte mücadele ederim. Emekçilerin emeği üzerine kurulan ama emekçilerden çalınan bu kenti, emekçilerle birlikte yeniden inşa edelim” dedi.

30 Oca 2024 - 13:34 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.