Veremle savaşa dikkat çektiler

1-7 Ocak Veremle Savaş Eğitimi Haftası kapsamında Kartepe Belediyesi Sarımeşe Ömer Seyfettin Bilgi Evi’nde farkındalık etkinliği düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Verem Savaş Eğitimi Haftası sebebiyle bilgi evi öğrencileri verem hastalığı ile ilgili bilgiler öğrendiler. Verem (Tüberküloz) Savaş ile ilgili etkinlik yapan öğrenciler, Verem hastalığının tanımı, bulaşma yolları, tedbirleri, hastalığın süreçleri ve tedavi yolları hakkında videolar izleyerek notlar çıkardılar. Sarımeşe Ömer Seyfettin Bilgievi Eğitmenleri “Maskenin takılmasıyla insanlar kendilerine mikrop bulaşacağını zannederler, aksine veremle mücadele eden insanların bünyeleri zayıf olduğundan en ufak bir mikroptan enfeksiyon kapmamak için kendilerini dışarıdam koruyabilmeleri adına maske takarlar. Bizde beyaz maske takıp kendimizi onların yerine koyup, yaşadıkları zorlukları anlamaya çalıştık” diyerek etkinliğin amacını anlattılar.

TEDAVİDE EN ÖNEMLİ NOKTA İSTİRAHATTIR

Etkinlikte, verem hastaları için tedavide en önemli noktanın istirahat olduğu ve özellikle çocuklarda doğru beslenme ve düzenli uykunun önemli olduğu vurgulandı. Temiz hava ve güneş ışığı tüberküloz mikrobunu öldürdüğü, havasız, oksijeni az yerlerde mikrop çabuk çoğaldığından, yaşadığımız yere ve kişisel temizliğimize dikkat etmemiz gerektiği çocuklara aktarıldı. Tüberküloz tedavisi özel antibiyotiklerle yapılıp en az altı ay sürerken, özel durumlarda tedavi süresi doktorun yönlendirmesiyle uzayabildiği kaydedildi.

ÜZÜLMEZ’E TEŞEKKÜR

Etkinlik sonunda toplu fotoğraf çekilen çocuklar, kendilerine önemli bilgiler veren bilgi evi eğitmenine ve en önemlisi bütün etkinlikleri gerçekleştirmelerine imkân sağlayan Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkürlerini sundular.

09.01.2019 Fotoğraflı Haber No:7744

NOT: Belediyemizle ilgili bütün haberleri www.kartepe.bel.tr internet adresimizden de takip edebilirsiniz.

09 Ocak 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz