CHP'li Gürel'in çağrısına MHP'li Çavdar'dan cevap

Gölcük MHP ilçe Başkanı Derya Çavdar, CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel'in yerelde yapılan çalışmalar hakkında sorduğu sorulara cevap verdi.

Gölcük MHP ilçe Başkanı Derya Çavdar, CHP ilçe Başkanı Fikret Gürel'in yerelde yapılan çalışmalar hakkında sorduğu sorulara cevap verdi.

Dikkat dağıtmaya çalışıyor

Başkan Çavdar "CHP İlçe Başkanı Sayın Fikret Gürel geçtiğimiz gün gazetelere; Ak Parti ve MHP ilçe başkanları olarak sadece ulusal konuları gündemimize aldığımızı, ulusal siyasetin milletvekillerinin görevi olduğunu, Gölcük Belediyesi’nin 2019’dan bu yana yaptığı çalışmaların neler olduğunu, Gölcük’te 2019 yılından bu yana nelerin değiştiğini sormuştur.    

 

Sayın Gürel; Millet İttifakı ortaklarının, cumhurbaşkanlığı adayı ismi üzerinde uzlaşamamaları ve halen adaylarını belirleyememeleri; HDP’ye bakanlık verilebileceği, yine; KHK ile kamu kurumlarından ihraç edilen FETÖ ve ayrılıkçı terör örgütü üyelerinin görevlerine iade edecekleri beyanlarını halka izah etmekte zorlandıklarından, tüm dünyayı etkileyen pandemi süreci ve ekonomik gelişmelere rağmen, Gölcük Belediyesi’nin ve 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçilen Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım Sezer’in bir günü bile boş geçirmeden yaptığı hizmetleri görmezden gelerek, genel merkezlerinin açıklamalarını unutturmaya ve dikkat dağıtmaya çalışmaktadır.

 Büyükakın ve Sezer uyumlu çalışıyor

Gönül belediyeciliği anlayışıyla; Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım SEZER ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir BÜYÜKAKIN uyumlu bir şekilde çalışarak, Donanma Kenti Gölcük’ün gelişmesi, kalkınması için çaba sarf etmektedirler. Yapılan işleri; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ya da Gölcük Belediyesi tarafından yapılanlar olarak ayırmak doğru bir yaklaşım değildir. Projelerin hazırlanması, bakanlıklardan gerekli izinlerin alınması, ihtiyaç konularının ve yer belirlenmesi gibi pek çok konuda ilçe ve büyükşehir belediyesinin ortak ve uyumlu çalışması ile, seçim beyannamesinde olan ve olmayan çok sayıda proje hayata geçirilmiştir. Bizim için önemli olan ilçemize yapılan hizmetlerdir. Bu noktada da; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bütçesi ölçüsünde Gölcük Belediyesi sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirmişlerdir.

 

Yalnız şunu söylemekte de fayda görüyoruz: Gölcük Belediyesi; emanete sahip çıkan, Sayın GÜREL’in açıklamasında da küçümseyerek bahsettiği aktarma istasyonu projesinde olduğu gibi, kendi personel ve imkanlarıyla hayata geçirdiği projelerle, önemli tasarruf sağlayarak, bütçesinin çok üzerinde hizmetler üretmiştir.

 

Sayın Gürel yaptığı basın açıklamasında yerelde ne yapıldığını sorduğu için; Gölcük Belediyesi’nin ve ortak projeler kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Nisan 2019’dan günümüze neler yaptığını, projelerin hangi aşamada olduğunu, Gölcük Belediyesi’nden aldığımız bilgiler kapsamında detaylı olarak aktarmak istiyoruz:

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

 

Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım SEZER göreve geldiği günden itibaren, Gölcük merkez Kentsel Dönüşüm konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile aralıksız temaslarda bulundu. 2015 yılında riskli alan ilan edilen, Merkez Mahallesi'nde, D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak arasında 4,63 hektar alanın, Kentsel Dönüşüm Plan Tadilatı 2020 yılında,  Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesi arasında, D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 20. Sokak ile Aydınbey Deresi arasında kalan Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ilk etabında yapılacak konut ve işyerlerinin bakanlık tarafından yapılması konusunda 2022 yılında protokol imzalandı. Oluşabilecek zararın 100 milyon TL’sini karşılamayı ve alt yapı işlerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üstlendi.

 

Sayın GÜREL ve ilçemiz kamuoyu tarafından bilindiği üzere; Gölcük Belediye Hizmet Binası Meclis Salonu girişinde, Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm Ofisi açıldı ve hak sahipleriyle görüşmelere ve sözleşme imzalanmaya başlandı. Konut hak sahibi olanların %77’i, işyeri hak sahiplerinin %64‘ü ile sözleşme imzalandı. Görüldüğü üzere; Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi başlamış ve tüm hızıyla devam etmektedir. Hak sahipleri ile görüşmeler tamamlandıktan sonra; bakanlık tarafından yapım ihalesine çıkılacak, mevcut binalar ise; Gölcük Belediyesi tarafından yıkılacaktır.  

 

ASKERİ ALANIN TESLİM ALINMASI KONUSU

 

Gölcük Belediyesi, Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında, 2017 yılında imzalanan protokol uyarınca; Donanma Komutanlığı Doğu Lojmanları’nın bulunduğu 45 dönüm alanın mülkiyetinin Gölcük Belediyesi’ne devrine, Milli Savunma Bakanlığı tarafından üs içine yeni lojmanlar yapıldıktan sonra da yerin Gölcük Belediyesi’ne devredilmesine karar verilmiştir. Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Ali Yıldırım SEZER’in, Milli Savunma Bakanlığı nezdinde yaptığı görüşmeler neticesinde; Gölcük Belediye Meclisi’nin bu ayki oturumunda alınan kararla, başkana ek protokol ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapma konusunda yetki verilmiştir. Protokol uyarınca; üssün batı bölgesinde yer alan 3 blok lojmanın tadilatı, Gölcük Belediyesi tarafından yapılacak ve akabinde yer teslim alınacaktır. Görüldüğü üzere; askeri alanın teslim alınması konusundaki tüm pürüzler giderilmiştir. Lojmanların onarılması akabinde, yer teslim alınacaktır. Bu arada; Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla, bahsi geçen askeri alanın plan tadilatı da tamamlanmış, sosyal kültürel tesis alanı olarak planlanmıştır.

 

GÖLCÜK KENT GEÇİŞİ (BATTI – ÇIKTI) PROJESİ

 

Gölcük Belediyesi tarafından hazırlanan Gölcük Kent Geçişi (Battı – Çıktı) Avan Projesi (Uygulamaya Esas) Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır.

 

YENİ OTOBÜS TERMİNALİ  

 

Gölcük Belediyesi Meclisi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından; eski mezbahanın bulunduğu yerde yapılması planlanan Gölcük Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin, plan tadilatları kabul edildi. Terminalin ihalesi, 09.09.2022 tarihinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Mevcut terminalde faaliyet gösteren firmaların da görüşü alınarak projesi hazırlanan, 2 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Gölcük Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde, 13 adet peron ve 9 adet yazıhane bulunacak.

 

SÖKÜMÜ YAPILAN ESKİ MEZBAHA BİNASI DA “İMALAT, BAKIM VE ONARIM BİNASI” OLUYOR

 

İzmit’te yapılan ve faaliyete geçen modern mezbahanın hizmete girmesi sonrasında kullanılmayan Gölcük eski mezbahası alanı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/ 1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile Yeni Gölcük Şehirlerarası Terminal alanı olarak belirlenmişti.

 

Bu karar neticesinde, çelik konstrüksiyon mezbaha binası İhsaniye’deki Makine Bakım ve İkmal Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere Gölcük Belediyesi ekipleri tarafından sökülerek, taşındı.

 

Sonrasında da; Makine Bakım ve İkmal Müdürlüğü’ndeki alanda binanın beton zemini, çelik aksamının kurulumu, çatısı yapıldı. Yan duvarlarının kaplanmasına devam ediliyor.

 

Gölcük Belediyesi ustaları binanın tamamlanması sonrasında, yazın sıcaktan, kışın da soğuktan korunarak, imalat, bakım ve onarımlarını yapabilecekler, aynı zamanda da binanın bir kısmını depo olarak kullanabilecekler. Bu çalışma ile, Gölcük Belediyesi, asgari 2,5 Milyon TL tasarruf sağlamış oldu.  

 

DEĞİRMENDERE - HALIDERE SAHİL YOLU İLE BİRBİRİNE BAĞLANDI

 

Gölcük Belediyesi’nin; Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinler sonucunda hazırladığı, Değirmendere, Yalı Mahallesi, Kuruçeşme mevkiinde kıyı kullanımları amaçlı 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı teklifi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından 2019 Temmuz ayında onaylandı.

 

Onaylanan plan tadilatı uyarınca; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, geçtiğimiz yıl ekim ayında yapımına başlanan, Değirmendere - Halıdere arasındaki sahil düzenleme çalışmasında; Halıdere kısmı tamamlandı. Değirmendere ile Halıdere, dere üzerine yapılan ahşap köprü ile birbirine bağlandı. Futbol sahası ve idari bina yenilendi. 1 adet basketbol sahası, çocuk oyun grubu ve açık havada vücut geliştirme spor alanı tamamlanarak hemşehrilerimizin kullanımına açıldı.

 

Değirmendere Kuruçeşme tarafındaki imalatlar devam ediyor. 1,3 km’lik yürüyüş yolu ve peyzaj çalışması tamamlandı. Değirmendere Kuruçeşme tarafında yapılması planlanan; 200 m² havuz ve su oyun parkının ihalesi yapıldı ve imalata başlandı. Değirmendere tarafında bulunan kafeterya binasının çelik imalatı tamamlandı. Açık alanda vücut geliştirme spor alanı(fitness) ve basketbol sahasının da yapımı sürüyor.

 

KAYIK ÇEKEK YERİ – KIYI YAPISI İHALESİ YAPILDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından gerekli izinleri alınan ve projesi hazırlanan Değirmendere tarafındaki kayık çekek yeri - kıyı yapısının da ihalesi tamamlanarak yer teslimi yapıldı. Projede; toplam iskele alanı 1250 metrekare olan ve 4 sabit, 3 yüzer iskelenin yapılacağı kayık çekek yerinde, aynı zamanda tekneler de bağlanabilecek. 12 adet tekne/yat ve 123 kayık bağlanabilecek proje için 45 adet 28” (inç) ve 55 adet 32” (inç) olmak üzere yaklaşık 2 bin 615 metre çelik kazık çakılacak. Sabit iskeleler genişliği 4 metre, yüzer iskeleler genişliği 2 ve 3.5 metre olacak. Kıyıda tahkimat yapılırken sahil bağlantısı beton yüzey ile kaplanacak. Ayrıca kıyıda tekne bağlama yerleri ve tekne bakım rampası yapılacak.

 

ULAŞLI VE HALIDERE’YE PTT ACENTASI AÇILDI

 

Ulaşlı ve Halıdere’de Gölcük Belediyesi’nin sahip olduğu hizmet bürosunda Gölcük Belediyesi tarafından PTT Acentesi açıldı.

 

ESKİ ENKAZ DÖKÜM SAHASI SOSYAL YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜ

 

Gölcük Belediyesi’nin, bir dönem enkaz döküm sahası olarak kullanılan, Gölcük Belediyesi At Yarışı Tesisleri’nin altında, Koray Aydın Parkı'nın üstünde yer alan, Örcün Mahallesi sınırları içinde bulunan alanın, millet bahçesi yapılması için 09.09.2019 tarihli ve 42082042-754/5035 sayılı yazısı ve talebi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından 157845 – 300 - E. 218918 sayılı ve 20.09.2019 tarihli yazıyla kabul edildi. 2021 yılında, TOKİ tarafından yapılan sonucu yer teslimi yapılarak, 55 dönümlük alanda Gölcük Millet Bahçesi’nin yapımına başlandı. Bitme aşamasında olan proje sonucunda bugün itibariyle; eski enkaz döküm sahası, yemyeşil ve modern bir sosyal yaşam alanına dönüştü. Proje alanında; çınar meydanı, çocuk oyun alanı, fitness alanı, şifalı bitkiler bahçesi, lalezar bahçesi, gülizar bahçesi, etkinlik çayırı, bisiklet yolu, koşu yolu, sağlıklı yaşam parkuru, gezinti yolu, kameriyeler, oturma basamakları, oturma noktaları, etkinlik çayırı, afet toplanma yeri, meşe korusu, kayın korusu, 560 m² kapalı alana sahip millet kıraathanesinde de; kafeterya, kütüphane ve benzeri sosyal ihtiyaç alanları yer almaktadır. Proje alanına 1.371 adet 10 yaş civarı çeşitli cinste ağaç ve 12 bin 595 adet bitki ve çiçek dikimi gerçekleştirildi.

 

SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZİ TAMAMLANMAK ÜZERE

 

Gölcük Belediyesi tarafından 2021 yılında yapımına başlanan, İhsaniye Stat Caddesi’ndeki, 5 bin m² alanlı Gölcük Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi projesi tamamlanma aşamasına geldi. Projede; sokak hayvanları için klinik binası, kedi ve köpekler için sahiplendirme ve tedavi alanları, kafeterya, oturma alanları, çocuk oyun parkı, otopark, yapay gölet ve yeşil alanlar yer alıyor.

Gölcük Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde; hastalanan, yaralanan sokak hayvanlarını tedavisi, kısırlaştırma işlemleri yapılacak. Saldırganlık gösteren sokak hayvanları da yine merkezde rehabilite edilecekler.

 

KATI ATIK AKTARMA İSTASYONUNDAN %50’NİN ÜZERİNDE TASARRUF SAĞLANDI

 

Gölcük Belediyesi’nin kendi personeli ve bütçesiyle tamamladığı Katı Atık Aktarma İstasyonu, maliyetini 5 ayda çıkarmasının yanında; yakıt ve amortisman giderlerinden %50 tasarruf sağladı. Tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte 18 araç, Gölcük – İZAYDAŞ güzergahında günde toplam 20 sefer gidip gelmeyi bıraktı. Tasarruf edilen gelir de hemşehrilerimiz için hizmete dönüştü.

 

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE 2 YENİ HİZMET BİNASI YAPILDI 

 

2020 yılında tamamlanan, Katı Atık Aktarma İstasyonu’nun hemen yanındaki alanda, temizlik hizmetinin ortak bir noktadan yürütülmesini sağlamak amacıyla, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 2 yeni hizmet binası tamamlandı.

 

ÇINARLIK MEYDAN KAFE DEĞİRMENDERE'DE HİZMETE GİRDİ

 

Gölcük Belediyesi’nin %100 iştiraki olan GÖLAŞ; kendi öz kaynakları ile, Çınarlık Meydan Kafe'nin tadilatını yaparak Değirmendere'ye ve ilçemize nezih bir mekan kazandırdı.   

 

YAZLIK KÜLTÜR MERKEZİ 2020 YILINDAN BU YANA HİZMETTE

 

Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak proje kapsamında yapımı tamamlanan Yazlık Kültür Merkezi, Ağustos 2020 tarihinden günümüze hizmetini sürdürüyor. Türk mimari anlayışına uygun olarak, 2 katlı inşa edilen, toplamda 11.000 metrekare kapalı alana sahip Yazlık Kültür Merkezi'nde; üst katta düğün ve nişan merasimlerinin de yapılacağı 350 kişilik çok amaçlı salon, zemin katta KO-MEK kurs merkezi, bayanlara yönelik spor salonu ve muhtarlık odası yer alıyor. Çok amaçlı salon; Gölcük Belediyesi'nin %100 iştiraki olan GÖLAŞ tarafından işletiliyor.

 

DEĞİRMENDERE KAPALI OTOPARKI VE AÇIK OTOPARKLAR YAPILDI

 

Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortak proje kapsamında Değirmendere’de yapılan 260 araçlık kapalı otopark, 2020 yılında faaliyete geçti. Otoparkın üst katında KO-MEK kurs merkezi ve Gölcük Belediyesi çok amaçlı salonu hizmete girdi.

 

Gölcük Belediyesi tarafından Gözlementepe Mesire Alanı’nda ve Uğur Mumcu Ortaokulu yanındaki alanda açık otopark yapıldı. Yunus Emre Mahallesi’ndeki, minibüs park alanı asfaltlandı.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gölcük Donanma Caddesi’ne açık otopark yapıldı.

 

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK CADDESİ 4 ŞERİTLİ MODERN YOLA DÖNÜŞTÜ

 

Gölcük ilçe merkezini Kavaklı’ya bağlayan, ayrıca; D-130 Devlet Karayolu Gölcük geçişine alternatif güzergâh olan tek gidiş, tek geliş 12 metre genişliğindeki Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi; 4 şerit, parklanma cebi ve dekoratif aydınlatmalar ile modern bir yola dönüştü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yolda, Anıtpark altındaki yaya kaldırımı Gölcük Belediyesi tarafından yapıldı.

 

KAVAKLI SAHİLİ YOL GENİŞLETME ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından, 2019 yılında, Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı karşısının çift şeritli yol yapılmasıyla, dönüşler rahatladı. Kıbrıs Parkı’nın kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla, park çevresindeki yol ve kaldırımlar da düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından da; Kavaklı Sahil Caddesi Yol Genişletme Projesi 2021 yılında tamamlandı. Kavaklı Sahil Caddesi Yol Genişletme Projesi ile; sahil yolunda trafik yoğunluğu, parklanma ve yağmur suyu sorunu da çözülmüş oldu. Aydınlatmalarla birlikte Kavaklı Sahili ışıl ışıl ve modern bir görünüme kavuştu.

 

NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİ'NE ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRAN KÖPRÜ

 

Gölcük Belediyesi’nin talebiyle ve Gölcük Belediye Meclisi tarafından kabul edilen plan tadilatı ile yeni oluşturulan güzergahta, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi'ne ulaşımı kolaylaştıran köprü ve yol projesi tamamlanarak kullanıma açıldı.

 

İZNİK YOLU ERİKLİTEPE TABİAT PARKI DIŞINA ALINDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından hazırlanan, İznik'e ulaşımın Eriklitepe Tabiat Parkı'nın dışına alınmasını öngören proje, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından kabul edildi. Gölcük Belediyesi tarafından yapılan 2 beton kesitle menfez geçişleri, 1.300 metre stabilize serimi sonrasında, yol trafiğe açıldı. Özellikle; Eriklitepe Tabiat Parkı’nda, çocuklar yönünden, ağır tonajlı araç trafiğinden kaynaklanan tehlike önlenmiş oldu. Bu ay; yolda üst yapı çalışması yapılacak.

 

YAZLIK KADIRGA’DA, YAZLIK’A DÖNÜŞ YOLU YAPILDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından, özellikle, Yazlık Kadırga Şenlikleri sırasında, araçların dönüşünü kolaylaştırmak amacıyla, Orman Genel Müdürlüğü’nden alınan izinle, yeni bir alternatif yol açılarak ulaşım kolaylaştırıldı. 

 

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ MAKİNA PARKINA 27 YENİ ARAÇ EKLEDİ

 

Gölcük Belediyesi kendi öz kaynakları ile; makina parkına; 1 adet Hidromek Greyder, 3 adet çöp kamyonu, 2 adet kazıcı Hidromek, 3 adet açık kasa kamyon, 5 adet Ford Courier, 1 adet arasöz, 2 adet çift kabin kamyonet, 1 adet traktör, 1 adet 4x4 çift kabin ve 3 adet 4x2 pick-up kamyonet, 1 adet uzun şase kamyonet, 2 adet açık kasa kamyonet, 1 adet kapalı kasa kamyonet, 2 adet forklift olmak üzere, toplamda 27 yeni araç ekledi. 

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ SPORDA TESİSLEŞME ADINA ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI

 

Gölcük Belediyesi’nin girişimleri ve hazırladığı projenin kabul edilmesiyle; Hasaneyn Yasakdüzü Mevkii’nde bulunan, 157,8 dönüm alan üzerine, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan onay sonrasında Hasaneyn Spor Tesisi’nin yapımına başlandı. %10’u tamamlanan projede, yeni ihale yakın zamanda yapılacak. Doğaya uyumlu projede; net 68 x 105 metre ebadında nizami çim futbol sahası, 480 kişilik tribün, 30x30 m² büyüklüğünde çim güreş alanı ve 480 kişilik tribün, 1.300 metre uzunluğunda orman içi yürüyüş parkuru, futbol sahasının etrafında 7 metre eninde 4 parkur tartan koşu pisti ve aydınlatmalar yer alıyor. 

 

Gölcük Belediyesi tarafından:

 

Değirmendere Stadı, FIFA standartlarında A’dan Z’ye yenilendi.

 

İrşadiye’ye futbol sahası yapıldı.

 

Mahallelerdeki 7 futbol sahasının sentetik çim zeminleri değiştirildi.

 

Parklarda; 5 yeni basketbol sahası yapıldı.

 

Gölcük Belediyesi’nin girişimleriyle; Yazlık, Kadırga Yolu üzerinde bulunan, 24.843,85 m² hafriyat alınan alanının futbol sahası yapılmak üzere; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsisi onaylandı.

 

Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle; Hamidiye’de ve Siretiye-Mamuriye arasında futbol sahası yapıldı. Ulaşlı ve Selimiye futbol sahalarının zeminleri değiştirildi.

 

ESKİ SANAYİ ALANI AVM PROJESİ

 

Gölcük Belediyesi tarafından eski sanayi alanındaki kamulaştırma işlemleri ile boşaltılan eski binaların yıkımı ve enkazlarının taşınması tamamlandı.

 

D-130 Karayolu’ndan, eski sanayi alanına, Şehit Üsteğmen İsmail Demircan Yaya Üst Geçidi’nin bulunduğu alandan dönüş projesi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı.

 

Gölcük Belediyesi tarafından hazırlanan plan tadilatı da; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nde onay aşamasındadır.

 

Eski sanayi alanında yatırım yapılabilmesi için; Gölcük Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin taşınması gerekmektedir. Terminalin taşınmasından sonra, eski sanayi alanında, AVM ve Pazar yeri olarak da kullanılabilecek otopark yapılabilmesi için engel kalmayacaktır. Pandemi koşullarının AVM ve sinemaların uzun süre kapalı kalmasına neden olduğu, ekonomik gelişmelerin ise büyük yatırımcıların ilgisini azalttığı da bir gerçektir.

 

YAZLIK ILICA OTEL PROJESİ, YAZLIK ILICA 2.ETAP PROJESİ

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Yazlık Ilıca 2.Etap Otel Projesi için ve Yazlık Ilıca Otel Projesi için Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'ndan izinler alındı.

 

Gölcük Belediye Meclisi kararı doğrultusunda; Yazlık Ilıca Otel için çıkılan ihaleye katılım olmadı.

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ TARİH VE KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYOR

 

Gölcük Belediyesi tarafından, ilçedeki tarihi ve kültürel mirası ihya etmek, genç kuşaklara aktarmak ve ilçe turizmine katkı sağlamak hedefiyle, 1999 depreminde büyük hasar gören Örcün'deki tarihi hamam aslına uygun olarak restore edilerek, Hattat Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi olarak hizmete açıldı.

 

Gölcük Belediyesi tarafından Örcün'de; çarşıdan, restore edilen tarihi hamamın (Hattat Ali Vasfı İzmidi Hüsn-i Hat Müzesi) ve 3 tarihi çeşmenin bulunduğu güzergâhta, tarihi dokuya uygun olarak granit küp taş ile yol ve müze çevresi meydan düzenlemesi yapıldı.

 

Çok sayıda akademisyen ve sanatçının verdiği destekle; ilçenin adını sanat tarihine yazdıracak olan Sultan Baba Mescidi tamamlandı.  

 

Gölcük Belediyesi tarafından, 25 Haziran 2021 tarihinde proje çalışmalarına başlanan Değirmendere Yukarı Mahalle'deki Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi hamamın restorasyonu tamamlandı.

 

Örcün'deki Osmanlı döneminden kalan 5 tarihi çeşmenin restorasyonu tamamlandı.

 

Yukarı Halıdere ve Yukarı Ulaşlı'daki tarihi hamamların kazı çalışmaları tamamlandı. Yukarı Ulaşlı’daki tarihi hamamın restorasyon proje çalışması tamamlandı. Kısa süre içinde ihaleye çıkılacak. 

 

Şirinköy merkezde bulunan ve tarihi çeşme kitabesi olan çeşmenin yapımı tamamlandı. 

 

GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZLERİNİN SAYISI ARTTI

 

Ulaşlı'da bir dönem belediye hizmet binası ve Anadolu Lisesi olarak faaliyet gösteren bina, Gölcük Belediye Meclisi'nin almış olduğu kararla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edildi. 2021'de faaliyete geçen Ulaşlı Gençlik ve Kültür Merkezi'nde; karate, jimnastik, fitness, pilates ve masa tenisi gibi sporlar yapılıyor. Merkezde ayrıca kütüphane ve kafe de bulunuyor.

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Düzağaç Mahallesi’nde bulunan Telekom'dan devir alınan binada ve Çiftlik Mahallesi'ndeki eski Beyzade Kebap Salonu olarak kullanılan binada tadilat çalışmaları tamamlandı. Yakın zamanda; kadınlara ve gençlere yönelik kültür ve spor merkezi olarak faaliyete başlanacak.

 

İPEKYOLU KAVŞAĞI VE SİNYALİZASYON

 

Gölcük Belediyesi’nin talebiyle, çok sayıda trafik kazasının yaşandığı İpekyolu Bulvarı - 676. Sokak kesişimindeki kavşak ve sinyalizasyon projesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanarak trafik akışı güvenli hale getirildi.

 

İHSANİYE MEZARLIĞI YANI KAVŞAK

 

Gölcük Hastane Caddesi ile Adnan Menderes Caddesi'nin kesiştiği yere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından döner kavşak yapılarak, trafiğin güvenli akışı sağlandı.

 

YÜZBAŞILAR KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI BÖLGENİN ULAŞIMINI RAHATLATTI

 

D-130 Karayolu, Yüzbaşılar bölgesinde yapılan köprülü kavşak ve bağlantı yolları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında tamamlandı. Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı ile, bölgedeki ulaşım ağı kesintisiz hale getirildi ve yaşanabilecek trafik sıkışıklıkları ortadan kaldırıldı. Trafiği rahatlatan köprülü kavşak, Gölcük Yeni Devlet Hastanesi'ne ulaşımı da kolaylaştıracak.

 

ULAŞLI ALT GEÇİT PROJESİ ONAYLANDI

 

Gölcük Belediyesi’nin talebiyle, Ulaşlı Nuri Bermek Ortaokulu'nun alt kısmında yer alan, 1047 Sokak ile 1019 Sokağı, D-130 Karayolu altından birbirine bağlayacak olan Ulaşlı Alt Geçidi Projesi, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 05.02.2021 tarihinde onaylandı. Yatırım planına alınması halinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Alt geçitle alakalı olarak, Gölcük Belediye Başkanı Sayın Ali Yıldırım SEZER tarafından sosyal medya hesabında, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından avan projenin onaylandığı duyurulmuştur.  

 

GÖLCÜK’ÜN YOLLARI KONFORLU HALE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

 

Gölcük Belediyesi tarafından, 104 ayrı cadde ve sokakta toplamda: 351.532 m² asfalt serimi gerçekleştirerek ilçedeki yollar güvenli ve konforlu hale getirildi.

 

İlçemizin birçok noktasında; 312.179 m² parke yol, 107.444m bordür, 5.695 m² küp taş, 3.725 m² istinat duvarı, 10.329 m² taş duvar, 25.594 m² beton yol (yaya yolu, merdiven dahil), 21.290 metre yeni yol açılması, 69.485 m² malzeme serimi, 1991 metre V kanal yapıldı.

 

Ulaşlı-Balaban arasındaki 2,5 kilometrelik beton yol, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı.

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Saraylı'da tarım alanlarına hemşehrilerimizin ulaşması için beton yol yapıldı. 

 

İKİ YENİ ÜST GEÇİT YAPILDI, ÜST GEÇİTLERİN TAMAMI YENİLENDİ

 

Gölcük Belediyesi kendi personeli ve imkânları ile; Şehit Murat İlerigelen Yaya Üst Geçidi, Şehit İsmail Demircan Yaya Üst Geçidi, Şehit Deniz Akdeniz Yaya Üst Geçidi, Söğütlü Pınar Camisi Yaya Üst Geçidi ve Şehit Teğmen Kamuran Ablak Yaya Üst Geçidi A’dan Z’ye yeniledi.

                           

Gölcük Belediyesi’nin talebi üzerine, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Gölcük Belediyesi’nin önünde bulunan üst geçit yenisi ile değiştirildi. Donanma Mahallesi, D-130 Karayolu üzeri, Gölcük-İzmit minibüs garajının karşısına da yeni yaya üst geçidi yapıldı.

 

Gölcük Belediyesi Makina Bakım ve İkmal Müdürlüğü bünyesinde, kendi personel ve imkânları ile Yazlık Termal Sokak'ta Karınca Deresi'nde ve Kavaklı Mahallesi Dereyolu 99. Sokak'ta dere üzerinden vatandaşların geçişini sağlamak amacıyla 2 çelik köprü inşa etti.

 

Gölcük Belediyesi’nin talebi üzerine, Sezai Karakoç Caddesi’nin karayoluna olan cephesinin tam karşısında, askeri alan içinde kalan 863 parsel sayılı arsanın Karayolu’na dahil edilmesi hususunda; Gölcük Belediyesi ve Donanma Komutanlığı arasında protokol imzalandı. Planlanan yaya üst geçidi ile ilgili Gölcük Belediyesi tarafından Karayolu 1. Bölge Müdürlüğü tarafından gerekli izin alındı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, yeni askeri duvar, nöbetçi kulübesi, elektrik vb. hatların taşınmasından sonra, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ya da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ İLÇEYE ÇOK SAYIDA YENİ PARK KAZANDIRDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Nisan 2019’dan günümüze, çocuklarımızın güvenli alanlarda oynayabilmesi, hemşehrilerimizin de hoşça vakit geçirebilmelerini sağlamak için;

Karaköprü Narlı Park,

İhsaniye Elmalı Park,

Şirinköy Mahallesi Kervansaray Arkası Park,

Hisareyn Şehit Mustafa Yavaş Parkı,

Atatürk Mahallesi Uğur Mumcu Okulu Yanı Park,

İhsaniye Çiftlik 4100. Sokak Park,

Hisareyn Merkez Mahallesi Alev Sokak Park,

Çiftlik Mahallesi Ford Yolu Park,

Şehitler Mahallesi Gözlementepe 332. Sokak Park,

İhsaniye Çiftlik Mahallesi Necati Çelik Caddesi Park,

Şirinköy Mahallesi, Sivritepe TOKİ Girişi Park,

Donanma Mahallesi İlhan Tuba Caddesi Parkların yapımları tamamlandı.

 

OYUN GRUPLARI YENİLENEN PARKLAR

Gölcük Belediyesi tarafından, Gözlementepe Mesire Alanı Parkı, Dumlupınar Mahallesi, İnönü Caddesi, AYPA Yanı Parkı, Merkez Mahallesi Yazlık Su Deposu yanı Parkı, Karaköprü Mahallesi, Ulu Sokak Parkı, Ulaşlı Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, 112 Yanı parklarının oyun grupları yenilendi. 

 

ZEMİNİ YENİLENEN PARKLAR

Gölcük Belediyesi tarafından; Yazlık Merkez Mahallesi, Sağlık Ocağı Yanı Parkı – 141.50 m²,

Hisareyn Merkez Mahallesi, Başaran Sokak Parkı – 146.88 m²,

Karaköprü Mahallesi, Sancak Sokak Parkı – 125.47 m²,

Karaköprü Mahallesi, Ulu Sokak Yanı Parkı – 95.50 m²,

Şirinköy Mahallesi, M.Akif Ersoy Caddesi Basketbol Sahası Yanı (Söğütlü) Parkı – 124.41 m²,

İhsaniye Merkez Mahallesi, Çamlık Caddesi Parkı – 234.29 m²,

Çiftlik Mahallesi, Bilgin Caddesi Parkı – 105.35 m²,

Çiftlik Mahallesi, Fidanlık Cami Yanı Parkı – 125.99 m²,

Piyalepaşa Mahallesi, Niyazi Yıldız Parkı – 148.13 m²,

Piyalepaşa Mahallesi, 471. Sokak Parkı Kuba Cami Altı Park – 150.32 m²,

Piyalepaşa Mahallesi, 466. Sokak Parkı – 161.58 m²,

Yunus Emre Mahallesi, Muhtarlık Yanı Parkı – 154.13 m²,

Değirmendere Leyla Atakan Caddesi Menfez Altı Parkı – 206.50 m²,

Değirmendere Merkez Aile Sağlığı Merkezi yanı Parkı – 127.21 m²,

Topçular Mahallesi, Topçular Parkı – 112.61 m²,

Şirinköy Mahallesi, Çağlayan Parkı – 168.87 m²,

Ulaşlı 112 Yanı Parkı – 116.43 m²,

Yazlık Merkez Mahallesi, Seyit Gazi Caddesi Parkı – 128.54 m²,

Değirmendere Cumhuriyet Mahallesi, Harb-İş Caddesi Parkı – 175.39 m²,

Piyalepaşa Yaşar Doğu Caddesi Parkı – 163.18 m² parklarının zeminleri yenilendi.

 

Gölcük Belediyesi tarafından; Topçular Mahallesi, Sarı Sokak Park’ın yapımı devam ederken, yatırım planı kapsamında; Şirinköy Dicle Caddesi 603.Sokak Park, Halıdere Yalı Mahallesi, Sokullu Caddesi Park, Yazlık Merkez Mahallesi, Emir Sokak Park, Örcün Sultan Baba Mesire alanı Park, Kamuran Ablak Okul Yanı Park, Dumlupınar Sağlık Ocağı yanı parkların yapımına da başlanacak.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Sultan Baba Mesire Alanı çevre düzenlemesi yapıldı.

 

CAMİ VE İBADETHANELERİN YAPIMLARINA DESTEK VERİLDİ

 

Gölcük Yeni Sanayi esnafı ve Ford Otosan Fabrikası ile yan sanayi işletmelerinde çalışan binlerce hemşehrimizin ihtiyacını karşılayan Gölcük Yeni Sanayi Camisi inşası tamamlanarak, hizmete açıldı.

 

2020 tarihinde temeli atılan Mamuriye Camisi tamamlandı.  

 

Sultan Camisi Kur’an Kursu Binası tamamlandı.

 

Sultan Baba Mescidi tamamlandı.

 

Panayır Camisi tamamlanmak üzere, Sofular Camisi’nin inşaat çalışmaları kubbe aşamasında devam ediyor. Çalışmalara Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından da destek verildi.

 

KÖYLER DOĞALGAZA KAVUŞUYOR

 

2020 yılında Hamidiye Mahallemize doğalgaz verilmesinden sonra; 2021 yılında da, Nimetiye, Nüzhetiye ve Hasaneyn köylerimizde doğalgaz altyapı çalışmaları tamamlandı.

 

İPEKYOLU, CUMHURİYET VE ATATÜRK MAHALLELERİNE YENİ MUHTARLIK BİNALARI YAPILDI

 

İpekyolu Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi ve Atatürk Mahallesi Muhtarlık Binaları, Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yapıldı.

 

SOFULAR MAHALLESİ'NDEKİ ESKİ KÖY OKULU YENİLENDİ

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Sofular Mahallesi'ndeki atıl durumda olan eski köy okulu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin de desteği ile yenilendi. Çalışmalar kapsamında; eski köy okulu, sosyal amaçla kullanılacak mahalle konağına dönüştürüldü. Mahalle konağının yanında bulunan boş alana da çocuk parkı yapıldı. Gölcük Belediyesi ve İSU iş birliği ile, dere ıslah çalışmaları da devam ediyor.

 

GÖLCÜK NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE BÜRO AMİRLİĞİ AÇILDI

 

Gölcük'te narkotik suçlarla mücadelede daha etkin olmak, suçlulara daha hızlı müdahale edebilmek amacıyla; Kocaeli Narkotik Şube Müdürlüğü bünyesinde, mülkiyeti Gölcük Belediyesi’ne ait olan ve tefrişatı da Gölcük Belediyesi tarafından yapılan binada, Gölcük Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği Kavaklı'da açıldı ve amirliğe araç desteği de verildi.

 

GÜVENLİK VE SOSYAL ANLAMDA RİSKLER TAŞIYAN 103 BİNANIN YIKIMI TAMAMLANDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından, orta hasarlı olup onarım ve güçlendirmesi yapılmayan ya da metruk haldeki 102 binanın yıkımı tamamlandı ve enkazları kaldırıldı. Bu nitelikteki diğer binalarla ilgili de, Gölcük Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yasal prosedür takip ediliyor. Ayrıca; Denizevler Kentsel Dönüşüm alanındaki 50 binanın, eski sanayi alanındaki 10 binanın da yıkım işlemi geçtiğimiz yıl gerçekleştirildi.

 

OLASI BİR AFET ANINDA TELSİZ SİSTEMİ İLE KESİNTİSİZ İLETİŞİM

 

Olası bir afet anında, Gölcük Belediyesi Birimleri arasında kesintisiz iletişimi sağlayacak; Aselsan DMR dijital telsiz sistemi, Derince ilçesi Çenedağ’da bulunan AFAD telsiz kulesine, telsiz rölesi kurularak aktif hale getirildi.

 

KAPALI YÜZME HAVUZU VE BUZ PİSTİ KAPSAMLI BİR BAKIM VE REVİZYONDAN GEÇİRİLDİ

 

Gölcük Belediyesi Kapalı Yüzme Havuzu, korona virüs tedbirleri nedeniyle kapalı olduğu süre içerisinde, A’dan Z’ye kapsamlı bir bakım ve revizyondan geçirildi. Havuzda bakım ve onarım çalışmaları kapsamında, elektrik tesisatı ve aydınlatma sistemleri yenilendi. Ayrıca; havalandırma ünitesinin bakımı yapıldı. Teknik donanımda da önemli yenileme ve onarımlar gerçekleştirildi.

Mevcut tesisatta korozyona uğramış tesisat ve ekipmanlar yenilenerek, makine dairesi ve tesisteki güvenlik seviyesi artırıldı. Bu revizyonlar sayesinde, yeni dönemde, hem doğalgaz hem de elektrikten ciddi ölçüde bir tasarruf sağlanacak ve kısa sürede yapılan çalışmaların maliyeti de amorti edilecek.

 

Ayrıca; Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokol kapsamında, Gölcük Belediyesi Buz Pisti mekanik kısmı tamamen yenilendi.

 

EMANETE SAHİP ÇIKILDI, TASARRUF SAĞLANDI

 

Gölcük Belediyesi Makine Bakım ve İkmal Müdürlüğü ustaları; 1987 model Caterpillar 120G marka küreme aracı, Caterpillar 955 yükleyici, Volvo L4500 kepçe, 2000 model Dodge Cargo kamyonet ve daha birçok aracı sıfır ayarında, komple mekanik revizyondan geçirdiler. Gölcük Belediyesi tarafından imal edilen 73 adet yer altı ve 520 adet evsel atık konteynerleri ilçemizin birçok noktasına yerleştirildi.

 

GÖLCÜK VE DEĞİRMENDERE'YE YENİ LOSTRA SALONLARI YAPILDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından, kışın soğukta, yazın sıcakta açık alanda çalışan ayakkabı boyacısı esnaflarımız için; Anıtpark'ta ve Değirmendere'de lostra salonları yapıldı.

 

YAPILAN TÜM İHALELER CANLI OLARAK YAYINLANDI

 

Gölcük Belediyesi, 2019 Nisan’dan günümüze yaptığı tüm ihaleleri Gölcük Belediyesi YouTube kanalında Facebook sayfasında canlı olarak yayınladı.

 

ÇEK-GÖNDER HATTI HİZMETE GİRDİ

 

Gölcük Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep ve önerileri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için ÇEK – GÖNDER hattını hizmete soktu. O 552 411 00 01 numaralı telefonun rehbere kaydedildikten sonra, vatandaşlar taleplerin fotoğrafını çekip, konuyla ilgili adres bilgilerini de yazarak, WHATSAPP, BİP, SIGNAL, TELEGRAM uygulamaları üzerinden ve SMS olarak gönderilebiliyorlar. Ayrıca; Gölcük Belediyesi'nin Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya hesaplarına mesaj da atılabiliyor.

 

ENGELSİZ KENT GÖLCÜK

 

Gölcük Belediyesi, Adil Paylaşım Derneği, Hollanda İnsani Yardım Derneği ve Gölcük Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle temin edilen 40 akülü ve manuel araç engelli hemşehrilerimize teslim edildi.

 

Gölcük Belediyesi tarafından, Anıtpark'taki Lostra Salonu yanında, engelli hemşehrimizin akülü araçlarını, evlerine gitmeden şarj edebilecekleri akülü araç şarj ünitesi konuldu.

 

Gölcük Belediyesi tarafından; Adnan Menderes İş Merkezi'ne engelli asansörü yapıldı.

 

Gölcük Belediyesi tarafından; ebeveynleri işitme engelli olan, kendileri işitme engelli olmayan çocuklarımız için "Çocuk Türk İşaret Dili Kursu" ile işitme engelli çocuklarımızın hayatlarını iletişim sorunu ile karşılaşmadan yaşamaları ve kendilerini doğru olarak ifade edebilmeleri için çok önemli olan “Dudak Okuma ve Sosyal Becerilerini Geliştirme Eğitimi” sınıfı düzenlenerek kurslar açıldı.  

 

Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi'nde kurs, sosyal ve kültürel faaliyetlere de aralıksız devam ediliyor.

 

RAHVAN AT PİSTİ ORTASINDAKİ BOŞ ALANDA BUĞDAY ÜRETİLDİ

 

Gölcük Belediyesi, Rahvan At Koşu Pisti'nin ortasında bulunan 38 dönümlük alanı değerlendirerek, sosyal faaliyetlerde kullanmak üzere buğday ekti. Yapılan hasat sonrasında takribi 15 ton buğday ve 300 balya saman elde edildi. Buğdaylardan elde edilen 10 ton un sosyal faaliyetlerde kullanılacak.

 

20 BİN'DEN FAZLA FİDAN TOPRAKLA BULUŞTURULDU

 

Gölcük Belediyesi, bugüne kadar; bir kısmı meyve ağacı fidanı olmak üzere yaklaşık 13.000 fidanı toprakla buluşturdu. Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından, çelik ve tohumdan üretilen 7.000'in üzerindeki fidanı da, hemşehrilerimizin kendi bahçelerine dikmesi için fidanlığından teslim etti. Fidan üretimi de sürdürülüyor.

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ’NDEN EĞİTİME DESTEK

 

Gölcük Belediyesi, İstanbul ve Bursa’da eğitim öğretim gören üniversite öğrencilerimize ücretsiz ulaşım desteği vermeye devam ediyor.

 

Değirmendere Topçular Mahallesi'nde bulunan, deprem sonrasının zor koşulları altında faaliyete geçen ve yazın sıcaktan, kışın soğuktan etkilenen ÖZ-DE-BİR Özel Eğitim Uygulama Merkezi, İhsaniye Çiftlik'te bulunan Gölcük Belediyesi’ne ait yeni yerin tadilatı Gölcük Belediyesi tarafından yapıldı.

 

Gölcük Belediye Meclisi kararı ile; Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilen, Değirmendere Garipler/ Gaipler Mezarlığı yakınındaki 4 dönüm arsanın, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı'na (Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'ne, 'okul olarak kullanılmak üzere' ön tahsisi yapıldı. Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, okul projesi tamamlandı ve inşaat çalışmasına başladı.

 

Gölcük’ün en eski okulu olan ve öğrenci sayısını da karşılayamaz hale gelen İhsaniye Fidanlık İlkokulu’nun eski binası yıkılarak, hafriyatı kaldırıldı. 16 derslikli yeni okul binası yapımı için, ihale süreci de tamamlandı. Yeni okul yapılana kadar, Çiftlik İlkokulu’nda giden öğrencilerimize, Gölcük Belediyesi tarafından ulaşım desteği veriliyor.

 

Donanma Mahallesi, Pazarlıdere Caddesi üzerinde, 7274 parselde bulunan; 17 Ağustos 1999 Depremi sonrasında inşa edilen kalıcı iş merkezi eğitim yuvası oluyor. Gölcük Belediyesi tarafından  uzun yasal prosedürün tamamlanması ile, kalıcı işyerlerinin tümünün Maliye Hazinesi adına tapuda tescili işlemini tamamlandı. Kalıcı iş merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından teknik ve statik açıdan son derece sağlam olduğu belirlenen binanın (halihazırda Engelliler için) Temel Eğitim Okulu olarak kullanımı için mimari proje çalışmalarına başlandı. Mimari projenin tamamlanmasından sonra, elektrik, mekanik vb. projelerin de hazırlanması sonrasında tadilat ihalesine çıkılacak.

 

Gölcük Belediyesi tarafından ilçemizdeki hemen tüm okulun tamir, tadilat, bakım onarım çalışmaları yapıldı.

 

SOSYAL YARDIM HİZMETLERİ

 

Gölcük Belediyesi tarafından;

 

İhtiyaç sahibi ailelere aylık periyodik olarak gıda kolisi yardımı yapıldı.

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hijyen paketi ve maske dağıtıldı.

 

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle, kapalı kalan çay ocakları ve kıraathanelere açıldıktan sonra çay ve şeker yardımı yapıldı.

 

“Hoş Geldin Bebek” projesi kapsamında yeni çocuğu olan hemşehrilerimize hediye paketi verildi.

İhtiyaç sahibi ailelere bez ve mama yardımı yapıldı.

 

Geleneksel sünnet şöleni müracaat eden ailelerinin çocuklarımızın katılımıyla her yıl düzenlendi.

 

İstanbul ve Bursa'da üniversite eğitimi gören öğrencilerimize ücretsiz servis hizmeti verildi.

 

Eğitim öğretim dönemi başlangıçlarında ihtiyaç sahibi onlarca aileye okul kıyafeti ve kırtasiye yardımı yapıldı.

 

İhtiyaç sahibi hemşehrilerimize yakacak yardımı yapıldı.

 

Yangın mağduru vatandaş ve hemşehrilerimize inşaat malzemesi ve eşya yardımı yapıldı.

İhtiyaç sahibi hemşehrilerimizin evlerinde tamir ve tadilatlar yapıldı.

 

Engelli hemşehrilerimizin talebiyle akülü ve tekerlekli sandalye alımı, ayrıca; bakım ve onarımları yapıldı.

 

Gölcük Belediyesi ve Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı arasında yapılan protokol ile ihtiyaç sahibi ailelere sağlık hizmeti sağlandı.

 

600 KİŞİYE SICAK YEMEK YARDIMI

 

Gölcük Belediyesi ve Ziyaretliler Vakfı iş birliğiyle; Gölcük Belediyesi desteğiyle, günlük olarak 600 kişiye sıcak yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor.

 

FİZİKİ YETERLİLİK KURSU ÖĞRENCİLERİ HEDEFLERİNE ULAŞTIRILDI

 

Gölcük Belediyesi tarafından açılan fiziki yeterlilik kursuna katılıp, fiziki yeterlilik sınavını kazanan 122 gençten 30’u mülakatı da geçerek polis olmaya, 4 gencimiz de askeri okula girmeye hak kazandılar.

 

ÇÖLYAK HASTALARINA ÖZEL HİZMET

 

Gölcük Belediyesi, Mart 2020 tarihinde hayata geçirdiği hizmet ile ÇÖLYAK hastaları için hizmet binasında "glütensiz ekmek ve un" satışına başladı. Belediyeye gelemeyen ÇÖLYAK hastalarının ekmek ve un siparişleri evlerine servis edildi.

 

HALK EKMEK BÜFELERİ AÇILDI

 

Gölcük Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Fırıncılar Odası iş birliğiyle, 1 Temmuz 2020 tarihinden bu yana ilçemizde 6 noktada halk ekmek satış büfesi hizmete açıldı.  Halk Ekmek satış noktaları: Gölcük Merkez: Amiral Sağlam Caddesi, Zenka Baklava yanı. Değirmendere: Değirmendere Vapur İskelesi önü. Düzağaç Mahallesi: Kapalı pazar yeri önü. Yeni Mahalle: Muhtarlık yanı, çocuk parkı içi. Yunus Emre Mahallesi: Muhtarlık önü. Kavaklı Mahallesi: Kongre Sarayı karşısı.

 

GÖLCÜK BELEDİYESİ DİJİTAL KÜTÜPHANESİ

 

Gölcük Belediyesi Dijital Kütüphanesi’yle; 7'den 70'e herkes kitaba artık daha hızlı ve kolay erişebiliyor. Dijital Kütüphane ile 28 bin kitaptan oluşan bir kütüphane; vatandaşların bilgisayarı, tabletleri ve cep telefonlarına taşındı. İsteyen herkes hukuktan sağlığa, ekonomiden edebiyata, mimarlıktan mühendisliğe 28 temel konu başlığı altında, 300 yayınevinin 28.000'den fazla Türkçe e-kitabı istediği zaman, bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından okuyabiliyor.

 

KENT KART DOLUM NOKTASI VE KOBİS AĞI GENİŞLEDİ

 

Gölcük'te vatandaşların ulaşım hizmetlerinden yararlanma oranını arttırmak ve kolaylaştırmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçemizin birçok noktasına Kent Kart Dolum Cihazları yerleştirildi. Toplu taşıma araçlarını kullanan hemşehrilerimizin daha kolay, daha pratik bir şekilde kent kartlarının dolumunu yapabileceği cihazların Gölcük'te yoğun olarak kullanılan durakların yakınına konulmasına devam edilecek.

 

Yine hemşehrilerimizden gelen talep üzerine Ulaşlı ve Halıdere'ye Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi - KOBİS noktaları kurularak kullanıma sunuldu.

 

Gölcük Belediyesi'nin yer tahsisiyle, Kent Kart ve KOBİS Kart taleplerini hızla çözüme kavuşturmak amacıyla, 2019 yılında Gölcük Belediyesi Hizmet Binası zemin katında hizmete açılan Seyahat Kartları Birimi Gölcük Şubesi hizmet vermeye devam ediyor.

 

KÜLTÜR SANAT KENTİ GÖLCÜK

 

Gölcük Belediyesi edebiyatına yön veren sempozyumlar düzenlendi.

 

2019 yılında, Türk Dili ve Edebiyatı - Servet-i Fünun Sempozyumu düzenlendi ve kitabını yayınlandı.

 

2020 yılında, Sırat-ı Müstakim - Sebilürreşad ve Mehmet Akif Sempozyumu düzenlendi ve kitabını yayınladı.

 

2021 yılında, 100. Yılında Dergâh Mecmuası Sempozyumu düzenlendi ve kitabını yayınlandı.

 

2022 yılında, Diriliş Dergisi ve Sezai Karakoç Sempozyumu düzenlendi, kitap çalışması sürüyor.

 

26 ve 27. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle; Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda düzenlendi.  

 

“Gölcük Belediyesi Sanat Günleri" adıyla, alanında uzman, çoğu devlet sanatçısı usta öğreticilerimizle düzenlediğimiz unutulmaya yüz tutmuş, kültürel mirasımız olan sanatlarla ilgili eğitim çalışmalarına devam ediliyor.

 

Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda, Türkiye’nin dört bir yanından ve Kore’den gelen sanatçıların eserlerinin yer aldığı Gölcük Belediyesi Geleneksel El Sanatları Festivali düzenlendi.

 

Türk Edebiyatı Dergisi'nin 50 yıllık arşivinde yer alan, istiklal Marşı ve Mehmet Akif ile ilgili makalelerin yer aldığı, "Türk Edebiyatı Dergisi'nde Mehmet Akif ve İstiklal Marşı (1972-2021) isimli kitap yayınlandı.

 

Gölcük Belediyesi ev sahipliğinde, Kocaeli Üniversitesi iş birliği ile 5.si düzenlenen, Uluslararası Marmara Fen ve Uluslararası Marmara Sosyal Bilimler Kongresi'nde (IMASCON 2020 AUTUMN) sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan 2 kitap kütüphanelere dağıtılmak üzere yayınlandı.

 

“Kabulünün 100. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif" konulu Konferans, “Sarıkamış Harekatı-Beyaz Esaret" konulu panel, "Bilime Adanmış Bir Ömür: Prof.Dr. Fuat SEZGİN" belgeseli ve çok sayıda panel düzenlendi.

 

İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'a gençlerimiz tarafından mektupların yazıldığı, "MEHMET AKİF'E MEKTUP VAR" yarışması düzenlendi.

 

Gölcük Belediyesi’nin desteğiyle, milli bayramlar; fener alayları ve konser organizasyonlarıyla coşku içerisinde kutlandı.

 

Değirmendere Fındık, Yazlık Kadırga, Şevketiye Kafkasya, İhsaniye Yeşil Elma, Nüzhetiye Soplitav şenlik ve festivalleri Gölcük Belediyesi’nin desteğiyle düzenlendi.

 

Geri Dönüştürebilir Atıklardan Kullanılabilir El Sanatları Ürün veya Eser Tasarım Yarışması düzenlendi.

 

Gölcük Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında, Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı'nda ve çevrim içi olarak yetişkin ve çocuklar için her ay tiyatro oyunları sahnelendi. 

 

İlçemiz müzisyenlerine destek amacıyla; pandemi sürecinde çevrimiçi konserler ve Anıtpark’ta konser düzenlendi.

 

 

FOTOĞRAF YARIŞMALARI

 

Gölcük Belediyesi ve GFSD iş birliğiyle, Somut Olmayan Kültürel Mirasımız, Donanma Kenti Gölcük, Ezelden Ebede istiklal Marşımız ve Bayrağımız, Gölcük Tarih Dokusu, Uluslararası Göç konulu fotoğraf yarışmaları yoğun katılım ile düzenlendi.  

 

 

SPOR KENTİ GÖLCÜK

 

“Spor Kenti Gölcük” hedefiyle, Gölcük Belediyesi, ilçede çok sayıda ulusal ve uluslararası turnuva gerçekleştirdi.

 

Gölcük Belediyesi, Derince Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yüzme Federasyonu, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğiyle, Kocaeli için bir ilk gerçekleştirilerek; " Körfez'in İki Yakası Bir Araya Geliyor" Ulusal Açık Yüzme Yarışı” düzenlendi.

 

Gölcük Belediyespor Kulübü bünyesinde, 4.000’den fazla lisanslı sporcuyla; güreş, voleybol, halk oyunları, karate, izcilik, basketbol, yüzme, judo, satranç, taekwondo ve bilardo branşlarında kurslar açıldı. Sporcularımızın ulusal ve uluslararası müsabakalara katılması sağlandı.

 

Geleneksel Rahvan At Yarışları; Değirmendere, İhsaniye ve Gölcük Koşuları, Plaj Voleybol Turnuvası, Sokak Basketbol Turnuvası, Kum Futbol Turnuvası, Belediye Başkanlığı Kupası Futbol Turnuvası, Geleneksel Futbol Turnuvası, 30 Ağustos ve 10 Kasım Atatürk'ü Anma Yelken Yarışları, Masa Tenisi Turnuvası ve Uluslararası Olta Balıkçılığı Turnuvası düzenlendi.

 

"Gölcük'te Öğrenciysen Projesi" kapsamında ilçemizdeki öğrencilere yönelik okullar arası satranç, voleybol, basketbol, futbol, futsal, dart, okçuluk turnuvaları, kros müsabakaları ve daha birçok etkinlik gerçekleştirildi.

 

DERE ISLAH VE YAĞMUR SUYU ALTYAPI ÇALIŞMALARI YAPILDI

 

Karaköprü Mahallesi’nde, Batakdere ve civarı yağmur suyu ıslah projesinin denize kadar ulaşmasını sağlayan D-130 Karayolları geçişinin imalatı, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı.

 

Batakdere’nin düzenli akışının sağlanması ve çevre için tehdit oluşturmaması için, İSU tarafından D-130’un üst kısmında yapılan ıslah çalışması tamamlandı.

 

Yazlık Karınca Deresi’nde, İSU tarafından, taş kesit olarak yapılan ve üzerinde yol geçişleri için menfezler inşa edilen, toplamda; 1004 metre uzunluğundaki ıslah çalışması yapıldı.

 

Ekşi Dere’de yapılacak 185 metre uzunluğundaki yağmur suyu ıslahı projesinin denize kadar ulaşmasını sağlayacak olan, Halıdere Yeni Mahalle, Kurtuluş Sitesi önü, D-130 Karayolları geçiş kısmındaki menfezin yapımı tamamlandı.

 

Bu yıl ise; 49.8 milyonluk yatırım bütçesi ile, 65 km içme suyu hattı, 9 km atık su hattı, 5 km yağmur suyu hattı, 2 km dere ıslahı çalışmaları sürüyor. Ayrıca; 3 adet su deposu yapıldı.

 

İhsaniye Uydu Kent çevresinde, yoğun yağışlarda su baskınlarını önleyecek 500 metrelik yağmur suyu toplama hattı ve asfalt çalışması tamamlandı.

 

Gölcük Belediyesi’nin talebi üzerine İSU, Adnan Kahveci Caddesi’nde bulunan Azra 3 Sitesi’nin yağmur suyu problemini ortadan kaldırdı.

 

 

SAĞLIK YATIRIMLARI BİR BİR TAMAMLANIYOR

 

YENİ DEVLET HASTANESİ

 

52 dönüm alan üzerinde ana ve ek bina olarak inşa edilen Yeni Gölcük Devlet Hastanesi, 45.000 m² kapalı alana sahip olacak. Yapımı büyük ölçüde tamamlanan hastanenin, kısa süre içinde ikmal ihalesi yapılacak. 

 

GÖLCÜK YENİ MAHALLE SAĞLIK KOMPLEKSİ HİZMETE GİRDİ

 

Donanma Caddesi üzerinde bulunan, Yeni Mahalle Sağlık Kompleksi'nin inşaatı tamamlandı ve hizmete girdi. Sağlık kompleksi içerisinde; Aile Sağlığı Merkezi, Semt Polikliniği, Verem Savaş Dispanseri, 112 Acil Yardım sağlık birimi ve Gölcük İlçe Sağlık Grup Başkanlığı yer alıyor. Bina içerisinde, iki de eğitim salonu bulunuyor. Yeni binanın çevre düzenlemesinde bahçeye 83 adet farklı türden ağaç fidanı dikildi.

 

NECATİ ÇELİK DEVLET HASTANESİ’NE EK BİNA

 

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Prefabrik Ek Hizmet Binası tamamlandı.

 

YUNUS EMRE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

 

Gölcük Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi tamamlanarak hizmete girdi.

 

GÖLCÜK 2 NO.LU ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ İSTASYONU BİNASI

 

Gölcük Belediye Meclisi'nin, İl Sağlık Müdürlüğü'ne yer tahsisi ile hayata geçen Gölcük 2 No.lu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Hizmet Binası hizmete girdi. Değirmendere yönünden gelirken sağ (güney) tarafında, D-130 Karayolu'na cepheli, Yeni Gölcük Devlet Hastanesi'nin karşısında bulunan yeni bina ile birlikte artık; 112 Acil Sağlık Hizmeti, her yöne doğru hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

 

SIFIR ATIK PROJESİ İLE 2034 TON ATIK GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILDI

 

"Sıfır Atık Yönetmeliği" kapsamında Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü iş birliğinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi çalışmaları ile; ilçe sınırları içerisinde 784,9 ton karışık ambalaj atığı, 1249,5 ton cam atığı olmak üzere 2023,4 ton atık toplandı. Proje kapsamında ambalaj atıklarının toplanması için ilçe genelinde 25 adet geri dönüşüm konteyneri dağıtıldı. 620 adet iç mekan kutusu kamu kurumları, siteler ve ihtiyaç duyulan alanlara dağıtılarak atıkların ayrıştırılması sağlandı.

 

Okullarda ise; öğrencilere yönelik, “Sıfır Atık Eğitimi” düzenlendi. Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi iş birliğiyle; pilot okul seçilen Şehit Cengiz Topel İlkokulu’na “Atık Geçici Depolama Sahası" yapıldı. Öğrenciler, aldıkları eğitimler ve atık toplama materyalleri ile topladıkları atıkları bu sahaya getirerek geri dönüşüme kazandırmaya devam ediyorlar.

 

KORONAVİRÜS SALGINI DÖNEMİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

 

Koronavirüs sürecinde, sokağa çıkma yasağının ilk gününden itibaren, Gölcük Belediyesi Kriz ve Çağrı Merkezi oluşturdu. 6 araç 34 personel ile 18.386 eve gidildi ve 12.557 kişi de telefonla bilgilendirildi.

 

65 yaş üstü vatandaşların ve kronik hastaların market alışverişleri dahil çeşitli ihtiyaçları giderildi.

 

Toplu taşıma araçları ve duraklar ilk günden itibaren dezenfekte edildi.

 

Pazar yerleri başta olmak üzere tüm toplumsal yaşam alanlarında maske dağıtıldı.

 

Sokağa çıkma seferberliği günü öncesinde ilçede yaşayan 65 yaş üstü 16.134 vatandaşımızın hanelerine 5'er adet maske dağıtıldı.

 

Kamu kurum ve kuruluşları dahil günde 81 nokta 96.000 m² alan dezenfekte edildi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi, minibüs kooperatifleri ve taksi duraklarına belli aralıklarla dezenfekte yapabilmeleri için pülverizatör ve ekipman desteği sağlandı.

 

Gölcük Devlet Hastanesi'nde kullanılması için Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kurs öğretmenleri tarafından standartlara uygun günlük 1.200 maske üretildi.

 

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nin talebi üzerine hasta muayenesinde kullanılmak üzere 2 adet özel konteyner temin edildi.

 

Sağlık çalışanlarının güvenli bir şekilde numune alabilmeleri için 4 adet özel numune kabini yaptırıldı.

 

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi'ne hastalar, hasta yakınları ve sağlık personeli için ücretsiz internet erişimi sağlandı.

 

Tüm cadde ve sokaklar periyodik olarak çevreye ve sağlığa zararsız dezenfektanlı kuyu suyu ile yıkandı.

 

Evsel atık konteynerleri düzenli olarak dezenfekte edilerek çevreleri kireçlendi.

 

128 adet el dezenfektanı standı; durak şehir merkezi ve beldelerin çeşitli noktalarına konuldu.

 

Sağlık çalışanlarına belediye araçları ile ücretsiz ulaşım imkanı sağlandı.

 

Şehrin bazı noktalarına sosyal mesafe için uyarı etiketleri yapıştırıldı. Virüsle mücadelede billboard ve çeşitli afişler, anons sistemi ve sosyal medya hesaplarıyla vatandaşlar bilgilendirildi.

 

Sokak hayvanlarının düzenli olarak beslenmeleri sağlandı.

 

Pazarlarda giriş-çıkış noktaları kontrol altına alınırken, belli noktalara su tankları konuldu. Pazarlara gelen tüm vatandaşların ellerine dezenfektan sıkıldı. Pazarcıların ve vatandaşların sosyal mesafeye uyması amacıyla önlemler alınarak uyarılar yapıldı.

 

İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne 7 araç ve 7 personel desteği verildi.

 

Çölyak hastalarının evlerine ekmek dağıtımı yapılarak özel gıda kolisi verildi.

 

 

17 Eyl 2022 - 11:39 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.