227 Düzensiz Göçmen Sınır Dışı Edildi

Kocaeli Valiliği Düzensiz göçle etkin mücadele kapsamında geri gönderme Merkezi idari gözetim altında bulunan düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilmek üzere ülkelerine gönderildiğini duyurdu.

Kocaeli Valiliği Düzensiz göçle etkin mücadele kapsamında geri gönderme Merkezi idari gözetim altında bulunan düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilmek üzere ülkelerine gönderildiğini duyurdu.

Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada;

"Düzensiz göçle etkin ve kararlı mücadele çalışmaları kapsamında bölge illerimiz ve Kocaeli'nde güvenlik güçlerimiz tarafından yakalanarak Kocaeli İl Göç İdaresi Müdürlüğü Gündoğdu Geri Gönderme Merkezine teslim edilen ve Geri Gönderme Merkezinde idari gözetim altında bulunan 227 düzensiz göçmen İl Göç İdaresi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi Müdürlüğü Düzensiz Göç Grup Başkanlığınca 13.06.2022 günü sınır dışı edilmek suretiyle ülkelerine gönderilmiştir. Düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmektedir."ifadelerine yer verildi.

Düzensiz Göçle Mücadele Kapsamında Yayımlanan Genel Emir ile İlgili Basın Duyurusu

Valiliğimizce Düzensiz Göçle Mücadele Kapsamında Yayımlanan 2022/3 nolu Genel Emir ile ilgili alınan kararlar aşağıya çıkarılmıştır.

Türkiye hem coğrafi konumu hem de bulunduğu bölgede yaşanan krizler nedeniyle göç hareketliliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında bulunmaktadır. Ülkemiz Suriye, Afganistan ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere istikrarsızlık yaşanan bölgelerden gelerek Avrupa’ya geçmek isteyenler için transit ülke olmasının yanında hedef ülke konumuna gelmiştir.

Düzensiz göçle mücadele etkin bir şekilde yürütülerek ülkemizde 2019 yılında 454.662 düzensiz göçmen (kaçak göçmen) yakalanmış olup 2020 yılında dünya genelinde yaşanan Pandemi sebebiyle yakalanan düzensiz göçmen sayısı azalış göstererek 122.302 olarak kaydedilmiştir. Pandeminin etkisini kaybetmesi ve seyahat yasaklarının kaldırılması ile birlikte 2021 yılında 162.996 düzensiz göçmen yakalanmış, 2022 yılında ise bu sayı 100.984’e ulaşmıştır.

Söz konusu düzensiz göç akınları karşısında, düzensiz göçle mücadele alanında kaynak ülkede başlayan ve yine kaynak ülkede son bulan bir strateji izlenmektedir. Bu çerçevede düzensiz göçün kaynağında önlenmesi, sınır güvenliğinin artırılması, düzensiz göçle etkili mücadele ve etkin geri gönderme mekanizması oluşturulması hedefimizdir. Alınan tüm tedbirler karşısında, özellikle göçmen kaçakçılarının yeni yöntemler kullandığı, düzensiz göçmenlerin yeni rotalar oluşturmaya çalıştığı bilinmektedir. Söz konusu yeni gelişmeler ışığında ilave tedbirlerin alınması ve hayata geçirilmesi elzem hale gelmiştir.

Bu kapsamda 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun Valilere vermiş olduğu yetkiye dayanarak; 

1. Ticari Taksilerin il dışına yabancı yolcu taşıması halinde ekte yer alan ve yabancıların iller arası seyahatlerine imkân tanıyan belgelerin kontrolünün zorunlu hale getirilmesi, söz konusu belge kontrol yükümlülüğüne uymayan taksiciler hakkında ilgi (b) kanunun 102’nci maddesinin ikinci fıkrasına istinaden kolluk birimlerince idari para cezası uygulanması ve göçmen kaçakçılığından adli işlem yapılması,

2. Tır Parkı olarak hizmet veren veya tırların hizmet aldığı tesislere tır brandalarını keserek girerek düzensiz göçe konu olan yabancıların engellenmesi ve göçmen kaçakçılığı ile etkin mücadele amacıyla, tır parklarında kamera sistemi kurulmasının zorunlu hale getirilmesi ve fiziki güvenliğin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması ile kolluk birimlerimizce tır parklarında denetimlerin artırılmasına karar verilmiştir.

Kaymakamlıklarımız koordinasyonunda kolluk birimleri ve yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilerek, yapılacak denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespiti halinde ilgi (b) de kayıtlı 6458 sayılı Kanun, İlgi (c) de kayıtlı 5442 sayılı İller İdaresi Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri gereğince idari ve adli işlemler başlatılacak ilgili kanunlarda öngörülen cezai işlemler uygulanacaktır.

Bu Genel Emir yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

KOCAELİ VALİLİĞİ15 Haz 2022 - 09:49 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.