Gölcük'te Okul Öncesi Eğitim Şenliği gerçekleştirildi

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Anıtpark’ta ilçemizdeki bazı anaokullarının katılımı ile Okul Öncesi Eğitim Şenliği gerçekleştirdi.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Anıtpark’ta ilçemizdeki bazı anaokullarının katılımı ile Okul Öncesi Eğitim Şenliği gerçekleştirdi. 

 Anıtpark’ta gerçekleştirilen programa; Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, gösteride yer alan anaokullarından Donanma, Yunus Emre, Düzağaç, Şirinköy ve Goncagüller anaokullarının müdür, öğretmen, öğrenci ve velileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Okul öncesi eğitim kavramı, zamanla yeni anlamlar kazanmıştır

Gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşı’mız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Düzağaç Anaokulu Müdürü Oktay Cihan, “Okul öncesi eğitim ya da erken çocukluk eğitimi olarak da adlandırılan bu eğitim alanı, çocuğun doğumundan ilkokula başladığı güne kadar geçirdiği yılları kapsamaktadır. Okul öncesi eğitim kavramı, zamanla yeni anlamlar kazanmıştır. Anlam değişikliğine, öncelikle eğitim kavramının yeni boyutlar kazanması neden olmuştur. Sosyal bilimler alanında 20. yüzyılda gözlemlenen gelişmeler, yeni yaklaşım ve kavram değişikliklerini de beraberinde getirmiştir. Eğitim sözcüğü anlamını genişletmiş, öğretim anlamının yanı sıra bireyin bedensel, duygusal, toplumsal, sanatsal yaşamını da şekillendiren bir süreç olarak benimsenmiştir. Okul öncesi eğitim, ailede ve kurumlarda verilmektedir. Başlangıçta çocuğun gelişiminde aile çevresi birinci derecede etkili olmakla birlikte, daha sonraki yıllarda aile çevresi, çocuğun tüm gelişim ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalabilir. Bu durumda devreye, çocukların yaşıtlarıyla kendi çevrelerini oluşturup gelişimlerini en sağlıklı, en doğal biçimde yaşayabilecekleri bir ortam sağlayan okul öncesi eğitim kurumları girmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan programlar ve çocuğa sunulan ortam; planlı, sistemli, çocukların yaş ve gelişim özelliklerini destekleyici nitelikte olduğundan kurumlarda verilen okul öncesi eğitim, önem taşımaktadır.

Küçük yerlerde küçük şeyler yapan birçok küçük insan, dünyayı değiştirebilir

Çocuğun okul öncesi dönemdeki çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilmek, bugünkü bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sağladığı imkanlarla artık yalnız başına ailenin başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır. Evde ailenin çocuğa sağlayamadığı eğitim imkanlarını vermek ve düzenli bir öğretim programına başarı ile katılmaya hazırlamak için annenin dışında eğitimcilere de ihtiyaç vardır. İşte okul öncesi eğitim kurumları, günümüzde ailelere gerekli eğitim desteğini sağlayan, yol gösteren, sorumluluklarını belirli ölçüde azaltabilecek temel kuruluşlar olarak çok önemli bir işlevi yerine getirmektedirler. Hem Avrupa hem de Kuzey Amerika’da çocuk gelişimi alanında çalışan uzmanlar, okul öncesi eğitimin kalitesinin çocukların dil gelişimi, bilişsel gelişimi ve sosyal gelişimi gibi birçok gelişim alanına ve ilerideki okul öğrenmeleri ve başarısına önemli derecede etkisi olduğunu ileri sürmektedirler. Bu araştırmacılar, özellikle sosyal çevresi tarafından daha az desteklenen çocuklar için bu durumun daha önemli olduğunu savunmaktadırlar. Çocuğun gelişimi ve varsa gelişimsel geriliklerinin değerlendirilmesi, duygusal sorunları, yeterlilik ve yetersizliklerinin erken dönemde belirlenip gerekli önlemlerin alınması açısından çocuğun bu dönemde eğitim alması, ileride doğacak olan özel eğitim ihtiyacını da kendiliğinden azaltmaktadır. Ülkemizde okul öncesi eğitim, 36-72 ay grubundaki çocukların eğitimini kapsar ve isteğe bağlıdır. Bağımsız anaokulları, ana sınıfları ve uygulama sınıfları olmak üzere üç tip kurum tarafından sunulmaktadır. Küçük yerlerde küçük şeyler yapan birçok küçük insan, dünyayı değiştirebilir” dedi.

Program çocukların gösterisi ile devam etti

Konuşmanın ardından sırası ile Donanma, Yunus Emre, Düzağaç, Şirinköy ve Goncagüller anaokullarının minik öğrencileri, sahneye çıkarak hazırlamış oldukları gösterilerini sundu. Donanma Anaokulu öğrencileri Trakya yöresi, Düzağaç Anaokulu öğrencileri İzmir yöresi, Şirinköy Anaokulu öğrencileri ise Artvin yöresine ait halk oyunları oynarken Yunus Emre Anaokulu Hayat Bayram Olsa dans gösterisi sergiledi. Goncagüller Anaokulu öğrencileri ise davul ve ritim gösterisi gerçekleştirdi. Programda anı fotoğrafının çekilmesi sonrasında okulların Anıtpark’ta açtıkları standlar, protokol tarafından gezildi.  

31 May 2022 - 19:14 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gölcük Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gölcük Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gölcük Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gölcük Gündem değil haberi geçen ajanstır.